DDP jóga – setkání tradice a šíleného wrestlera

Zní vám dnešní nadpis trochu divně? Tak to nejste sami. Když jsem poprvé narazila na pojem DDP jóga, nenapadlo by mě, že se jedná o skutečný projekt. DDP jóga se jmenuje podle jejího zakladatele – oblíbeného amerického wrestlera Diamonda Dallase Page. Schválně se podívejte na toto video, ve kterém jsem pojem DDP jóga zaslechla poprvé (hlavně si všimněte fotky zakladatele – prostě typický jogín).

Diamond ji vymyslel původně pro sebe, protože jako čtyřicetiletý wrestler začal trpět na různé profesní neduhy – bolesti kloubů, zad atd. Zkombinoval klasickou power jógu s rehabilitačními a tréninkovými cviky, které znal z wrestlingového prostředí.

A světe div se, vyklubalo se z toho nečekaně populární cvičení. Velký podíl na tom bude mít jeho popularita v zámoří a hodně (ale opravdu hodně) jiný přístup k návštěvníkům jeho lekcí. Dokázal totiž přilákat k józe i jinak naprosté odpůrce pohybu.

Lektor jógy, který se s nikým nemazlí

Diamond je ten nejšílenější lektor jógy, jakého jsem kdy viděla. Myslím, že věci jako je meditace, vnitřní klid a sebepoznání ho vůbec nezajímají. Chce vidět, jak se vaše podložka na jógu topí v potu. Vůbec se netrápí s klidnou podstatou jógy a nemá problém návštěvníky svých lekcí pořádně seřvat a dohnat je až na konec jejich sil.

Přes tento odkaz si můžete prohlédnout několik jeho videí z Youtube. Doporučuji si najít například Psycho Extreme Push Ups. Tady uvidíte konkrétně ukázku z online lekcí:

Duše wrestlera se v něm rozhodně nezapře. Z jógy si vzal opravdu jen jednotlivé ásany a všechno ostatní klidně hodil za hlavu. Podíváte-li se na jejich stránky a videa z lekcí, všimnete si cílení na velmi obézní muže. Ti se pod jeho vedením úspěšně perou s kily navíc a někteří z nich vypadají po roce jako naprosto noví lidé.

DDP jóga tak nemá daleko do, v dnešní době velmi moderních,  cca půlhodinových extrémních cvičení, kde ze sebe člověk sedře kůži. Oproti nim v ní ale vidím jednu výhodu. Zapojením jógových pozic se zpevňují všechny důležité svaly okolo páteře, podporuje se pružnost těla a cvičení tolik nenamáhá klouby (což je velká výhoda právě pro lidi s obezitou).

Troufli byste si?

Já asi ne. Na józe mám ráda právě onen klid a pocit harmonie. Nevím, jak moc bych si užívala okřikování dvoumetrovým wrestlerem. Prodávají se i DVD s jeho lekcemi, takže si člověk může jeho „uklidňující hlas“ vychutnat i doma. Na mě to působí dost vtipně. Jako kdyby se pirát rozhodl skončit s rabováním oceánů a stal se instruktorem jógy. Jak se líbí DDP jóga vám?

0 Shares
>
0 Shares
Share