Jak začít správně meditovat: Seznamte se se základními pravidly

Terapie pro všechny, kteří žijí hektický život – i tak lze definovat meditaci, která podle odborníků přináší hloubkové uvolnění. Pakliže jste dlouhodobě ve stresu, nemáte čas na odpočinek a to jediné, co se vám honí hlavou jsou negativní myšlenky, je načase začít s touto formou terapie. Pocítíte nejen hluboké uvolnění, ale také zmírnění bolestí, jež vás možná už nějaký ten pátek sužují.  Jak tedy začít správně meditovat?

Meditace jako neaktivní stav plného vědomí 

Meditaci lze sice popsat jako typ terapie, ale je to také neaktivní stav plného vědomí, během kterého nehrají hlavní roli myšlenky nebo naše jednání. Během meditování dochází k uvolnění a ke ztišení mysli, což má jak emocionální, tak fyziologické účinky. To ostatně potvrzují i vědecké studie, které se tímto typem terapie dlouhá léta zabývaly.  

Během meditace jsou pulz i dýchání zpomalené. Snižuje se spotřeba kyslíku v těle. Dochází k psychickým změnám. Co naše tělo opouští je stres, také úzkost nebo nervozita. Na druhou stranu nás naplňuje větší chuť do života i větší sebevědomí.  

Jak začít správně meditovat? 

Meditační start ideálně zahajte na lekci meditace, kterou vede zkušený lektor. Pokud vám však tento způsob startu nevyhovuje, s meditačními cvičeními můžete začít i v pohodlí domova. Jenom dodržujte několik základních pravidel: 

Klaďte důraz na pohodlí 

Při meditaci se zásadně sedí v tureckém nebo lotusovém sedu. Klaďte důraz na to, aby se vám sedělo pohodlně, protože nepohodlí, které budete pociťovat, bude pociťovat i vaše mysl. Místo upnutých džínů volte pohodlnější outfit, stejně tak si sedněte na polštář, který zajistí dostatečný komfort. Vhodná je také meditační podložka.  

TIP REDAKCE: Proč je lepší meditace s podložkou? To se dočtete zde. 

 V jaké pozici meditujete? 

Ptáte se, jak začít správně meditovat? Důležitá je poloha, ve které meditujete. Právě díky meditační poloze můžete zůstat pozornými. Energie v těle při vhodné pozici volně plyne a cítíte sebekontrolu.  

Můžete vyzkoušet meditovat v lotosovém sedu. Jak na to? Tato pozice je poměrně pokročilá. Nejprve byste se tedy na ní měli připravit. Zjistěte, které cviky vám pomohou dostat se do lotosového sedu v našem článku Jak se připravit na lotosový sed. A pokud by vás zajímala symbolika lotosu do hloubky, doporučuji tento článek – Květ lotosu jako učitel na naší cestě životem. Význam lotosu vám přinese zajímavý podnět pro zamyšlení a inspiraci pro meditace.

Z počátku raději jen chvíli 

Pokud jste si o meditaci pročítali publikace a zjišťovali si více informací, pak vás možná zastrašila jedna věc, a sice “musíte meditovat alespoň hodinu, aby to vůbec mělo nějaký smysl”. Jenže to není úplně pravda. Nemusíte meditovat hodinu nebo půl hodiny, aby to něco přineslo. Můžete meditovat kratší dobu – alespoň z počátku.  

TIP REDAKCE: Cvičíte nepravidelně? Nemáte čas? Chuť? S tím je konec. Vytvořte si správné návyky při praktikování jógy. Máme pro vás 5 rad, které vám pomohou začít a už nikdy nepřestat.

Meditace je ukázkou toho, jak člověk může postupně posouvat své hranice. Jakožto začátečník meditujte i pět, deset minut – postupně své “skóre“ navyšujte.  

Buďte chvíli off-line 

Aby byla meditace účinná, je zapotřebí být alespoň na malý okamžik úplně off-line. Vypněte si proto ve svém mobilním telefonu veškerá upozornění, zvonění či všechna pípnutí, jež by mohla narušit chvilku naprosté relaxace. Meditace vede k soustředěné mysli a s neustálým sledováním displeje mobilního telefonu tohoto bodu nikdy nedosáhnete.  

Meditace je o zvyku 

Meditace je především o vytrvalosti a také trpělivosti. To je ostatně to, co nás tento typ terapie má naučit. Proto trpělivě meditujte každý den alespoň pár minut. Základem úspěchu je vypěstovat si zvyk, který pak povede ke všem dalším účinkům meditačního cvičení.  

TIP REDAKCE: Aby se vám na meditační cvičení zvykalo lépe, buďte k sobě laskaví a vždy na sebe buďte hrdí, až dokončíte uvolňující terapii. O dalších meditačních tipech pro začátečníky se dočtete v našem dvoudílném seriálu “21 + 1 pravidlo meditace pro začátečníky”.  

Na dechu víc, než záleží 

Stejně jako u jógy, tak i u meditace je alfou i omegou správné dýchání. Z počátku se na dýchání bude mysl zaměřovat až příliš, bude to pro ni náročné. Jenže (jak i každý odborník potvrdí) mysl se učí opravdu velice rychle. Mysl je pomyslnou hračkou, se kterou si lze hrát. A naučí se sžít prakticky se vším, o co budete usilovat – i s dechem.  

