V dnešní uspěchané době nemusí být pro těhotnou ženu vůbec snadné užívat si naplno své těhotenství. Vysoké pracovní nasazení nebo péče o rodinu a domácnost jí kolikrát ani neumožní vnímat, co se v jejím těle vlastně děje. Gravidjóga tak může být příjemným prostředkem, jak si udělat čas sama na sebe a vnímat své měnící se tělo.
Co je gravidjóga?
Gravidjóga neboli jóga pro těhotné je jemný styl jógy, vhodný pro nastávající maminky. Jednotlivé pozice vycházejí z Hatha jógy a jsou přizpůsobeny jinému stavu těhotné ženy a jejímu rostoucímu bříšku (každá etapa těhotenství vyžaduje trochu jiné cviky, například cviky pro první trimestr se liší od těch pro třetí). Není to jen tělesné cvičení, ale i forma jógy, která přináší nastávající mamince mnoho blahodárných psychických účinků.
A tady je 10 důvodů, proč byste si na ni během těhotenství měla najít čas:
1. Učíte se lépe vnímat své tělo a jeho potřeby
Během lekce cvičíte podle svých pocitů, jednotlivé pozice přizpůsobujete svým aktuálním potřebám. Vnímáte, co je vašemu tělu příjemné a co už ne. Abyste se cítila pohodlně, využíváte pomůcky k vypodložení vašeho těla. To bude velmi přínosné u samotného porodu, kdy si budete umět udělat pohodlí a lépe se uvolnit.
2. Pravidelným cvičením lze předcházet běžným těhotenským obtížím
Těhotenství je krásné období, avšak má i své stinné stránky. Těhotné ženy velmi často trápí bolesti zad, zácpa, otoky nohou a další nepříjemnosti. S tím vám však gravidjóga může pomoci. Příjemně se protáhnete a uvolníte namáhané partie, budete se pak cítit mnohem lépe a zaznamenáte větší příliv energie.
Tip: Cvičíte nepravidelně? Nemáte čas? Chuť? S tím je konec. Vytvořte si správné návyky při praktikování jógy. Máme pro vás 5 rad, které vám pomohou začít a už nikdy nepřestat.
3. Větší množství kyslíku pro miminko
Obzvlášť ve třetím trimestru může rostoucí děloha stlačovat plíce a vám se obtížněji dýchá. Pozice na otevření a uvolnění hrudníku přivádějí více kyslíku do těla, který tolik potřebujete. Nezapomeňte, že dýcháte za dva!
4. Relaxujete, změníte prostředí
Kdy si doma na 10-15 minut lehnete a jen vnímáte vlastní dech? A nemyslíte přitom na to, co je ještě potřeba uklidit, uvařit nebo dodělat v práci? V jiném prostředí si lépe oddychnete od každodenních starostí.
Zvlášť pokud trávíte většinu času doma péčí o staršího potomka, může být pro vás změna prostředí velmi osvěžující.
5. Praktikováním dechových cvičení redukujete stres
Během těhotenství se mohou objevit různé pochybnosti a strachy z nastávajícího období. Vědomá práce s dechem, jako je například plný jógový dech, vám přinese zklidnění a uvolnění přebytečného napětí. Budete se cítit vyrovnanější a uvolněná. Naleznete klid uvnitř sebe.
6. Přírůstek na váze nemusí být tak velký
Není neobvyklé, že v těhotenství vaše váha výrazně vzroste. Na vině nemusí být přejídání, ale zadržování vody. Pravidelným cvičením jemně rozproudíte lymfu a nebudete tolik otékat.
7. Spojení s miminkem
Lekce gravidjógy může být pro vás časem, kdy vnímáte jen sama sebe a vaše dosud nenarozené děťátko. Během cvičení vnímáte jeho pohyby a pocity, které k vám přicházejí. V závěrečné relaxaci s ním můžete navázat vnitřní rozhovor.
8. Navážete nová přátelství
Máte prostor pro seznámení s jinými ženami, se kterými můžete sdílet své radosti i starosti. Společný čas strávený s ženami, které prožívají podobné situace jako vy, může být pro vás velmi uklidňující. Třeba mezi nimi najdete parťačku na pravidelné procházky s kočárkem.
9. Připravujete se na porod
Bezproblémový porod vám nikdo nezaručí, avšak práce s pánevním dnem, vnímání potřeb vlastního těla a umění se uvolnit vám může porod významně usnadnit. K dobru vám bude i lepší kondice, kterou díky cvičení získáte.
10. Lépe zvládnete období po porodu
Snáz se zotavíte po porodu a nebudou vás tolik bolet záda a paže z častého nošení, protože jste je protahovala a jemně posilovala už v těhotenství. Zároveň je to vhodný způsob, jak si zajistit brzký návrat ke zpevněné postavě.
Šestinedělí může být někdy náročné, vy se však budete umět zklidnit a uvolnit. Navíc pokud jste komunikovala s miminkem už před jeho narozením, snáze budete vnímat jeho potřeby a pocity.
Těhotenství je skvělý čas, kdy se zaměřit na zdravý životní styl a budovat si zdravé návyky, neboť to, co děláte pro sebe, děláte také pro své miminko. Tak teď už jen najít nejbližší lekci gravidjógy a začít! 🙂
V tomto článku najdete tipy na jógová studia, kde se věnují nastávajícím maminkám.
Cvičila jste v těhotenství? Které pozice vám byly příjemné? Podělte se s ostatními o své tipy dole v komentářích.
Jóga si mé srdce získala v roce 2009, kdy jsem se přihlásila na kurz tradiční jógy. Zde započala
cesta, která mě o několik let později přivedla na lektorský kurz hatha jógy. Na józe mě nejvíc
fascinuje ta pestrost. Je tolik různých stylů, kde si každý může vybrat podle toho, co
momentálně potřebuje. Během mých dvou těhotenství mi byla jemnou průvodkyní
gravidjóga, po porodu hatha jóga a dnes je moji velkou láskou jin jóga. Baví mě se dál
vzdělávat a objevovat, protože ta cesta zdaleka nekončí. Aktuálně vedu lekce hatha jógy,
gravidjógy, jógu pro maminky po porodu a přes léto paddleboard jógu.