Čekáte miminko? 10 důvodů proč začít s gravidjógou

V dnešní uspěchané době nemusí být pro těhotnou ženu vůbec snadné užívat si naplno své těhotenství. Vysoké pracovní nasazení nebo péče o rodinu a domácnost jí kolikrát ani neumožní vnímat, co se v jejím těle vlastně děje. Gravidjóga tak může být příjemným prostředkem, jak si udělat čas sama na sebe a vnímat své měnící se tělo.

Co je gravidjóga?

Gravidjóga neboli jóga pro těhotné je jemný styl jógy, vhodný pro nastávající maminky. Jednotlivé pozice vycházejí z Hatha jógy a jsou přizpůsobeny jinému stavu těhotné ženy a jejímu rostoucímu bříšku (každá etapa těhotenství vyžaduje trochu jiné cviky, například cviky pro první trimestr se liší od těch pro třetí). Není to jen tělesné cvičení, ale i forma jógy, která přináší nastávající mamince mnoho blahodárných psychických účinků.

A tady je 10 důvodů, proč byste si na ni během těhotenství měla najít čas:

1. Učíte se lépe vnímat své tělo a jeho potřeby

Během lekce cvičíte podle svých pocitů, jednotlivé pozice přizpůsobujete svým aktuálním potřebám. Vnímáte, co je vašemu tělu příjemné a co už ne. Abyste se cítila pohodlně, využíváte pomůcky k vypodložení vašeho těla. To bude velmi přínosné u samotného porodu, kdy si budete umět udělat pohodlí a lépe se uvolnit.

2. Pravidelným cvičením lze předcházet běžným těhotenským obtížím

Těhotenství je krásné období, avšak má i své stinné stránky. Těhotné ženy velmi často trápí bolesti zad, zácpa, otoky nohou a další nepříjemnosti. S tím vám však gravidjóga může pomoci. Příjemně se protáhnete a uvolníte namáhané partie, budete se pak cítit mnohem lépe a zaznamenáte větší příliv energie.

Tip: Cvičíte nepravidelně? Nemáte čas? Chuť? S tím je konec. Vytvořte si správné návyky při praktikování jógy. Máme pro vás 5 rad, které vám pomohou začít a už nikdy nepřestat.

3. Větší množství kyslíku pro miminko

Obzvlášť ve třetím trimestru může rostoucí děloha stlačovat plíce a vám se obtížněji dýchá. Pozice na otevření a uvolnění hrudníku přivádějí více kyslíku do těla, který tolik potřebujete. Nezapomeňte, že dýcháte za dva!

4. Relaxujete, změníte prostředí

Kdy si doma na 10-15 minut lehnete a jen vnímáte vlastní dech? A nemyslíte přitom na to, co je ještě potřeba uklidit, uvařit nebo dodělat v práci? V jiném prostředí si lépe oddychnete od každodenních starostí.

Zvlášť pokud trávíte většinu času doma péčí o staršího potomka, může být pro vás změna prostředí velmi osvěžující.

těhotná žena relaxuje

5. Praktikováním dechových cvičení redukujete stres

Během těhotenství se mohou objevit různé pochybnosti a strachy z nastávajícího období. Vědomá práce s dechem, jako je například plný jógový dech, vám přinese zklidnění a uvolnění přebytečného napětí. Budete se cítit vyrovnanější a uvolněná. Naleznete klid uvnitř sebe.

6. Přírůstek na váze nemusí být tak velký

Není neobvyklé, že v těhotenství vaše váha výrazně vzroste. Na vině nemusí být přejídání, ale zadržování vody. Pravidelným cvičením jemně rozproudíte lymfu a nebudete tolik otékat.

7. Spojení s miminkem

Lekce gravidjógy může být pro vás časem, kdy vnímáte jen sama sebe a vaše dosud nenarozené děťátko. Během cvičení vnímáte jeho pohyby a pocity, které k vám přicházejí. V závěrečné relaxaci s ním můžete navázat vnitřní rozhovor.

těhotná žena opřená o strom

8. Navážete nová přátelství

Máte prostor pro seznámení s jinými ženami, se kterými můžete sdílet své radosti i starosti. Společný čas strávený s ženami, které prožívají podobné situace jako vy, může být pro vás velmi uklidňující. Třeba mezi nimi najdete parťačku na pravidelné procházky s kočárkem.

9. Připravujete se na porod

Bezproblémový porod vám nikdo nezaručí, avšak práce s pánevním dnem, vnímání potřeb vlastního těla a umění se uvolnit vám může porod významně usnadnit. K dobru vám bude i lepší kondice, kterou díky cvičení získáte.

10. Lépe zvládnete období po porodu

Snáz se zotavíte po porodu a nebudou vás tolik bolet záda a paže z častého nošení, protože jste je protahovala a jemně posilovala už v těhotenství. Zároveň je to vhodný způsob, jak si zajistit brzký návrat ke zpevněné postavě.

Šestinedělí může být někdy náročné, vy se však budete umět zklidnit a uvolnit. Navíc pokud jste komunikovala s miminkem už před jeho narozením, snáze budete vnímat jeho potřeby a pocity.

maminka s miminkem

Těhotenství je skvělý čas, kdy se zaměřit na zdravý životní styl a budovat si zdravé návyky, neboť to, co děláte pro sebe, děláte také pro své miminko. Tak teď už jen najít nejbližší lekci gravidjógy a začít! 🙂

V tomto článku najdete tipy na jógová studia, kde se věnují nastávajícím maminkám.

Cvičila jste v těhotenství? Které pozice vám byly příjemné? Podělte se s ostatními o své tipy dole v komentářích.

16 Shares
>
16 Shares
Share16