Jin jóga a imunita

Jin a jang – dvě neustále na sebe působící síly, které, pokud jsou vyvážené, přinášejí harmonii a zdraví. Za naší ztracenou vnitřní nerovnováhou často bývá nedostatek jinové energie, která v dnešním uspěchaném a přetechnizovaném světě tolik chybí. Jin jóga nám může pomoci tento příliš aktivní styl života vyvážit a vnést tak do něj větší harmonii a klid.

buddha

Jin jóga vychází z učení tradiční čínské medicíny. Tento prastarý léčebný systém popisuje energetické dráhy v našem těle jako meridiány, kde každá dráha přísluší nějakému orgánu či části těla. Ve zdravě fungujícím organismu energie proudí snadno a lehce. Vlivem nezdravých životních návyků jsou však tyto dráhy „ucpávány“, životní energie se zasekává nebo se zde vytvoří blok a stagnuje. Organismus se vyčerpává a rychleji stárne, protože nedostává tolik životadárné síly, kolik by potřeboval.

Pokud jsme věčně ve stresu a nedovolíme si na chvíli se zastavit a uvolnit se… naše tělo to dlouhodobě zkrátka nevydrží. Není to stroj, který jede neustále na plný výkon, potřebuje mít výdej a příjem energie v harmonii, potřebuje občas zastavit a vypnout. Potřebuje regeneraci. Potřebuje péči a lásku.

srdce

Jak by to v přírodě vypadalo, kdyby nenastalo období zimy, kdy se celá příroda úplně zastaví, stáhne se do sebe a téměř nic neprodukuje? I my jsme cyklické bytosti a potřebujeme se občas zastavit a stáhnout se do sebe, abychom načerpali tolik potřebnou sílu na následující období.

Pokud si nedovolíme zastavení a uvolnění, tělo se vyčerpává, imunita oslabuje a jsme náchylnější k různým nemocem. Jin jóga může být jedním ze způsobů, jak nastartovat přirozené regenerační schopnosti v našem organismu. Působením na určité body (meridiány) a stimulace energetických drah harmonizuje celý náš energetický systém. Orgány se očišťují a harmonizují a životní energie v nich opět volně proudí, v celém těle dochází ke zmírnění stresu a napětí, tělo se uvolňuje a dostává prostor k tomu, aby mohlo nastartovat přirozené samoléčebné procesy. Jin jóga je někdy přirovnávána k akupunkturnímu ošetření.

Následující video znázorňuje meridiány v našem těle

YouTube video

Kromě toho, že nastoluje harmonii v našem těle, má jin jóga i další přednosti:

 • zpružňuje a regeneruje klouby, vazy a šlachy
 • přináší uvolnění na velmi hluboké úrovni
 • pomáhá se vyrovnat s potlačenými emocemi
 • rozvíjí meditační praxi

Jin jóga je skvělým doplňkem k jiným sportovním aktivitám nebo k aktivnímu stylu života. Vyrovnává polarity, zmírňuje stres a napětí a nastoluje harmonii v našem těle. Může být příjemným krůčkem na cestě k lepšímu zdraví a vitalitě.

Máte nějakou zkušenost s tímto jemným a klidným stylem jógy? Co vám jin jóga přinesla? Podělte se s námi do komentáře!

90 Shares
 • Tento druh jogy je skvělý. Učí trpělivosti , ale i laskavosti k sobě. Nelpět na výkonu, netlačit se do pozice, naslouchat svemu tělu.

 • S jógou jsem začal až po padesátce, když mě „aktivnější“ varianty pohybu přinášely víc bolesti než radosti. V prvním roce jsem vyhledával spíš dynamičtější formy a byl jsem překvapen fyzickou náročností a zároveň zklamán omezeností vlastního těla. Postupem času jsem pochopil, že to není jen o fyzickém cvičení. Po šesti letech praktikování je má zkušenost taková, že pro uvolnění svalů šlach a kloubů je nejvhodnější právě Jin jóga, která mě navíc vždy úžasně uvolní i psychicky.

 • >
  90 Shares
  Share90