Jaro v duchu očistných rituálů

Jakoby to bylo včera, co jsem odkládala všechny vánoční výzdoby do skříně a ukládala je na jejich zimní spánek. Dnes, když se ráno procházím se psem, ve vzduchu je cítit svěžest, ze země vykukuje zelená tráva a větrem se nese štěbetání ptáků. Příroda nás v posledních letech zkouší, a proto nikdy nevíme, kdy jaro vlastně dorazí. Taky si rádi na jaře dopřejete očistu těla a organismu? Pokud ano, tak se naučte několik očistných rituálů už teď! Pak je v březnu – s příchodem astronomického jara – můžete s radostí aplikovat.

Člověk je součástí přírody, a proto bychom měli žít v souladu s jejím rytmem. Jaro je období začátků, probuzení, energie a nového života. Stejně tak my bychom měli nastartovat metabolismus a vyběhnout z naší zimní skořápky.

Energii, kterou jsme si nasbírali během dlouhých zimních večerů, teď potřebujeme předávat dál. Proměňovat naše zimní sny na realitu prosvícenou slunečními paprsky.

Jaro

Abychom dokázali přijímat a využívat vnější energii z přírody, musíme nejprve rozhýbat tu naši vnitřní. Umožnit jí průchod naším tělem, rozproudit sílu, která je v nás. Očistit tělo od starých zátěží. K tomu nám může pomoct několik očistných rituálů.

1. Súrja namaskár

Příjemný, komplexní, uzdravující, očistný, rituální…Samozřejmě je řeč o pozdravu Slunce. Typický ne jenom pro jaro, ale i pro jógu. Určitě víte, že existuje víc variant této meditace v pohybu, ale důležité je, která je ta vaše.

Pokud máte svůj oblíbený pozdrav Slunci, tak se rovnou můžete pustit do práce. Zkuste s ním začít každé ráno, ihned po probuzení. Vědomě a v rytmu dechu. Vnímejte každý jeden nádech a každý jeden výdech. Po několika kolech setrvejte v pozici hory a vnímejte tělo a dech.

Pokud s jógou začínáte a nemáte celou sekvenci ještě v hlavě, inspirujte se naším návodem nebo některým z videí na internetu.

YouTube video

Obzvlášť věnujte pozornost tomuto rituálu v den jarní rovnodennosti. Ta nastane 20. března a přinese sebou první jarní den. A pokud se na to cítíte, udělejte v tento den 108 kol pozdravu Slunci. Číslo 108 je jak pro jógu, tak i pro buddhismus a hinduismus posvátné číslo.  Posvátnost se vysvětluje několika teoriemi. Jedna z nich praví, že toto číslo spojuje Slunce, Měsíc a Zemi: průměrná vzdálenost Slunce a Měsíce k Zemi je 108 krát jejich příslušné průměry. Dále pak máme 108 čaker nebo sanskrtská abeceda má 54 písmen. Každé má svůj mužský a ženský princip. Po vynásobení dvěma pak dostaneme číslo 108.

Benefity pozdravu Slunce: odstraňuje ranní ztuhlost, podporuje krevní oběh, zlepšuje fyzickou kondici, rozvíjí schopnost koncentrace

2. Dechové cvičení Nádí šódhana

Dechová technika, která v nás vyrovnává mužskou (sluneční) a ženskou (měsíční) energii. Ženská energie je v našem těle vlevo a mužská vpravo. Nádí šódhana je technika, kdy se střídá nádech a výdech, vždy jednou nosní dírkou. Já nejraději dělám tuto techniku večer před spaním. Má totiž uklidňující účinky. Určitě ji ale můžete aplikovat i během dne, když potřebujete zklidnit v náročné situaci.

YouTube video

Podrobný návod, jak techniku provádět je ve videu. Někdy ale stačí i to, že podle potřeby zvolíme dýchání pouze jednou nosní dírkou. V případě, že jste ospalí, ale čeká vás ještě množství povinností, dýchejte chvíli pouze pravou nosní dírkou. Naopak, když třeba nemůžete zaspat, zvolte dírku levou.

Benefity techniky Nádí šódhana: pročišťuje krev a dýchací systém, krev se mnohem více obohacuje o kyslík, posiluje dýchací orgány a harmonizuje nervový systém, pomáhá proti nervozitě a zmírňuje bolesti hlavy

3. Ájurvédsky olejový zábal

O této technice jsem se dověděla na jedné přednášce o ájurvédě. Už když jsem naslouchala, jak se provádí, věděla jsem, že to je něco pro mě. Jsem totiž hodně saunový typ a tento olejový zábal je skvělý, pokud na saunu zrovna nemám čas. Nebo taky během menstruace a těhotenství, kdy se sauna zrovna nedoporučuje.

Na zábal budete potřebovat přírodní esenciální olej, prostěradlo nebo osušku a teplou sprchu. Já používám Ájurvédský květinový olej, který je tridóšový, takže vyrovnává všechny tři dóši. Možná jste zvyklí, že olej obvykle aplikujete po sprše, no teď to uděláme naopak.

Esenciální oleje

Nejprve aplikujeme olej na tělo. Můžeme ním i „ucpat“ nosní dírky, otvory uší, pupek a pár kapek nenést i na horní ret. A někdo prý v „ucpávaní“ tělesných otvorů pokračuje ještě níž. 🙂 Pak si dejte hodně teplou sprchu, ale už neaplikujte žádné mýdlo ani sprchový gel. Osušte se jenom jemně, spíše nechte vodu vsáknout do ručníku. Pak se pořádně zabalte do prostěradla nebo osušky a zalezte si pod peřinu.

Teplá sprcha krásně otevře vaše póry a dovolí oleji, aby pronikl až na úroveň kostí. Ucpáním tělesných otvorů umožníme, aby se získaná energie kumulovala v nás. To ještě podpoříme zabalením do prostěradla. Tato technika je skvělá, pokud vás další den čekají náročné povinnosti nebo se potřebujete uzavřít před světem a promyslet si důležité rozhodnutí.

Benefity zábalu: prokrvení a pročištění pokožky, uvolnění dýchacích cest, zklidnění, plus benefity vybraného esenciálního oleje.

Udělejte si z těchto činností vaše vlastní rituály. Pozdrav Slunci můžete dělat každý den, dechovou techniku Nádí šódhana alespoň každý druhý den a olejový zábal jednou týdně, třeba o víkendu. Začněte s blížícím se jarem, až dokud nebudete cítit, že máte energie na rozdávání.

S jarem se často spájí i detoxikace organismu pomoci vybraných surovin a receptů. Vyzkoušejte naši 28 denní detox výzvu a dopřejte vašemu tělu odlehčení a pocit ke vzlétnutí.

Máte nějaké vlastní očistné rituály, které praktikujete? Já osobně je miluji, takže za každý tip budu ráda! Přeji vám krásné rituální jaro a předjarní období! 🙂

0 Shares
>
0 Shares
Share