Opět je ale třeba zmínit, abyste byli vytrvalí. V tomto případě neplatí, že vyhrává ten nejrychlejší. Cesta za správnou meditací je trochu klikatější a prošlapat si ji je spíše během na delší trať. Hlavně se během své cesty nenechte odradit tím, že jste možná o něco pomalejší než váš parťák.  

Mnozí odborníci častokrát opakují jednu věc, a sice meditaci nemůžete vyhrát. Není to hra, ve které byste mohli chodit zkratkami nebo podvádět. Pokud se budete v meditaci snažit vyhrát a vyjít z ní jako nejlepší, povede to paradoxně k menším účinkům, které meditace přinese.  

Meditace není fyzicky náročná, pokud si zajistíte pohodlí 

Když otázku “jak začít správně meditovat” máme zodpovězenou, možná si přesto říkáte, že pro vás meditace není. Stále se vám totiž jeví meditační cvičení jako fyzicky náročná aktivita. A jelikož jste v tělocviku nikdy nevynikali a většinou jste tak tak prolezli do dalšího ročníku, myslíte si, že to nezvládnete. Proto se do meditace ani nepouštíte.  

Je třeba uvést vše na pravou míru – meditace není fyzicky náročné cvičení, pokud si zajistíte zmiňovaný komfort. Toho dosáhnete buď s meditační podložkou nebo s taktéž zmiňovaným meditačním polštářkem, díky němuž předejdete vzniku nepříjemných a bolestivých pocitů.  

TIP REDAKCE: Nevíte, pro jaký meditační polštářek se rozhodnout? Pomůže vám náš článek na téma “3 tipy na meditační polštářek”.  

Jak začít správně meditovat? Začněte s jednoduchými meditacemi 

Není čas ztrácet čas! Proto s meditací začněte už nyní. Dnes existují různé úrovně meditace a jakožto začátečník se zaměřte na základní, jednoduché, které lze provádět kdekoliv a kdykoliv. Doporučujeme zejména: 

Vnímání všeho kolem 

Možná jste si až doposud mysleli, že meditace spočívá jenom v sezení na zemi. Jenže pro každého člověka je vhodný trochu jiný typ meditačního cvičení. Jestli vám nevyhovuje meditace v lotusovém nebo tureckém sedu na podložce či polštářku, jděte ven do ulic a vnímejte všechno kolem.  

Meditace totiž znamená také zaměřit se na přítomnost a odpoutat se alespoň na malý okamžik od problémů a stresu. Na negativní myšlenky se nebudete zaměřovat, když začnete evidovat a registrovat to, co se děje kolem vás. Sledujte své okolí. Pozastavte se nad květinou, ptáky nebo nad usmívajícími se lidmi. Zkrátka jen pozorujte – i to je jistá forma meditace přinášející vám vnitřní uspokojení.  

Vnímejte sami sebe 

Dalším ze základních meditačních cvičení je vnímání sebe samotného. Svou pozornost zaměřte na jednotlivé části vašeho těla. Vnímejte vaše záda nebo ruce, jak se dotýkají jiných povrchů. Dotkněte se sami sebe nebo třeba jen pozorujte svůj dech, který se v mnoha životních situacích mění.  

Podle odborníků je meditace formou vnímání sebe samotného jednou z nejúčinnějších. Nejednomu člověku pomohla ulevit od úzkosti nebo od panických ataků.  

TIP REDAKCE: Jaké další jednoduché meditace vyzkoušet? Přečtěte si článek “4 jednoduché meditace, které můžete provádět kdykoliv a kdekoliv”.  

Meditujeme s meditačními korálky 

Meditační cvičení si můžete lecčím zpestřit. Kupříkladu meditační korálky stojí za zvážení. Meditačními korálky se myslí meditační maly, což je léty ověřená pomůcka k meditaci s mantrou. Korálků je dohromady 109 – jednou z nich je takzvaný guru korálek. Ten je většinou červený a opatřen třásní.  

Pokud se rozhodnete využívat k meditaci tuto pomůcku, pamatujte na jedno – nikdy ji nikomu nepůjčujte. Každý by měl mít svou vlastní, která s další a další meditací sílí a sílí.  

TIP REDAKCE: Jak si vybrat meditační korálky se dozvíte zde 

Knihy, které stojí za přečtení 

Ať už s meditací začínáte nebo se řadíte již mezi zkušené, měli byste v obou případech sáhnout po knihách. Ty vás totiž můžou posunout sedmimílovými kroky dopředu. Otázkou zůstává, jaké knihy si tedy přečíst? Jaké knihy nám dají další odpovědi na otázku “jak začít správně meditovat”? 

Jádro buddhistické meditace 

Prvním tipem je kniha jménem “Jádro buddhistické meditace”. Mluvíme o klasické novodobé buddhistické literatuře, která stojí na základech meditace vzhledu. Kniha je skvělým průvodcem na cestě meditace. Ukazuje, že stejnou cestou, jako se kráčelo před tisícovkami let, se může kráčet i nyní.  

Jóga srdce 

Další knihou, která stojí za přečtení a která se také svým způsobem věnuje meditaci a všemu podobnému, je kniha s názvem “Jóga srdce”. Kniha je zpestřená básněmi i poučeními světců a mystiků z celého světa. Z knihy dýchá moudrost, což vás jistě oslní. 

0 Shares
>
0 Shares
Share