Jak si udržet zdravé tělo na cestách?


Léto je tady! Jeho vůně je cítit všude kolem nás, je tak intenzivní. Je to vůně čerstvě posekané trávy, rozkvetlých květin, opalovacího krému, grilování, vůně jednoho velkého dobrodružství. Je to chuť čerstvého ovoce, zmrzliny, vychlazených koktejlů. Léto je obdobím nových zážitků, dobrodružství a zábavy. Nevím, jak pro vás, ale pro mne je léto obdobím, kterého se rok co rok nemohu dočkat. Doslova nedočkavostí stříhám metr. Je to zkrátka období, kdy můžeme konečně trochu lenošit a nechat si tělo prohřívat slunečními paprsky. Nejlepší čas pro dovolenou a čas pro cestování.

Také přemýšlíte nad tím, co k zakousnutí si s sebou přibalit na cesty, a jak si udržet své tělo zdravé a v kondici? Cestování dává našemu organismu pořádně zabrat – dlouhé lety letadlem, několikahodinové cesty v autě, dehydratace, únava, rychlé střídání časových pásem nebo nové potraviny, na které naše tělo není zvyklé. Ať už se chystáte kamkoliv, na dovolenou k moři, za krásami exotických krajin, na prodloužený víkend do velkoměsta nebo na dobrodružné túry do hor, je dobré se na delší cesty připravit a přibalit si do svého zavazadla pomocníky, kteří vám budou k dispozici v situacích, kdy budete potřebovat dobít. Nechte se inspirovat některými z tipů na produkty a potraviny pro zdravější a šťastnější cesty.

Tip: Trápí vás na cestách úmorné horko? Ochlaďte se! Pomocí techniky Šítalí.

Superfoods

Superfoods neboli superpotraviny jsou výživově bohaté potraviny, které obsahují velké množství živin, vitamínů, enzymů, minerálů, antioxidačních látek, podporující imunitní systém. Jsou zkrátka super! Svými léčivými účinky byly známé už před tisíci lety a mnoha z nich také pochází z míst mimo Evropu, z míst, kde drsné podmínky donutily tyto plodiny v sobě zadržet co nejvíce živin k tomu, aby byly schopné vůbec přežít. Kdykoliv a kdekoliv tak budete mít přírodní zdroj energie vždy po ruce. A jaké superfoods jsou na cesty vhodné?

Goji – kustovnice čínská obsahují vysoké množství antioxidantů, živin, vitamíny C, B a E, a proto vám na cestách poslouží jako zdravá a chutná svačinka. Malé červené plody se sladce kyselou chutí můžete zobat jen tak, přidat si je do oblíbeného smoothie, kaše nebo salátu. Pro svůj vysoký obsah beta karotenu přispívají k zachování zdravého vzhledu pokožky při opalování.

Kustovnice čínská

Moruše bílá je plodem vysoce odolného stromu původem z Číny. U nás jsou dostupné v sušené podobě, čerstvé jsou totiž velice citlivé. Sušením plodů se zvyšuje koncentrace cukru a ovoce se stává ještě sladším. Na cestách proto přijdou vhod každému, kdo potřebuje okamžitě dodat energii. Moruše vynikají také vysokým podílem bílkovin a vlákniny, které přispívají k dlouhodobému pocitu sytosti.

Kakaové boby jsou nabité vitamíny, antioxidanty a minerály, navíc svou chutí připomínají hořkou čokoládu. Na lidský organismus působí uklidňujícím a povzbuzujícím účinkem, za což můžou látky anandamin, serotonin, dopamin a fenyletylamin. Kakaové boby lze konzumovat samostatně pro rychlé dodání energie a zahnání hladu, přidávat je můžete do kaší, jogurtu, koktejlů a různých dezertů. Na cesty je můžete smíchat s kustovnicí a moruší, a připravit si tak energií nabitou směs.

Chlorella je jednobuněčná řasa s největším obsahem chlorofylu. Navíc je bohatým zdrojem bílkovin a aminokyselin, obsahuje vitamíny B, C, E, beta karoten a minerály železo, zinek, fosfor, draslík, jód a vápník. Rovněž obsahuje antioxidanty, které tělo chrání před volnými radikály. Pozitivně působí na střevní mikroflóru a zlepšuje trávení, takže si na svých cestách budete moci dopřát i regionální speciality beze strachu o své zažívání. Complete power v sobě skrývá jedinečnou kombinaci superpotravin, medicínských hub a bylin. Jedná se o komplexní výživný nápoj z čistě přírodních ingrediencí. Obsahuje velké množství antioxidantů, posiluje imunitní systém, podporuje metabolismus, fyzický a psychický výkon, zmírňuje únavu a uspokojuje chutě na sladké. Na cestách ho využijete jako sytou, výživnou, ale lehkou svačinu.

Chlorella tablety

Superpotraviny je vhodné zařazovat do jídelníčku pravidelněji, takže nejen na cestách. Mohou být velmi příjemným spestřením našeho jídelníčku. Mnoho z nich můžete přidat do ovocných smoothies, do raw sušenek, ale i raw dortů či dezertů. Během chvilky se z vašeho běžného jídla stane super energií nabité jídlo plné živin a enzymů.

Pitný režim a hydratace

Pitný režim je tématem sám o sobě. V suchém a horkém letním počasí a při zvýšené fyzické zátěži, například pokud se chytáte na túry do hor, vám flaška vody nikdy nesmí chybět. Vyzkoušet můžete například zdravou ekologickou láhev, kterou můžete používat stále dokola, navíc být šetrní k přírodě. V horkých letních dnech sáhněte raději po čisté pramenité vodě, ale existují i další způsoby, jak uhasit žízeň a dostat do těla další minerály a vitamíny.

Zdravá láhev

Jedním z tipů je Coco hydro – dehydrovaná kokosová voda bohatá na minerály, hořčík, draslík, mangan, sodík, vápník a vitamín C. Jedná se o jednoduchý způsob, jak do svého těla dopravit dostatek živin, stačí jen přidat usušený prášek do vody a dostanete osvěžující kokosovou vodu kdykoliv a kdekoliv. Další variantou je zelení nabitá směs trav s názvem Ormus Greens. Díky vysokému podílu vlákniny přispívá ke správnému zažívání, má blahodárné účinky na střevní mikroflóru a jedinečnou mátovou chuť. Dodá vašemu tělu potřebné minerály, vitamíny a proteiny a příjemně osvěží v horkých letních dnech. Zkrátka skvělý společník na túry.

Ať už se v létě chystáte kamkoliv, přeji vám, ať vás radost a zdraví provází na všech vašich cestách. Hodně zážitků, nová dobrodružství a krásné léto!

Sabina

Zdroj obrázků: www.vitalvibe.eu

6 Shares
  • Superfoods jsou super, ale proč bych je měla jíst v létě, když je všude dostatek sezonního ovoce a zeleniny a v čerstvé podobě! Tabletky chlorely a goji jím v zimě:0) ale Vitalvibe mají super kvalitní superpotraviny:0)

    • Krásný den Marcelo! Naprosto s vámi souhlasím. Také dávám v létě přednost čerstvému ovoci a zelenině. Ale pokud cestuji, vím, že mne čeká dlouhý let nebo se chystám na celodenní výšlap do hor, pak superfoods jsou pro mne skvělou alternativou, protože ne vždy mám tu možnost koupit si něco čerstvého. Je to malá a skladná svačina, o které vím, že mne nejen zasytí, ale také dodá hodně energie.:)

  • >
    6 Shares
    Share6