Jin jóga – jemná cesta k sobě

Dnešní moderní doba plná techniky, společnost orientovaná hlavně na výkon a touha po dokonalosti nás neustále žene vpřed. Snažíme se plnit cíle, dosahovat úspěchů, lpíme na perfektním vzhledu a chceme další luxusní věci. Chceme všechno zvládnout, všechno splnit, všechno stihnout. Jenže… jak dlouho lze toto zběsilé tempo vydržet? Pokud nezpomalíme, stejnou rychlostí se řítíme do maléru. Co když už jednou naše tělo tu tíhu všeho toho stresu a starostí prostě nevydrží a řekne DOST? K čemu nám pak budou ty vydělané sumy peněz, ten perfektně naklizený byt, všechny ty splněné cíle a obdivná uznání, když se naše zdraví začne sypat jako domeček z karet?

stres

Alespoň na chvíli zastavit a nedělat nic nebývá v dnešní zrychlené době vůbec snadné. Nedělat vůbec nic může být během každodenního stresu a shonu právě to nejtěžší. Když už si chceme odpočinout od plného pracovního nasazení, často sáhneme po jiné dynamické aktivitě. Ale žijeme ve světě protikladů a tak, pokud ve svém životě chceme nastolit rovnováhu, je potřeba polarity vyrovnat a najít střed. Dynamický, aktivní (jangový) styl života můžeme vyvážit pasivní (jinovou) aktivitou. A jednou z nich může být právě jin jóga.

V čem se liší od ostatních stylů a co nám může nabídnout si povíme v následujících řádcích.

dualita

1. Oslovuje jinové části těla

Oproti ostatním stylům se nezaměřuje na aktivní části těla – měkké a pružné, ale naopak na ty pasivní – pevné a tvrdé. Aby naše tělo fungovalo v rovnováze, je potřeba se soustředit nejen na ty jangové části našeho těla (svaly), ale také na ty jinové (kosti, klouby, pojivové tkáně).

2. Delší výdrže

Také se výrazně liší dobou, po kterou setrváváme v pozici. Obvykle 3-5 minut, klidně ale i déle. Počáteční nepohodlí a dlouhé výdrže ze začátku nemusí být příjemné, mysl nás zasype myšlenkami ve snaze udržet si naši pozornost, ale pak po chvíli ten boj vzdá a přijde dokonalé uvolnění, klid a odevzdání. Možná bude ze začátku těžké vydržet v pozici minutu, natož víc, ale za nějaký čas přijde období, kdy vám bude příjemné setrvat klidně i dvacet minut.

3. Pomůcky

Dále je to poměrně větší počet pomůcek, bez kterých se u tohoto stylu bohužel neobejdeme. Bločky, deky, či pásek. Dobrou zprávou je, že za ně nemusíte utrácet, můžete je jednoduše nahradit tím, co najdete doma. Určitě máte jednu až dvě deky a nějaké tlustší knihy, ne? 🙂 Jsou potřeba na podložení našeho těla tak, abychom se dokázali co nejvíce uvolnit a cítili se pohodlně, pokud chceme v pozici setrvat delší dobu.

pomůcky na jin jogu

4. Názvy

Pro někoho by mohly být trochu matoucí různé názvy pozic, které ale na první pohled vypadají stejně. Třeba taková kobra (bhúdžangásana) je v jinové józe nazývána pozicí tuleně. Rozdíl je v provedení. Při kobře s pokrčenými pažemi, aktivními zádovými svaly a svaly na nohou zůstaneme v pozici na několik dechů. V pozici tuleně zaujmeme stejnou pozici s nataženými pažemi, na kterých se vzepřeme a uvolníme svalové skupiny kolem páteře a nohy necháme pasivní, setrváme několik minut.

5.Tradiční čínská medicína

Jinová jóga je velmi propojená s tradiční čínskou medicínou, působí na energetické dráhy (meridiány), které probíhají naším tělem. Aby se tělo drželo ve zdraví, je důležité aby energie mohla volně proudit. A tak je možné jinové cvičení zaměřovat na konkrétní orgány, které je potřeba povzbudit.

dlan

Tváří v tvář potlačeným emocím

Pasivní výdrže v jinové józe nám také umožňují nahlédnout dovnitř sebe, ale ne vždy to může být příjemné. Všechna ta slova, která jsme chtěli říct, ale neřekli, všechen ten smutek, který jsme si nedovolili projevit, ten vztek, který jsme spolkli… všechny tyto nevyjádřené emoce nikam neodešly, jsou stále s námi, uložené v našem těle. Pomocí jinové jógy je můžeme osvobodit a nechat odejít. Proto nebývá neobvyklé náhlé uvolnění těchto nahromaděných emocí během některých pozic.

Jak naložit s těmito starými a možná i bolestnými emocemi? Nechat je jít, nesoudit, nehodnotit, jen je prodýchat a případně projevit. Přesně to nás jinová jóga učí. Přijímat věci takové jaké jsou, bez soudů a hodnocení, uvolnit se i v nepříjemných situacích, odevzdat se. Tento jemný a klidný styl nás vede k našemu vlastnímu středu.

lekce jin jogy

Cvičení jógy tímto pasivním způsobem přináší kromě pocitu naprostého uvolnění, také regeneraci kloubů, zlepšení pohyblivosti, pružnosti, harmonizaci vnitřních orgánů, ale i nalezení vnitřního klidu. Je skvělým doplňkem k jiným sportovním aktivitám.

Jinová jóga pro nás může být prostředkem pro odpočinek od každodenního stresu a přemíry aktivit a vnést tak do našich životů větší harmonii, klid a pohodu. A to je jeden z důvodů, proč jsme ji zařadili do naší nové jógové výzvy.

16 Shares
>
16 Shares
Share16