Jak na detoxikaci organismu v dubnu

Dlouho očekávané jaro je konečně tady! Taky máte takovou radost? S příchodem jara všechno v přírodě ožívá, pučí a zelená. Duben patří k nejdynamičtější části roku.

Energie jara se probouzí v plné síle, ale možná k vám místo svěží energie přichází spíše jarní únava. Co s tím? Možná, že vaše tělo potřebuje trochu povzbudit a pročistit.

Jak detoxikovat organismus v dubnu?

Ve vzduchu je cítit nová svěží energie a tak je dobré ji využít a udělat něco pro sebe – pro své zdraví. Jarním detoxem můžeme nastartovat a podpořit po zimě unavený organismus.

Podle tradiční čínské medicíny bychom v dubnu měli věnovat pozornost našim játrům. Játra jsou velmi důležitým orgánem látkové výměny. Je to taková biochemická továrna, z přijatých živin vytváří něco nového a vždy to, co tělo potřebuje. Nepotřebné nebo škodlivé látky pak prostřednictvím žlučníku vyloučí.

Je to hlavní detoxikační orgán, díky své schopnosti zneškodňovat jedy chrání naše vnitřní orgány a krevní oběh, což je dost pádný důvod k tomu, abychom si tento orgán náležitě hýčkali.

Pokud si často dopřáváme velké množství tučných a těžkých jídel, kávy, alkohol … naše játra trpí.

Tip: Na detoxikaci organismu je dobré cvičit sestavu na rozproudění lymfy. Vyzkoušejte těchto 7 cviků na podporu lymfatického systému.

Jak se nerovnováha v játrech projevuje?

Játra sama o sobě nebolí, jejich oslabení se projevuje jiným způsobem. Únavou, ospalostí, pálením očí, svalovými křečemi, ale i ztracená radost ze života nám může hlásit, že máme játra zanesená.

žena vztek

Špatná funkce jater ovlivňuje také naše duševní rozpoložení. Máme sklon k přehnaným, nekontrolovatelným emocím, výbuchům vzteku a agrese. Což naše játra ještě více vyčerpává.

Smyslovým orgánem jater jsou oči.  Stav našich jater tedy souvisí s naším pohledem na svět a radostí ze života. Nerovnováha v játrech se může projevit také načervenalým bělmem. Jen si vzpomeňte, jak vám světlo a sluníčko dráždí oči, když to předchozí den přeženete s alkoholem.

Jak můžeme játra podpořit?

Naprosto zásadní je játra příliš nepřetěžovat. To znamená omezit chemicky upravené potraviny, smažená jídla, tučné mléčné výrobky, uzeniny, rafinovaný cukr, kávu, alkohol.

Do našeho jídelníčku bychom měli naopak zařadit průmyslově neupravené potraviny, dostatek tekutin, čerstvou zeleninu i ovoce. Pročištění jater podpoří dostatečný přísun vitaminu C, B12 a kyseliny listové.

Které potraviny játra milují?

 • listová zelenina, ideálně tmavě zelené barvy
 • kořenová zelenina (mrkev, červená řepa, ředkvičky, česnek, cibule)
 • čerstvé bylinky (pampeliška, kopřiva, pažitka)
 • semínka (lněná)
 • avokádo
 • kurkuma

Další možností, jak pročistit játra jsou hořké bylinkové čaje. Ideální bylinou k očistě a regeneraci jater je ostropestřec mariánský.

bylina ostropestřec

Doporučení pro zdravá játra

 • dopřejte svému tělu odlehčenou stravu
 • ráno vypijte vlažnou vodu s citronem
 • pijte dostatečné množství čerstvé vody během celého dne
 • přidejte mladé pampeliškové listy do salátů či smoothies
 • uvařte si čaj s ostropestřce mariánského
 • občas vypijte zeleninovou šťávu s červenou řepou

Pobývejte často v přírodě, nastavujte tvář jarním paprskům a nasávejte jarní energii plnými doušky. Zbytečně se nerozčilujte a nahromaděnou energii raději investujte třeba do jarního úklidu. Pečujte s láskou o svá játra, odměnou vám bude pevné zdraví a dobrá nálada. Svět pak budete vidět v krásnějších barvách.

Spousty receptů na zdravá, lehká jídla najdete také v naší detox výzvě. A jaké jsou vaše tipy na zdravá játra? Podělte se o ně s námi v komentářích.

26 Shares
>
26 Shares
Share26