Jak pomocí jógy získat ploché bříško?

Už máte dost sedů-lehů či jiných silových cviků na posílení břicha, u kterých z vás stříká pot na všechny strany? V tomto článku se zaměříme na to, jak nám jóga může pomoci ke krásnému bříšku, aniž bychom u toho museli vypustit duši.

Zdraví na prvním místě

Aby bříško vypadalo pěkně zvenku je důležité, aby bylo zdravé také uvnitř. Někdy v cestě za plochým břichem stojí poruchy v oblasti trávicího traktu, ale dobrou zprávou je, že i s tímto problémem nám dokáže jóga pomoci. Nabízí nám mnoho pozic, které přirozeně podporují dobré trávení a upravují metabolismus.

Předklony a rotační ásány příjemně masírují vnitřní orgány v oblasti břicha a podporují činnost střev. Zařazení těchto pozic do naší jógové praxe tak může pomoci od nadýmání či jiných zažívacích obtíží. Dále nám jóga nabízí pozice pro zpevnění středu těla a posílení břišních svalů, aby bylo nejenom zdravé, ale také funkční. Některé jógové pozice zase nastartují metabolismus a podpoří látkovou výměnu, aby se naše tělo mohlo efektivněji zbavit nahromaděných tukových zásob.

Tip: Na zpevnění celého těla vyzkoušejte pozici bočního prkna.

Trocha anatomie

Břišní svalstvo se skládá ze tří na sobě ležících vrstev. Nejhlubší vrstva – příčný sval se rozprostírá příčně a tvoří jakýsi válec, který je součástí hlubokého stabilizačního systému. Jeho správná funkce je tedy velmi důležitá a má vliv na vzpřímené držení těla. Prostřední vrstva – šikmé břišní svaly se podílejí rotaci a ohýbání trupu do stran a drží vnitřní orgány ve správné poloze. A nejpovrchovější vrstva – přímý břišní sval má za úkol ohýbání páteře – předklony trupu. Dále do této skupiny patří pyramidový sval (nachází se pod přímým břišním) a čtyřhranný sval bederní (nachází se v bederní části zad). Pro správnou funkci břišních svalů je také důležitá souhra bránice i pánevního dna.

Tip: Chcete si vycvičit ploché bříško? Vyzkoušejte také naši druhou sestavu pro zeštíhlení a pevné břicho.

Pozor na diastázu

Diastáza vzniká rozestoupením přímého břišního svalu. Trápí často maminky po porodu, ale může vznikat také špatným držením těla nebo přílišným přetěžováním tohoto svalu. V takovémto případě je vhodné kontaktovat fyzioterapeuta.

Krása a funkčnost není vždy to samé

Břišní svaly by neměly být povolené, ale ani přetrénované. Jóga je úžasná v tom, že nám nabízí pozice jak pro posílení svalů, tak i pro jejich protažení a relaxaci, aby v těle byla zachována rovnováha.

K vytouženému cíli nemusíme prolévat pot a slzy, pokud zapojíme svaly efektivně, není potřeba tolik opakování, aby se výsledky dostavily. A hlavně, věřím, že důležitý klíč k úspěchu, je radost z pohybu a dobrý pocit ze cvičení.

Které jógové pozice nám pomohou k pěknému bříšku?

Velmi důležité je správné dýchání, základ je naučit se plný jógový dech. Už jen „pouhým“ dechem do břicha masírujeme vnitřní orgány, zlepšíme trávení a povzbudíme peristaltiku střev.

Pozice, které masírují břišní orgány a podporují trávení

  • dítě
  • spící holub
  • pes hlavou vzhůru
  • rotační pozice (židle ve variantě s rotací, rotace v bojovníkovi III,…)

Pozice pro pevný střed těla

Pro podporu metabolismu a rychlejšího spalování tuků zařaďte do své praxe pozdrav Slunci. A pro posílení sebedůvěry zařaďte předklonové pozice.

Pekáč buchet na břiše je sice moderní, ale pro ženské tělo není úplně přirozený ani zdravý. Ženské břicho by mělo být uvolněné, vzniká zde nový život a tak trochu toho tuku potřebujeme, abychom si chránily ženské orgány, případně ještě nenarozené miminko.

Cílem jógy není dokonalá postava, ale zdravě fungující tělo a vnitřní harmonie. Rovnováha mezi tělem, myslí a duší.

114 Shares
>
114 Shares
Share114