Bikram jóga pro samouky

Bikram jóga, je v České republice ještě méně dostupná, než její sestřenice Hot jóga. Ne každý má tedy možnost si ve volné chvíli zaskočit do studia a řádně protáhnout své tělo. Je to podle mě škoda, protože Bikram jóga by mohla pomoci mnoha lidem vyřešit jejich chronické zdravotní potíže. Cvičení při 42 stupních Celsia je velmi osvobozující, zdravé a vyplaví vám do krve pořádnou dávku endorfinů.

Už je to pár týdnů, co jsem byla na tomto osvobozujícím cvičení naposledy. Dodnes si ale docela dobře vybavuji, jak jdou Bikram jóga cviky za sebou. Pokud se sestavu jednou naučíte, máte vystaráno. Pokaždé se totiž cvičí naprosto stejných 26 pozic. Můžete se v jejich provádění už jen zdokonalovat.

Jde to, ale dře to

S přicházejícím létem mi hlavou proběhla jedna myšlenka. Je možné si zacvičit Bikram jógu doma? V mém podkrovním bytě se v největších parnech vnitřní teplota nepohybuje moc daleko od nutné hranice pro Bikram jógu. Snažila jsem se o tom najít něco na internetu. Podle všeho to vypadá, že samozřejmě je možné si zacvičit Bikram sestavu prakticky kdekoliv, ale nikdy to nebude mít tak výrazné účinky.

Musíte si totiž uvědomit, že princip Bikram jógy stojí především na teplotě, při které se cvičí. Hlavní benefity jsou jasné. Roztáhnou se nám žíly, rozproudí se krev, povolí klouby a krásně si protáhneme dutiny. Z člověka se stává taková velká spokojená hadrová panenka. Vysoká teplota mu vypne veškeré myšlení a dovolí mu se soustředit jen na správné provedení pozic. Tento styl cvičení je vlastně dokonalý lék na dnešní uspěchanou dobu. Proto si neumím moc dobře představit, že si stejnou atmosféru vytvořím doma.

Wellnes zátiší s čajovou svíčkou ve skle, skleněnými kuličkami a ručníky

Osobně dávám stále přednost chození do jógového studia. Ne vždy je to samozřejmě možné, ale pokud ano, tak vždy volím cvičení s lektorem. Můžu se tak soustředit jen sama na sebe, protože vím, že když budu nějaký cvik provádět špatně, tak mě vedoucí kurzu přijde opravit.

Pranayama aneb dýcháme zhluboka

Možná ale, stejně jako já, nemáte ve svém městě možnost, si Bikram jógu zacvičit ve studiu. Pak vám tedy nezbyde nic jiného, než se s ní buďto rozloučit nebo si jí zacvičit “nasucho“, pouze v nějakých 25 stupních. Já se rozhodla pro třetí možnost – přesedlala jsem na Hot jógu, která je mnohem dostupnější.

Každopádně pro vás mám informace a video týkající se první pozice ze série 26 cviků. Ta nese název Pranayama a celá se točí kolem dýchání. Jde v ní o to, aby se vám podařilo využít a časem také rozšířit plnou kapacitu vašich plic. Je to takový přípravný cvik, který tělo okysličí a dodá mu energii pro nadcházející potící maraton.

S čím vám může konkrétně tato pozice pomoci? Využívá se k léčbě astma, dýchavičnosti nebo například chronické bronchitidy. Přikládám video z Youtube, kde názorně uvidíte celé její provedení.

YouTube video

Bikram jóga – cviky pro samouky

Jestliže se do toho chcete skutečně pustit sami a nemáte zatím žádné jógové zkušenosti, doporučuji nejprve začít naší 30 denní jóga výzvou. V červnu se naučíte základy a budete připravení na červencové (doufejme) teplé počasí, které účinky domácí Bikram jógy alespoň trochu podpoří.

Snažila jsem se pro vás najít video, kde by zkušený jogín či jogínka názorně předvedli všech 26 pozic. Nebylo to ovšem nic jednoduchého. Jedno pěkné (ale ne tak názorné, jak bych si představovala) jsem našla, ale je bohužel bez zvuku. Doufám, že vám ale i tak poslouží.

YouTube video

3 Shares
  • Joga a zvlášt hotjoga je pro mě absolutně nejlepší cvičení. Vyzkoušela jsem mnoho cvičení ale tohle mě baví nejvíc. Cvičím téměř druhým rokem a jsem spokojená jak po fyzické stránce tak po té psychické. NAvíc se setkávám s kamarádkami , které jsem díky tomuto cvičení potkala. Je úžasné potkat lidi, co jsou stejně naladění. Z Prahy doporučuji Hotyogu42 jsou tam velice profesionální a přátelští . Hezký den kamarádi 🙂

  • Já bych taky chtěla na cvíčo, miluju jogu. Akorát ten čas není :/
    U nás to tak pěkné není , máme na cvičení hot yogy takové trochu provizorní podmínky.

  • Akorát jejich program cvičím a je to úžasné. Za tu cenu je to paráda. A navíc, cvičit každý den ? to je pak člověk jako vyměněný. Mám takový svůj rituál. Práce, nákup, yoga. Po sezení v kanceláři mě vždycky všechno bolelo ale yoga kě toho zbavila 🙂 Takže určitě super věc !

  • >
    3 Shares
    Share3