Inspirujeme se zvířaty

Pokud jste už někdy navštívili lekci jógy, určitě jste si všimli, že mnoho jógových pozic je inspirováno zvířaty. Pes, orel, vrána, kobra, kráva, zajíc… a mnoho dalších. V tomto článku jsem psala, že malé děti jsou svým způsobem jogíni – mistři, ale do kategorie jóga pro pokročilé bychom mohli zařadit i zvířata.

Doufám, že se u následujících videí pobavíte stejně jako já.

YouTube video

YouTube video

Všimněte si, že snad žádná zvířata nemají problém s vadným držením těla, nemají zkrácené šlachy ani ohnutá záda… je zajímavé, že jediní neohební tvorové na planetě Zemi jsme my 🙂

Proč jsou na tom zvířata s pohyblivostí lépe než my? Možná proto, že oni se na rozdíl od nás řídí svými instinkty a pocity. Dělají pohyby, které jsou pro jejich těla přirozená a která jim prospívají aniž by nad tím nějak přemýšleli. Možná bychom si z nich měli vzít příklad a více naslouchat svým pocitům a své intuici a více vnímat, co právě teď potřebujeme, abychom se ve svém těle cítili lépe.

YouTube video

Měla jsem zakrslého králíka a všimla jsem si, že se po každém probuzení nebo polehávání opravdu důkladně protáhl. Dělají to snad všechna zvířata. Pokud máte domácího mazlíčka nebo jste v kontaktu se zvířaty, přesvědčte se sami. Ani my bychom protahování neměli podceňovat. Možná už jste slyšeli o důležitosti fascií.

Fascinující fascie

Ještě v nedávné době se jim nevěnovala moc velká pozornost, dnes se však situace mění a téma fascií je dnes rozebíráno stále častěji.

Fascie je bílá vláknitá pojivová vrstva, která obaluje všechny prvky našeho těla. Každý vnitřní orgán, každý sval, každé svalové vlákno má svůj vlastní fasciální obal, který se spojuje do jednoho většího obalu. Více se dozvíte v následujícím videu. (Upozornění: pokud vám nedělá dobře pohled na průřez lidského těla, raději se na video nedívejte)

YouTube video

Proč je protahování důležité?

V klidové fázi (například během spánku nebo při dlouhém sezení) se v těle mezi fasciemi svalů vytváří jemná vlákna – chmýří, které se po následném protažení uhladí na požadované místo. Pokud se pravidelně neprotahujeme, chmýří se neuhladí na své místo, ale vytvoří jakousi slepeninu – tzv. „fuzz“. Tyto slepeniny pak po delší době vytvoří tuhou tkáň, která pak brání normálnímu rozsahu pohybu a nepříznivě ovlivní okolní klouby.

Lenka Oravcová ve své knize Principy zdravého pohybu Jóga a jógová terapie popisuje vliv takto ztuhlé tkáně na psychiku. Uvedu příklad z knihy:

„Máme-li například při častém sezení, navíc s podsazenou pánví, tomu odpovídající zapojení hamstringů a svalů okolo kyčelních kloubů a podpoříme-li to častým posilováním, zatínáním hýžďových svalů, vzniknou tu s největší pravděpodobností fuzzy, které ovlivní náš předklon tak, že nebudeme schopní se předklánět z kyčlí, ale budeme se ohýbat v bedrech a přetěžovat je.

Tip: Chcete si dát do těla? Další silové ásany najdete v článku Nejjednodušší silové ásany.

Zpětně fuzzy ovlivní naši propriocepci i vzorce pohybu, takže nebudeme schopni slepenou část dostatečně vnímat a vědomě s ní pohybovat. Do podvědomě pracující mysli bude proudit informace o „staženém zadku“ a „nákladu na bedrech“ a ta může dále působit na to, jak se celkově cítíme, případně může ještě rezonovat s psychickým stresem a tak ho umocňovat.“

Autorka ve své knize upozorňuje také na problematiku pasivního protahování („vyvěšování“) a zdůrazňuje důležitost opory v ásánách. Tato kniha rozhodně stojí za přečtení!

Pojďme se trochu protáhnout

Zabere vám to jen 10 minut času a uleví od přebytečného napětí v těle po náročném dni.

  1. Začneme ve zkříženém sedu. Pokud je pro vás tento sed náročný, podložte se polštářkem či bločkem nebo si sedněte na paty. Dlaně si můžete položit na kolena nebo do klína. Na chvíli si zavřete oči, dýchejte nosem a pozorujte, jak se váš dech pomalu zklidňuje a zjemňuje.
  2. S výdechem nechte klesnout bradu k hrudníku a pomalu válejte bradou půlkroužky od jednoho ramene ke druhému.
  3. Několikrát pomalu zakružte rameny na obě strany.
  4. Vytáhněte obě ruce vzhůru, pravou rukou se opřete vedle těla. Lehce se odtlačte od sedacích kostí a od pravé dlaně. Proveďte úklon na pravou stranu. To samé na levou stranu.
  5. Přejdeme na všechny čtyři a několikrát protáhneme páteř v pozici kočky.
  6. Zkuste se protáhnout jako kočka ve videu na konci článku. Její protažení připomíná pozici zlomená květinka. Pokud by pro vás její plná varianta byla náročná, přejděte do pozice dítěte (obr 1)protažení
  7. Přejdeme opět na všechny čtyři. Pozor na prohýbání v bedrech a v oblasti mezi lopatkami, to napravíme lehkým odtlačením od dlaní a od kolenou. Protáhneme pravou nohu dozadu, opřeme o špičky prstů a jemně tlačíme patu dozadu (obr 2). Uvolníme chodidlo a přitáhneme patu směrech k hýždím – protáhneme přední stranu stehna. Pak položíme chodidlo na zem v úrovni levého kolena, přeneseme váhu na levou dlaň a s nádechem vytáhneme pravou ruku vzhůru ke stropu (obr 3). S výdechem ji prostrčíme pod levou (obr 4) a opakujeme ještě dvakrát v rytmu dechu. Toto celé i na druhou stranu.
  8. Na konci se ještě můžeme uvolnit v pozici dítěte s pažemi nataženými dozadu a několikrát prodýchat celé tělo.

Na závěr ještě jedno krásné kočičí protažení. Všimněte si těch aktivních tlapek – ani my bychom měli zapomínat zapojit hasta bandhy na našich dlaních.

YouTube video

Pokud byste chtěli opravdu důkladně natáhnout vaši fasciální síť, vyzkoušejte fasciální jógu, kde se využívají pomůcky jako rollery, pěnové válce a míčky. Nebo si zacvičte s Dylanem Wernerem podle tohoto videa.

Máte nějakou zkušenost s fasciálním tréninkem? Podělte se o ni s námi v komentářích!

0 Shares
>
0 Shares
Share