Vodu považuji za velký dar. Obzvlášť, když vůbec nemusím řešit, jestli je pitná nebo ne. Kdykoli mám žízeň, tak se můžu osvěžit sklenkou čisté vody. Nezapomínam ale na to, že ne každý má takové štěstí, jako já. Proto se snažím vodou šetřit a zbytečně je nezatěžovat škodlivými látkami. Přijímám ji s pokorou a vděkem. A proč je vlastně voda důležitá pro naše tělo? A v jaké podobě si ji můžeme dopřát, abychom zbytečně nezatížili náš organismus?
Voda v našem těle zastupuje několik důležitých funkcí. Podporuje vstřebávání živin, které pak přenáší k buňkám. Rozpouští a vylučuje nadbytečné produkty metabolismu, zvlhčuje vzduch, který vdechujeme, vytváří ochranný povlak kolem životně důležitých orgánů a taky nás chrání před zářením. Je teda skvělým pomocníkem při detoxikaci organismu.
Dohady ohledně pitného režimu
Je zábavné číst si na internetu všechny články o tom, kolik vody bychom měli vypít a co se do pitného režimu počítá a co už ne. Každý má totiž úplně jiná doporučení, a proto nebudu přispívat a nudit vás výpočty. Důležité je si říct, že pít je potřeba. Pravidelně v menších množstvích. A pokud budete sledovat své tělo, tak se naučíte pít tolik, kolik je potřeba.
Z vlastní zkušenosti vím, že když piju málo, tak:
- Jsem unavená a bez energie
- Cítím nepříjemný tlak v hlavě a v očích
- To často vede k migréně
- Mám suchou a unavenou pleť
- V zrcadle nevypadám zrovna svěže
- Moje trávící soustava se zblázní úměrně tomu, kolik vody mi chybí
Prostě to není žádná hitparáda, a proto se často stává, že můj byt vypadá jako muzeum skleniček s vodou 🙂 Při každé činnosti mám ale vodu po ruce.
Není voda jako voda
Často se říká, že do pitného režimu nepatří slazené nápoje, mléko, alkohol, některé čaje nebo káva. Není to proto, že by v nich nebyla obsažena voda. Takže při trvalém pití takových nápojů byste asi na dehydrataci neumřeli. Jsou to ale nápoje, které nepodporují čistící funkci vody. Spíše zanášejí naše tělo škodlivými látkami a jejich dlouhodobé užívání (bez příjmu čisté vody) by mohlo mít negativní účinek na náš zdravotní stav.
Já osobně preferuji k pití kohoutkovou vodu. Lidé často namítají, že mají doma příliš tvrdou vodu a proto používají filtrační konvici nebo nakupují vody minerální. Z bláta do kaluže, řekla bych. Voda, která obsahuje málo minerálních látek je stejně škodlivá, jako ta, která jich má hodně. Takže buď budete časem trpět na nedostatek minerálů (třeba hořčíku a vápníku), nebo si tělo zaneste jejich až nevítaným množstvím. To může způsobit třeba vznik ledvinových kamenů.
Navíc, voda balená je někdy dlouhodobě skladovaná, což neprospívá její kvalitě. Ročně za ní zaplatíte obrovské množství peněz a ještě navíc vyprodukujete nadměrné množství odpadu (převážně plastového). Pokud nevíte, jak kvalitní je vaše kohoutková voda, můžete se obrátit na vodárenskou společnost. Ta by vám měla důležité informace sdělit. Nebo za nějaký menší poplatek si můžete nechat udělat laboratorní rozbor vaší vody sami.
Bylinková očista
Stává se mi – hlavně v zimě – že na vodu prostě chuť nemám. Nebo jsou místa, kde mi jednoduše nechutná a nevím si na její chuť zvyknout. Tehdy sáhnu po čajích, které příjemně prohřejí organismus. Některé bylinky zároveň můžou posílit detoxikaci těla. Ale pozor! I bylinkové čaje bychom měli střídat a nepít jeden druh dlouhodobě.
