Jak správně do střechy ?

V tomto článku bych se chtěla speciálně zaměřit na ásanu psa hlavou dolů (střecha) neboli Adho Mukha Svanásana. Je to pozice, do které přecházíme s výdechem a můžeme přecházet z pozice kočky s výdechem do střechy. Tato pozice nám přinese protažení zadní strany těla a zmírnění bolesti především ve spodní části zad. Jde o celkovou regenerační pozici, která má blahodárné účinky, jak protahovací, tak především omlazující. Přináší nám zaktivnění našich dlaní a chodidel, prokrvení mozku a odstraňuje únavu.

První krok kočka

Nejdříve si uděláme kočku, o které jsem už psala viz tento odkaz na článek o kočce.

Jsme na všech čtyřech, dlaně přitiskneme do podložky a kolena necháme s nártama na podložce na šířku boků, klidně si prodýchejme tuto pozici kočky, abychom si rozhýbali páteř. Opravdu je velice důležité mít přitisknuté dlaně, roztáhnuté prsty od sebe do podložky do konečků prstů a prostředníčky směřují do přední části podložky. Zapřeme se prstama chodidel do podložky.

Druhý krok- nádech a s výdechem do střechy

Když jsme v kočce, tak s výdechem se odtlačíme vzhůru. Pevně se zapřeme dlaněmi do země, od kterých se odtlačujeme vzhůru, chodila nám pomáhají a zadeček dostaneme do výšky a je našim nejvyšším bodem. Pozor prsty na rukou jsou roztažené, dlaně řádně přilepené do podložky a prostředníky směřují do přední části jako dvě osy! Ve střeše nyní dýcháme, dech nijak nezadržujeme. Hlavu necháme uvolněnou a ramena máme od uší. Pohled směřuje na kolena, která si klidně lehce pokrčme, můžeme prošlápnout levou a pravou patu na střídačku do podložky, abychom promasírovaly lýtka a achilovky. Lokty směřují téměř do stran a spodní část bříška lehce tlačíme na stehna, k tomu nám pomohou lehce pokrčená kolena a díky tomu se naše páteř narovná.

Dávejme na sebe pozor pokud se nebudeme dobře cítit v pozici déle nesetrváváme či pokud máme vysoký krevní tlak. Vše praktikujme pomalu nikam nespěcháme. Tato pozice je relaxační, ovšem ze začátku pro začátečníky může být náročná. Je opravdu velice důležité zapojit Hasta bandhu,co to znamená ? Přilepené dlaně do podložky, roztažené prsty, jak už jsem zde zmiňovala. Velice podrobně tuto bandhu popisujeme v tomto článku.

Třetí krok – uvolnění dítěte

Setrváme v ásáně psa hlavou dolů na 5 nádechů a výdechů a přejdeme pomalu na kolena do relaxační pozice dítěte – Balásany. Kde se zklidníme a odpočineme si. Paže necháme podél těla a kolena máme u sebe, pokud chcete, vypodložte si kolena dekou. Čelo položíme do podložky a zavřeme oči. Prodýcháme tuto pozici.

Doufám, že se Vám postup jak správně do střechy líbil, jogíni. Jaké páte zkušenosti s touto asánou? Je vaše oblíbená či je pro vás jedna z náročnějších? Napište do komentářů!

Veronika

339 Shares
 • Chodila som cvičiť jógu, ale teraz to mám ďaleko, tak cvičím doma. oceňujem, že poskytujete rady a podrobné návody na jógové pozície. :))) ďakujem

  • Dobrý den
   Děkuji za milý komentář, jsem ráda že se Vám článek líbí. Budeme dále pracovat na návodech o jógových ásanách. Máte se na co těšit:)
   Krásný den
   Veronika

 • >
  339 Shares
  Share339