Blahodárná pozice stromu a jeho variace

Jakou pozici si představíte, když se řekne slovo jóga? Většina lidí si jógu spojuje s krásnou balanční ásanou stromu. Tato pozice není ale zdaleka tak jednoduchá, jak se může na první pohled jevit. Jedná se o balanční pozici. Takže pro její správné provedení je nutná určitá rovnováha. O tom, jak lze v této pozici nalézt rovnováhu, jaké jsou její variace a jaký je její hlubší význam si řekneme v tomto článku.

Odvaha a stabilita

Pozice stromu neboli Vrksasana nás krásně propojuje se zemí, ale také s námi samotnými. Díky nutnosti koncentrace uklidňuje rozvířené myšlenky a posiluje i schopnost koncentrace. Balanc, rovnováha, stabilita a harmonie. To vše nás učí pozice stromu.

Tip: Pokud vám život do cesty postaví překážky, obraťte se na boha Ganéšu.

strom

Benefity pozice stromu:

Než začneme

Před samotným praktikováním pozice stromu je vhodné si nejprve procvičit prsty. Odlepíme prsty od podložky a postupně od malíčku pokládáme na podložku. Můžeme přenášet váhu z jednoho chodidla na druhé, z vnější strany na vnitřní.

Pevné kořeny

Co si počít, když rovnováha stagnuje? Praktikovat, praktikovat a zase praktikovat. Tím efektivně docílíme toho, že se budeme v našem těle cítit více jistí a balanční pozice nám nebudou dělat takový problém.

Zároveň je super komunikovat se svým tělem. Některé dny nám může jít pozice stromu jedna báseň a druhý den v ní vydržíme sotva jeden nádech. To, co se odehrává uvnitř nás se odráží navenek. Není se potom čemu divit, když v období stresu nemůžeme nalézt balanc. Nejprve se jógou uvolněme a potom přejděme na balanční pozice.

Jak provést pozici stromu

  1. Chodidla máme rovnoměrně rozložená na podložce. Máme rovná záda, vytahujeme se za temeno hlavy a pánev máme mírně podsazenou. Cítíme, že váhu máme rozloženou v celých chodidlech.
  2. Přeneseme váhu na pravou nohu a levou budeme postupně a pomalu odlepovat od podložky. Pokud si v pozici nejste jistí stačí levou nohu přiložit z vnitřní strany kotníku pravé nohy. Už takto pracujeme na své rovnováze.
  3. Snažte se uklidnit své myšlenky a vyberte si jeden bod ve výši očí, na který budete soustředit svůj pohled. Dále mohou velmi pomoci například věty: „jsem stabilní, věřím si, nalézám balanc aj.“
  4. Můžete si představit, jak pevně jsou chodila spojená s podložku. Zkuste si představit, že vaše chodidlo prorůstá do podložky a zapouští kořeny jako strom.

pozice stromu

Další krok

Levou nohu přiložíme z vnitřní strany pravého stehna či lýtka. Pozor nikdy neopíráme o koleno. Noha, na které stojíme, není propnutá v koleni, naopak je mírně pokrčená. Tím docílíme toho, že celá noha aktivně pracuje. V pozici vědomě a plynule dýcháme.

Pozice stromu

Poloviční lotos

Pokud si jsme v pozici jistí, můžeme založit levou nohu do pozice polovičního lotosu. Stále si hlídáme, abychom drželi rovný střed těla. A pokrčené koleno vytlačujeme ven a otevíráme tak levou kyčli.

Pozice Stromu

Variace rukou

Ruce spojíme před hrudník do mudry Namasté. Pokud nám už rovnováha nedělá problém, můžeme vynést ruce nad hlavu. Zde otevíráme i náš hrudník a protahujeme ramena. Ramena táhneme o uší, záda jsou rovná.

Tip: Cítíte, že máte ztuhlá ramena? Zkuste cviky na uvolnění ramen!

pozice stromu namasté mudra nad hlavou

Jaké pocity ve vás pozice stromu vyvolává?

Zkuste si uvědomit, jaké pocity ve vás tato ásana vyvolává. Pocity se nám snaží něco sdělit. Pokud nám pozice nejde, může v nás vyvolat řadu nepříjemných emocí, jako je vztek nebo bezmoc.

V pozici stromu se dostáváme do situace, kterou nemáme plně pod kontrolou a najednou děláme něco jinak. Měníme pole své rovnováhy, takže se jedná o změnu. Tím, jak reagujeme můžeme lépe poznat sami sebe a vědomě se rozhodnout reagovat jinak. Brát pozici stromu s větší lehkostí, přistupovat k ní jako k zábavě a více věřit sám sebe.

Uvolnění na první místě

Přestože to může nejprve znít dost protichůdně, snažte se v pozici uvolnit. Svaly vašeho těla aktivně pracují, ale nejsou zaťaté. Celkově se do pozice pokoušejte vnést lehkost a přirozenost.

Zkuste si představit vlastnosti stromu a pokusit se do nich vcítit. Strom se také nemusí snažit, aby se cítil stabilně, majestátně a jistě. Ani my se nemusíme snažit. Toto vše je naší přirozeností. Zkuste do pozice vstupovat přirozeně a sebejistě. Pokud si stále nejste jistí jak na to, podívejte se na video:

YouTube video

Jak jste na tom vy s pozicí stromu? Jaké pocity ve vás vyvolává?

Namasté
Dominika

0 Shares
>
0 Shares
Share