Jste ranní ptáče nebo noční sova? Já miluji spánek. Ráda chodím pozdě spát, a ideálně – pokud zaměstnání dovoluje – pozdě vstávám. A vzhledem k tomu, že pracuji z domu, většinou vstávám tak 15 minut před schůzkou s prvním klientem 🙂 Dřív se prostě nedonutím.
A přestože zbožňuji cvičení jógy a den si bez ní neumím představit, ranní jóga je pro mě víc stresující než přínosná. Dá se tedy cvičit i večer nebo je ideální ráno? Pojďme se podívat na to, jak je to se cvičením jógy v různou denní dobu.
Cvičení ráno
Možná patříte mezi lidi, které já bezmezně obdivuji. Ráno vstanou o hodinu dřív, zacvičí si a nabijí své tělo na celý den. Cvičení jógy ráno je typické pro většinu jogínů. Pozice si užíváte s čistou hlavou a v „klidném bezčasí“ probouzejícího se těla a mysli. Tělo je po ráno pochopitelně ztuhlé a svaly slabé. Je důležité pozice provádět pomalu a v klidu. Ideální je začít Pozdravem slunci. Při něm krásně protáhnete tělo, zahřejete jej a připravíte na případné těžší pozice.
Ranní cvičení jógy je úžasné na nastartování těla i mysli a posílení koncentrace pro nadcházející den.
A pokud hledáte motivaci a chcete si vytvořit nový návyk na cvičení jógy každé ráno, zkuste naši 30ti denní jóga výzvu plnou skvělých videí, která vám každé ráno přijdou přímo do mailu a vy tak můžete zahájit nový den s jógou.
A jak se stravovat? Pokud máte ihned po probuzení velký hlad, určitě si dejte něco drobného, například ovoce. Po cvičení pak již zařaďte běžnou snídani.
Cvičení v průběhu dne
Díky zaměstnání ne každý má tu možnost cvičit naplno v průběhu dne. Ale mnozí z nás pracují z domova, na směny nebo jste na mateřské a jakmile vám přes den děťátko usne, rády byste využily chvilky k protažení. Můžete zařadit klasické jógové sestavy a komplexní cvičení celého těla. Každému z nás ale prospěje i krátké protažení během celého dne, kdy se zaměřte zejména na ztuhlá záda, krční páteř, zápěstí (zejména pro ty, co pracují v kanceláři za počítačem) anebo naopak na cirkulaci krve v nohách, kdy je skvělým řešením si na několik minut lehnout s nohami opřenými o zeď (ideální pro ty, co pracují ve stoje).
Cvičení večer
Pro mě je ideální čas ke cvičení jógy před večeří. Tělo je po celém dni už hezky zahřáté a protažené, tudíž mi dovolí jít do náročnějších pozic. Ráda zařazuji inverzní ásany, které mé tělo vrací do rovnováhy, a to jak ve fyzické, tak v mentální a duševní rovině. Po cvičení je vždy důležité spočinou v pozici Šávásány, která tělo dokonale zklidní a připraví na večerní odpočinek.
Jóga je také jedno z mála cvičení, které se dá praktikovat i před spaním. V takovém případě zařaďte spíše zklidňující, relaxační ásany, aby jste připravili tělo ke spánku a odpočinku. Doporučuji vynechat záklonové pozice a raději se zaměřit na předklonové, s využitím relaxačních podpůrných polštářků. Ten využijete třeba i pro opěrku obličeje při předklonu či na podložení hýždí. Hodně pracujte s dechem, soustřeďte se na prodloužený – nádech na čtyři doby, výdech na šest. To krásně naladí tělo a mysl na blížící se spánek.
Momentálně bydlím a prožívám svůj život tzv. na volné noze v Římě, ve věčném městě okouzlující Itálie. S jógou mám dlouholeté zkušenosti, prošla jsem si různými fázemi, od cvičení jógy několikrát denně (blázen), po naprostou absenci (úplný blázen). Před nedávnem jsem si uvědomila, jak důležitou roli hraje v mém životě, jak mi pomáhá cítí se vyrovnaně, povznešeně, tak nějak sama se sebou a i okolním vesmírem spojená.
Osobne mi tiez vyhovuje cvicit jogu vecer pred vecerou 🙂 Rano som dost nepouzitelna 🙂