Bolest krční páteře. Jak na ni?

Bolesti za krkem vystřelující až k ramenům, hučení v uších, pocit začínající migrény, mžitky před očima. Kdo zná tyto pocity, tak jistě tuší, kde je příčina – v krční páteři.

Krční páteř je nejpohyblivější a nejvíce namáhaný úsek naší páteře. Tvoří ji 7 obratlů, které nesou poměrně těžkou hlavu a umožňují její otáčení a naklánění do všech stran.

Co je příčinou bolesti v krční páteři?

Problémy s krční páteří trápí nejčastěji lidi se sedavým zaměstnáním. Bolesti ale také může způsobovat vadné držení těla, které třeba začíná od plochých nohou. Další příčinou může být na špatná poloha během spánku či nějaký úraz. Za bolestmi krční páteře ale může být skryta i jiná, závažnější příčina. Proto bychom tuto bolest neměli podceňovat a raději navštívit fyzioterapeuta.

žena bolest hlavy

Civilizační choroba 21.století

Kolik hodin denně trávíte sledováním displeje vašeho chytrého telefonu? Hlava je při tom výrazně předkloněna dopředu a krční páteř je nepřiměřeně ohnutá. Takováto poloha hlavy je pro nás velmi nepřirozená, přetěžuje svaly na zadní straně krku a může docházet k omezení cirkulace krve do hlavy. Což může mít za následek špatné soustředění nebo vyústit až do migrény. Předsunutou polohu hlavy můžeme mít i během jízdy autem nebo při čtení knihy.

V jaké poloze máte vaši krční páteř teď, když čtete tento článek? 🙂

dvě ženy se dívají na telefon

Jak si ulevit od bolesti?

Na zatuhnutí krčního svalstva může pomoci suché teplo. Nahřáté gelové taštičky nebo polštářky s třešňovými peckami svaly zahřejí a uvolní. Vlivem častého stresu může dojít k zatuhnutí v oblasti ramen a šíje. Dobrou volbou tak může být příjemná masáž, která kromě zatuhlého svalstva uvolní také vaši mysl.

Tip: Spoustu problémů se zády vyřešíte také tím, že je pořádně rozpohybujete. Zkuste to s pozicí kočky.

Nejlepším způsobem, jak zabránit bolesti krční páteře je však pravidelný pohyb (můžete vyzkoušet například ásany proti bolesti zad). Obzvlášť pokud během dne často sedíte, je potřeba se alespoň občas důkladněji protáhnout. Inspirací vám může být následující video, cviky zaberou jen pár minut, ale přinesou velkou úlevu.

YouTube video

Dnes je jen velmi málo lidí, kteří mají opravdu správné držení těla a zdravou páteř. Hlavní příčinou bývá málo pohybu, stres, nedostatek minerálů nebo sedavé zaměstnání. Chcete- li udělat něco pro svou páteř, přidejte do svého každodenního programu více pohybu a během sezení se častěji protahujte. Chytrý telefon držte ve výšce vašich očí a když píšete zprávu, používejte obě ruce, aby zatížení těla bylo symetrické.

Držte hlavu zpříma! Je to nejen zdravé, ale budete se cítit i vypadat mnohem sebevědoměji.

Inspiraci na protažení celého těla najdete v třeba této jóga výzvě. Máte nějaký osvědčený cvik na krční páteř? Podělte se s ostatními v komentářích!

128 Shares
>
128 Shares
Share128