Druhá otázka začátečníků: Jakou jógu si vybrat teď a jakou později?


Když se člověk rozhodne a přenese se přes první otázky co na sebe, co s sebou a co nechat doma, usedá k internetu a zadá dvě slova, pod kterými se těší, že dostane odpověď a jasný čas kdy a kam na onu hodinu zajít.

Ale zadaná klíčová slova, lekce jógy, nepřinese kýžený výsledek k uspokojení zvědavosti. Naopak. Internetový prohlížeč na nás vychrlí různé názvy, které se podobají jazykolamu namísto jasného přehledu. Podle čeho si tu svou lekci vybrat?

Pojďme se tedy podívat na přehled nejznámějšch stylů jógy, s kterými se můžeme v propasti internetu setkat a zkusme najít, dle jasného klíče, do jaké skupiny jogínů patříme.

Česky, srozumitelně a jednoduše

První indície, která by nám mohla usnadnit hledání té správné lekce, je náš záměr. Uvědomme si, kdo jsme a proč chceme s jógou začít. Jak jednoduchá a zároveň obsáhlá otázka, že? Typologie, jak jsem jí uchopila dle mých zkušeností z pohledu lektora já, by vám onu odpoveď mohla alespoň nastínit.

 

Kdo jsem a co od jógy čekám? Jaký je můj záměr?

autor: Šárka Konečná
autor: Šárka Konečná

Hospodyňka

Je ženou, jenž se stará o domácnost a o své malé miláčky ať už čtyřnohé či dvounohé. Žena, jenž je na mateřské dovolené a zjišťuje, že pár chvil věnované jen sobě pociťuje jako krádež času, které mohla věnovat dítěti či něčemu produktovnímu a něčemu navíc, než jen vaření, žehlení, houpání, šišlání, krmení..

Žena běžící z práce do obchodu a domů, aby stihla uspokojit hladové krky. Žena starající se o vše a všechny kolem bez špetky času pro sebe a s výčitkami, pokud uloží nohy výše, než je srdce a hlava, tedy pokud se natáhne s nohama nahoru. Žena bez potřebného sebevědomí stydící se na lekci přijít v teplákách a v tričku se skvrnou z obědového bojiště s oním malým miláčkem.

Žena potřebující čas pro sebe, potřebující podnítit sebevědomí, sílu a touhu života samotného. Žena potřebující podpořit nejen ze strany lektora, ale hlavně zevnitř směrem ven. Žena potřebující uvolnit a shodit všechny úkoly a povinosti držící se jí ve formě napětí často v oblasti krku a ramen.

 

Vystresovaný manažer

Může jím být on, ale může jím být i ona. V dnešním pojetí světa nejsou jen muži těmi, kdo velí z role manažera, ale jsou jimi i ženy. Tlak a stres působí na oba stejně a tak se může přihodit, že se z jejich vysněné práce stane noční můra.

Člověk, který nedokáže zastavit své myšlenkové proudy tekoucí jeden přes druhý a druhý přes pátý. Člověk, jenž má pocit, že mu každou chvíli hlava, plná povinností, nápadů a schůzek exploduje. Člověk potřebující zastavit, protáhnout nejen délku dechu vypovídající o stavu jeho autonomního nervového systému, ale i napjaté svaly a hrubší strukturu držící onen stres.

 

Zkrácený fotbalista

I když spojení slov zkrácený a fotbalista nemusí být pro všechny dost srozumitelné, veřte, že pokud si onen popisek přečte sportovec či dokonce onen fotbalista, bude vědět o čem píseň zpívá. Jóga je super pro fotbalisty, pro běžce a pro všechny z vás, kteří jsou neustále v pohybu.

Jsou to roky neprotažené svaly. Je to sportovec potřebující povolit zkrácení ve smyslu fyzického těla, ale možná i úzkého pohledu na jógu, jako na něco pomalého a nudného.

 

Bolestínek

Není urážkou, ale faktem. Člověk cítící nepohodlí a bolest nejčastěji v oblasti zad, které jsou v dnešní době častým tématem.

