Harmonizujte 1. čakru s jógou

Ať chceme nebo ne, ať věříme nebo ne, jogínská praxe prostě souvisí s energií. Jóga energii vytváří, udržuje a harmonizuje, nechává proudit a rozpínat. To jak s vytvořenou energií naložíme, už záleží na nás, a to, jak ji necháme proudit ve vlastním těle zase záleží na našich čakrách.

Podle fyziky je energie schopnost hmoty, konat nějakou práci. No a to dává smysl a platí i pro naše tělo 🙂 Energii ale nestačí jen tvořit, musíme jí umožnit i plynutí bez překážek v našem těle! A k tomu nám právě čakry poslouží, pokud je jejich funkce nenarušena. Koncentrace na čakry v průběhu jógové praxe stimuluje tok naší energie a dokáže je probudit k životu! 

Co byste měli vědět?

Čakry jsou pro někoho jen výmyslem a i já sama jsem ještě nedávno byla skeptikem. Než je odsoudíte jako hloupost, poznejte jejich ucelený systém, vyzkoušejte na sobě, pozorujte své tělo a pocity a pak se rozhodněte!

Čakra v sanskrtu doslova znamená „kolo“ nebo „kruh“ ale v jogínském kontextu jde spíše o „vířivku energie,“ které se otáčejí buď směrem doprava nebo doleva. Jde o specifická místa v našem těle, díky kterým jsme schopni přijímat a nechat proudit životní energii neboli pránu!

Čakra je tedy energetickým centrem. Těchto energetických center máme 7 základních. Každá čakra má své specifické umístění a funkci a díky tomu zásobuje pránou konkrétní oblast našeho těla. Je to vlastně jakési „tlačítko“ které zároveň zapíná určité vzory chování, emoce, vyvolává myšlenky a pocity a spouští naše reakce. Každá čakra je spojena s centrem v mozku a v momentě, kdy nefunguje správně – je zablokovaná – tak jen dřímá v neaktivitě. To se i ve fyzickém těle projeví blokací, bolestí, nemocí, špatnými mezilidskými vztahy a všemi těmi situacemi, které nás ještě více oslabují. Více o čakrách najdete třeba tady.

autor: Magdalena Klížová

Mooladhara čakra

Kořenová čakra, v sanskrtu Mooladhara nebo Muladhara čakra je první čakrou našeho těla, která je umístěna ze všech čaker nejníže (odtud Kořenová). Najdeme ji mezi pohlavními orgány a řitním otvorem tam, kde končí naše páteř. Symbolem kořenové čakry je rudá barva a harmonizační mantrou je „lam.“

Tato čakra je spojena s ledvinami, močovým měchýřem, konečníkem, páteří a kyčlemi. Její harmonická funkce souvisí s uvědoměním si sebe sama.

V souvislosti s Mooladhara čakrou rozeznáváme i emoce jako odvahu a strach a harmonickou funkci podporuje pocit bezpečí a důvěra. Pokud nám tyto pocity chybí nebo neumíme zpracovat výše zmíněné emoce, čakra nepracuje správně a může být blokována.

Harmonizační pozice

Kořenovou čakru můžeme otevřít a harminozovat v různých asanach, důležité je, abyste si v průběhu praktikování soustředili na uvědomění si sebe sama – na „uzemění!“ Elementem Mooladhara čakry je totiž země a odtud pramení pocity bezpečí a důvěry. Zároveň můžete opakovat mantru „lam,“ jejíž vibrace na kořenovou čakru působí aktivačně. Očím dopřejte pohled na červenou barvu. Jednoduše, všechny smysly koncentrujte na první čakru!

Pokud chcete podpořit správný tok energie skrze vaši Kořenovou čakru, výborně vám k tomu poslouží Sukhasana neboli pozice jednoduchého sedu. Pozice, která uzemňuje, a zároveň je nejpohodlnější meditační pozicí, vhodnou i pro úplné jógové nováčky. Soustřeďte se na vzpřímenou páteř, ramena od uší a obě hýždě „zabořené“ do podložky. Pokud chcete kolenům ulehčit, můžete je podložit jógovou cihličkou.

Další pozicí, kterou můžete zařadit do své harmonizační praxe je Malasana neboli pozice jógového dřepu. Chodidla můžete srovnat buď rovnoběžně nebo nechte špičky od chodidel směřovat ven a paty dovnitř. Hodně vytáhněte páteř z pasu a lokty zaklesněte do vnitřních stran vašich kolen. Bradu vysuňte mírně vpřed a páteř nechte rozpínat do délky.

autor: Magdalena Klížová

 

Nezapomeňte zařadit i pozici srpku – více se dočtete tady. Objevte harmonizační sílu Bojovníka II, nebo zařaďte do své denní praxe široký hluboký předklon. Tyto pozice dávají možnost Kořenové čakře skutečně proudit a znovu ji aktivovat. V pozicích vždy setrvejte po dobu 5 – 8 plných jógových dechů. Můžete samozřejmě stejně tak vyzkoušet břišní dech a nebo dech Udjahí.

autor: Magdalena Klížová

Předklon můžete zařadit také s nohama u sebe – Uttanasana – ale v obou případech sedací kosti tlačte kolmo vzhůru a páteř se snažte co nejvíce protáhnout.

Kořenová čakra je naším skrytým“uzemňovačem“ je spojena s naší vůlí být, s naší vůlí existovat a být člověkem. Dopřejte si pravidelnou dávku jógy a vylaďte čakry na správnou frekvenci 🙂

Přeji krásné jógování!

Magdalena, www.yogaholick.cz

7 Shares
>
7 Shares
Share7