Já miluji mátový čaj, který je vhodný na žaludeční a trávicí potíže. Podporuje činnost slinivky a jater. Kopřiva se považuje za královnu léčivých rostlin. Obnovuje správné funkce ledvin, močového ústrojí a povzbuzuje krvetvorbu. Podílí se tak na celkové očistě organismu. Kontryhelový čaj pročišťuje pleť a zbavuje ji škodlivin. Stejně tak měsíček lékařský má vynikající vliv na stav naší pokožky. Kromě výluhu z měsíčku si můžeme dopřát i hřejivou bylinkovou koupel. Díky jeho kombinaci s pýrem, lopuchem, eukalyptem, kostivalem a pár kapkami tea tree oleje, získáme velmi účinnou detoxikační koupel.
Rozmixováno
Vodu přijímáme i v jídle. Pokud ale ztrácíte fantazii s tvorbou zeleninových a ovocných salátů, sáhněte po mixéru a dopřejte si osvěžující smoothie nápoj. Ty ovocné nejsou moje oblíbené. Obsahují hodně cukru a jejich velké množství může přispívat nadbytečným kilogramům. Ideální je alespoň kombinace zeleniny a ovoce nebo čistě zeleninové smoothie. Pokud ještě přidáte semínka nebo ořechy, zabezpečíte si dostatečný přísun vlákniny. A detoxikační bomba je na světě!
Smoothie je skvělé v tom, že nám umožňuje hrát si s vlastní fantazii. Na trhu je obrovské množství zeleniny, ovoce, semínek a ořechů. Namíchejte si nápoj podle vlastních představ. Já preferuji spíše lokální potraviny. Kombinuji hlavně jablka, meruňky, mrkev, špenát, vlašské ořechy a slunečnicová semínka. Samozřejmě dle aktuálního ročního období.
Je na vás jakou podobu pitného režimu zvolíte. Opět opakuji, důležité je řídit se svým tělem a zdravotním stavem. Hlavně si z přijímání vody udělejte pravidelný návyk. Protože pokud celý den nepijete a pak se večer nalijete vodou nebo dokonce pivem, či jiným alkoholem, tělu neprospějete.
Kromě toho bychom neměli zapomínat na kvalitu naši drahocenné vody a snažit se ji chránit. Co můžete pro ochranu vody udělat?
- Nepoužívejte jednorázové flašky. Kupte si jednu, kterou budete nosit vždy u sebe. Dobrým společníkem vám může být i při cestovaní letadlem. Do zavazadla si dejte prázdnou flašku a po kontrole zavazadel si ji naplňte vodou.
- Nedopité zbytky vody nevylévejte. Můžete je použít třeba na zalití kytek. Větší množství pak i na úklid.
- Nepoužívejte zbytečné množství čisticích prostředků. Zvolte raději ty ekologické.
- Perte jenom plnou pračku. Nemusíte věci prát po každém nošení, někdy stačí oblečení vyvětrat na čerstvém vzduchu.
- Nainstalujte si šetřiče, které zmenší průtok vody ve vaší domácnosti.
- Nenechávejte vodu zbytečně téct. Třeba při umývaní zubů nebo nádobí.
A jak vy dbáte na svůj pitný režim a kvalitu vody? Podělte se s námi o vaše tipy!
Jóga pro mě znamená harmonii. Pomáhá mi zpomalit, někdy dokonce zastavit. Není to jenom čas strávený na podložce. Je to cesta, která nikdy nekončí. Své poznatky z praxe se snažím aplikovat i do běžného života. A jako lektorka jógy i do životů mých studentů. Ráda hledám průnik mezi tím, co můj život dělá šťastným: jóga, minimalismus a bezodpadová domácnost. Další moje články naleznete na: https://yogerika.com/