Člověk, jenž se potýká s civilizační chorobou a jenž se možná rozhodne, že jí nechce řešit skrze každodenní hrst léků. Človek, jenž zjistí, že k uzdravení vede pouze změna a ke změně jeho rozhodnutí, protože jedinou jistotou v životě je ona změna.

 

Umělec

Vidící za celým světem něco více, než hmotu. Člověk pln otázek a hledající odpovědi. Člověk kreativní. Člověk, který je někdy svým normami neohraničeným názorem a projevem nepochopen. Člověk potřebující upevnění a volnost procesu myšlenení zároveň.

 

Hledající se veganka

Básnická metafora obsahující různé lidi s prostorem pro sebe samotné a hledající něco více, než pouhé protažení. Člověk, jenž má tendence ulítávat do snění, do teorie vesmírů a potřeby jógy a meditace coby seberealizaci.

 

Stylů je mnoho, ale jóga je jen jedna

autor: Šárka Konečná
autor: Šárka Konečná

Šest typologií, které každá lekce jógy pojme. Však jen pár z nich může být přesně tím, co onen jedinec právě potřebuje.

Proto se pojďme podívat na známé typy lekcí, o kterých jsme už nejspíše četli či číst budeme. Dnes zkusme neřešit jejich historii, ale základních pár slov přibližující nám, hezky česky, jejich formu.

 

Hatha jóga

.. je nejstarší styl jógy, z které vycházejí všechny další, dnes známé styly a proto stojí na místě prvním, v samotném základu. Lekce hatha jógy je opravdu pro všechny. Ha znázorňuje slunce a tha měsíc. Jde o propojení dvou polarit, o sjednocení a harmonii, kterou hledá každý jedinec. Její tempo je klidné až střední s dostatečným prostorem pro zaujetí pozice, pro její pochopení a pro její doznění v nejbližší relaxační pozici.

Tento typ lekce je vhodný pro všechny zmíněné typologie. S hatha jógou nemůžete udělat chybu – i když to zní jako prodejní slogan.

 

Hatha flow jóga

.. vychází z hatha jógy a její tempo je rychlejší. Stejně tak přechody mezi pozicemi jsou na vlně flow, tedy způsob plynutí mezi pozicemi. Často se tento typ lekce skládá ze základní sestavy pozdravů slunce s různými variacemi.

Lekce se hodí pro ty, jenž hledají otevření, energetizaci, protažení, sebevědomí. Z naší typologie zde můžeme především zmínit hospodyňku a vystresovaného manažera, kterému tempo lekce nedovolí utíkat myšlenkami k potřebným úkonům v kanceláři.

 

Vinyasa jóga (čti vinjása)

.. je podobná lekci s názvem hatha flow jóga, jen s tím rozdílem, že celá lekce je protknutá, jako náhrdelník protknutý nití, vinjásou.

Vinjása je spojení tří pozic – pozice čaturangy (z prkna se provádí rovný klik směrem dolů), psa hlavou vzhůru (urdhva mukha švánásana) a prsa hlavou dolů (ádhó mukha švánásana).

Vinjása, spojení tří pozic, se vkládá do lekce pro zahřátí či pro uvolnění po předchozích pozicích. Lekce jsou obecně dynamické a před jejich návštěvou bych doporučila zvolit pomalejší typy lekcí jako je hatha jóga, poté hatha flow jóga.

 

Ashtanga jóga (čti aštanga)

.. je specifická svým neměným řazením pozic, které jsou ve své posloupnosti logicky a jasně stanoveny.

Tento typ jógy je potřeba studovat a praktikovat pod zkušeným lektorem, jenž vám vysvětlí onen postup a bude nad vámi držet dohled, ne-li hůl.

Lekce náročná na svou dynamiku a potřebnou sílu, které je postupně praktikováním docíleno. Pro všechny mající rádi pevnou ruku a pevný řád.

autor: Šárka Konečná
autor: Šárka Konečná

Jivamukti jóga (čti dživamukti)

.. vychází z pravidel vegeteriánství, které obsahuje morální kodex jógy ahimsá – neubližování. Dále z přístupu bhakti znamenající oddanost ve smyslu oddanosti něčemu vyššímu co je nad (či pod) námi.

