Boty na jógu – opravdu je potřebujete?

Přiznám se vám, že jsem ještě včera ráno o existenci bot na jógu nevěděla. Nikdy jsem se po nich nesháněla ani o nich nepřemýšlela. Když jsem s jógou začínala, byla jsem nadšená z volnosti, kterou má chodidla během cvičení mají. Postupem času jsem si pořídila dvoje ponožky na jógu a tím pro mě byla otázka jógy a mých chodidel uzavřená.

Jenže pak jsem objevila na jednom zahraničním blogu článek, který se týkal bot na jógu. Slečna blogerka byla z bot nadšená, ale mě se to nějak nezdálo. Vychvalovala tam konkrétně boty na jógu od značky Nike. Na fotkách vypadají jako podivná moderní verze baletních střevíčků a slibují především dvě věci:

1. Uchrání vaše nohy před nebezpečím nehygienické podložky a podlahy ve studiu.

2. Poskytnou vám větší stabilitu a podporu v jednotlivých pozicích.

A já si kladu otázku. Vážně tyhle dvě věci tak nutně potřebujeme? Pro vaši lepší představu přikládám video z Youtube. Bylo vytvořeno značkou Nike pro propagaci bot na jógu.

YouTube video

Podlaha útočí

Jógu cvičím už pár měsíců, někdy doma, ale většinou se vydávám do studia. A ještě nikdy se mi nestalo, že bych si odtud přinesla vyrážku, plíseň nebo něco podobného. Mezi šatnou a sálem vždy přecházím v obyčejných ponožkách a pak si už rovnou sedám na podložku. Tu si nosím samozřejmě vlastní.

Podobně jako já to dělá většina lidí, takže si nemyslím, že by mým nebo vašim nohám hrozilo nebezpečí nákazy. Mluvíme tu přeci o jógovém studiu a ne o veřejných záchodcích.

Stabilita na prvním místě

Opět se mi moc nezdá představa zmatené “kvrdlající“ se nohy, která si bez pořádného jógového obutí ani neškrtne. Tak to totiž určitě není. Jóga se cvičí celá staletí bez bot a ještě nikdo si nestěžoval. Spíš bych se bála toho, že upnuté boty na jógu přeruší přirozenou cirkulaci krve a lymfy, což by bylo velmi kontraproduktivní.

Pochopitelně si můžete říct – nikdy to nezkoušela, tak proč to odsuzuje? Protože si nemusím objednávat drahé boty na jógu, abych si uvědomila, jak moc je vlastně nepotřebuji (tento typ zbrklých nákupů už mám za sebou).

Oranžové dámské bezprsté ponožky na jógu

Jestliže se vám potí nohy a kloužete se po podložce, pořiďte si raději jutovou podložku na jógu nebo ponožky na jógu (klidně obojí). Já vám mohu doporučit např. tento pár ponožek. Teď na podzim a v zimě je oceníte dvojnásob.

Máte někdo zkušenosti s botami na jógu? Pořídili byste si je, kdyby je prodávali také v Čechách?

9 Shares
  • Já osobně mám botky Nike. Mimo to, že se v nich procházím před a po lekci, abych nechodila bosá, dokonce v nich i odcvičím celou tu lekci. Normálně bych si je nekoupila, protože stojí okolo 1.000,- Kč, což je opravdu přemrštěné, ale narazila jsem na ně v outletu za třetinovou cenu =). Jinak jsem s nimi spokojená. Zatím se mi stalo jen párkrát, že jsem si je během lekce sundala, většinou to bylo kvůli bojovníkům, ale potom jsem si je opět nasadila. Ale to musí každý posoudit sám =)

  • >
    9 Shares
    Share9