Důležitou součástí jsou i stará skripta a tak jsou lekce provázeny filozofií či citací z knih typu Bhagavadgíta a podobné.

Na lekci také uslyšíte různou hudbu, často o stupeň více nahlas, než byste na józe čekali. Hudba podněcuje onu oddanost a podporuje nalezení síly uvnitř i v těch složitějších pozicích. Posledním pilířem jivamukti jógy je meditace.

Lekce jsou obsáhlé, zábavné a opět dynamičtější. Proto si i tento typ lekce nechte až po prvních dvou zmíněných. Tedy po hatha józe a hatha flow józe.

Iyengar jóga

.. je jógou precizní. I když za lekci provedete jen pár pozic, veřte, že jejich provedení bude na jedničku. V iyengar józe se používají pomůcky typu popruhů, bločků a podobně.

Vhodné pro všechny, jenž se chtějí naučit preciznost pozice.

 

Jin jóga

.. je opak jangových povah praxe. Tedy opak dynamiky a práce se svaly oproti práci s hlubší strukturou jako jsou pojivové tkáně a hlubší obsah mysli.

Lekce, v které se do pozice vchází na dvě až dvacet minut. Lekce, která svým přístupem pracuje nad rámec mysli a hledá to hlubší v nás.

Lekce nejen pro snílky z řad umělců a hledající se veganky, ale také pro zkrácené fotbalisty ve smyslu opravdu hlubokého uvolnění stažených a ztuhlých struktur hmotného těla.

 

Restorativní jóga

.. je jóga pasivního charakteru za dopomocí různých bolsterů, dek a pásku. Však nikoliv pro precizní nastavení pozice, ale pro hluboké uvolnění propůjčující nám ony předměty, s kterými si příjemně podložíme určité části těla.

Na restorativní jógu doporučuji i další pomůcky, například bloky na jógu. Cvičení posunete úplně někam jinam – budete se cítit pohodlně a získáte větší stabilitu.

Lekce pro všechny, kteří hledají hluboké uvolnění po stránce fyzické i psychické.

 

Terapeutická jóga, jóga proti bolesti zad či jóga pro běžce

.. jsou specifické lekce dle potřeb lidí dnešního světa. Jógová terapie není novým přístupem, ale je přístupem osobnějším. Jóga byla pro zdravé jedince, jógová terapie ale nabízí jógu i těm, jenž zdraví tak úplně nejsou. Což, s rukou na srdci, je větší část naší populace.

Existují speciální lekce pro zdravá záda či ucelené kurzy jógové terapie, kde se její obsah zaměřuje na určitá témata či složení jedinců ze skupiny. Jóga pro běžce se v rozvrzích jógových studií objevuje poněkud čerstvě, avšak své klienty si již z řad sportovců našla. Proto jsou tyto typy lekcí věnované skupině bolestínků a zkrácených fotbalistů.

 

Individuální lekce

.. jsou lekce, kde vám zkušený lektor poradí a ušije jógový kabátek přímo na míru.

S tímto přístupem je následný vstup na otevřené lekce, kde někdy lektor nemá čas obejít všechny a věnovat jim dostatečný časový prostor, tím nejlepším pro začátek, kdy vy sami o sobě z pohledu jógujícího víte více, než člověk schovávající se v zadní části sálu a chodící už nějaký ten měsíc na otevřené lekce.

Začínáte s jógou? Možná vám přijde vhod náš článek o 10 tipech, jak se připravit na první lekci jógy.

Osobní příběh lektora se ukrývá za každou lekcí

autor: Šárka Konečná
autor: Šárka Konečná

Co lektor, to jóga a to platí bez ohledu na stejný název lekce dvou různých lektorů. I když si vyhledáte lekci jógy podle stylu, názvu a popisku, můžete být překvapeni přístupem toho či onoho lektora.

A právě tento přístup je přístupem lidským, jenž poukazuje na ryzí duši lektora. Proto zkoušejte a čerpejte a najděte si toho svého, který vás možná kousek té vaší cesty povede.

Tip na konec?

Z množství informací nezoufejte. Nejlepší způsob jak najít tu svou lekci je jít a vyzkoušet ji! Hodně štěstí při hledání.

49 Shares
>
49 Shares
Share49