Jak si mýt vlasy bez šampónu: Vyzkoušejte No Poo metodu

Vlasy jsou ozdobou každé ženy. Pokud i vy toužíte po krásné a zdravé hřívě, pečujte o ní těmi správnými prostředky. Možná budete překvapena, že jsou šampóny z drogerie plné škodlivin, které naše vlasy poškozují. V následujícím textu si povíme něco o No Poo metodě. Připravila jsem pro vás návod na to, jak si vlasy mýt i bez šampónu.

Už 8 měsíců jsem nepoužila na své vlasy šampón, kondicionér, ani jiný přípravek z drogerie! Mám z toho ohromnou radost a chci se s vámi podělit o svou „No Poo“ proměnu. Vnímám jógu jako cestu za čistším životem. Možná že i vy byste mohli oželet trochu chemie ve své koupelně. Rozhodně tím víc získáte, než ztratíte!

Proč se zbavit šampónu – dejte šanci No Poo

Spousta z vás si jistě řekne, že v dnešní době je přeci zbytečné patlat si na hlavu nějaké nesmysly, když existují profesionální přípravky na vlasy. Šampóny jsou přeci vyvinuté tak, aby naše vlasy dokonale ošetřily a posílily.

Ale jste spokojeni se svými vlasy? Můžete říct, že jsou silné, nemastí se, nemají roztřepené konečky a jdou lehce rozčesat, zkrátka – máte pocit, že jsou vaše vlasy zdravé? Já jsem ten pocit nikdy neměla. Vždy jsem si kupovala šampóny pro větší objem, pro větší lesk, proti roztřepeným konečkům atd. Byla jsem stále s něčím nespokojená. Měla jsem období, kdy jsem si musela mýt vlasy každý den, aby nebyly mastné.

A pak jsem narazila na metodu péče o vlasy, která se jmenuje „No Poo“. Je to zkratka z anglického „No Shampoo“, tedy bez šampónu. Nejradikálnější vyznavači této metody si prostě vlasy myjí jen vodou. Já jsem se ještě tak daleko nedostala, ale už nad tím začínám uvažovat. 🙂

Jde o to, že šampón vlasy dokonale umyje. Ale když říkám dokonale, myslím tím, že smyje naprosto všechno, včetně toho, co vlas chrání. Pokožka hlavy každého člověka produkuje takzvané sébum, což je látka, která obalí vlas, vyživuje ho a chrání. Když se této vrstvy zbavíte pomocí šampónu, pokožka zareaguje tak, že vytvoří víc séba.

A když se pokožka hodně snaží, máte séba tolik, že máte mastné vlasy. A ty zase rychle umyjete, abyste se zbavili mastnoty. A pokožka vyprodukuje zase příliš séba. Jak vidíte, je to jeden velký začarovaný kruh!

Jak vypadají zdravé vlasy

No poo
Neříkám, že jsou moje vlasy dokonalé. Vím ale, že jsou teď zdravější.

Normální zdravý vlas vypadá asi jako šiška. Není hladký, jak nám ukazují reklamy, ale je ježatý. A to proto, aby se mohl zaseknout za další vlasy a ochránit tak hlavu. V šampónech bývají často silikony, které vlas zahladí, přilnou na něj a zalepí nerovnosti. Vlasy díky této vrstvě nepřilnou jeden k druhému, a naopak se odpuzují.

Výsledkem je pak opticky větší objem vlasů. Ve skutečnosti jsou ale vlasy zalepené a nemohou dýchat. Časem se to projeví a mohou třeba začít vypadávat. Je ale třeba říct, že někdo má vlasy skoro nezničitelné. Těm závidím. 🙂

Jak mýt vlasy bez šampónu s No Poo metodou

Pro většinu hlaviček je přechod na bezšampónovou těžký, ale není nezvládnutelný. Vlasům bude trvat až 6 týdnů, než se vzpamatují a začnou se obnovovat. Není se ale čeho bát. Budete mít chvíli vlasy trochu mastnější, jinak se nic moc nestane. Zdravé vlasy, které budou vaší odměnou, tohle více než vyváží. 🙂 Já jsem měla vlasy od začátku vcelku normální. Je to opravdu hodně individuální.

Pokud si tak jako já nechcete hned mýt vlasy jen vodou, existuje spoustu možností. Já jsem si oblíbila žitnou mouku, ale zkoušela jsem i marocký jíl a jedlou sodu. Musím říct, že s jedlou sodou jsem nebyla příliš spokojená. Myslím, že vlasy příliš vysušuje. Ale vám třeba vyhovovat bude. Vyzkoušet se má přeci všechno. Další možností je mýt vlasy mýdlovými ořechy.

Marocký jíl si hodně lidé chválí, já si z něj ráda dělám masku na obličej. Vlasy jsem po něm měla umyté jako šampónem, ale byly takové zplihlé. Možná je to ale jen texturou mých vlasů. Pokud máte silnější vlasy, bude vám vyhovovat.

No poo

No Poo u vás doma – jak mýt vlasy žitnou moukou

Mým favoritem je mouka – obyčejná žitná chlebová mouka ze supermarketu za cca 30 Kč. To kilo mi vydrží asi 4 měsíce, takže si můžete snadno spočítat, kolik ušetřím oproti šampónům.

Velice důležitá rada: Nepoužívejte celozrnnou mouku! Tu nedostanete z hlavy! Musí to být žitná hladká mouka.

Postup je následující:

  1. Rozmíchejte 1-2 polévkové lžíce mouky ve vlažné vodě tak, aby se vytvořila kašička.
  2. Přidejte pár kapek oleje – to proto, že mouka trochu vysušuje. Když nepřidáte olej, může se stát, že budou vaše vlasy přesušené. Nebojte se toho a klidně přidejte třeba lžičku arganového oleje. Já používám také pár kapek levandulového a tea tree oleje.
  3. Naneste směs ke kořínkům vlasů. Na konečky a délky se „vykašlete“, protože ty jsou správně obalené sébem a potřebujeme, aby tam zůstalo. Pořádně promasírujte pokožku hlavy. Klidně 10 minut se rozmazlujte příjemnou masáží hlavy.
  4. Vlasy pořádně opláchněte vlažnou až studenou vodou. Teplá voda podporuje tvorbu séba, a to se právě snažíme trochu zmírnit. Dejte pozor, aby vám mouka nezůstala ve vlasech, jinak z vás pak bude padat. 🙂
  5. Pro srovnání pH pokožky opláchněte hlavu zředěným jablečným octem. Stačí jedna lžíce jablečného octa na litr vlažné vody. Někdo pak ještě vlasy splachuje čistou vodou, někdo ne. Najděte si to, co vyhovuje vám.
No poo, Mouka
Rozmíchejte hrudky a hurá na to!

Možná se to zdá složité, ale až si najdete svůj způsob, bude vám to trvat asi stejně dlouho jako mytí šampónem. A aby vám vlasy voněly, přidejte do mouky třeba trochu růžového oleje. Budete pak celé dny cítit z vlasů růže!

Přidávám video o tom, jak si udělat oplach jablečným octem:

YouTube video

Jak mýt vlasy marockým jílem

Také mytí marockým jílem je velmi snadné. Myje stejně spolehlivě jako klasický šampón z drogerie. Opravdu se nemusíte bát, že si o vás budou lidé špitat, že máte nemytou hlavu. Nepoznají totiž rozdíl. Líbí se mi, že přechod z šampónu z drogerie na marocký jíl je velmi rychlý a vlasy se uzdraví již během pár umytí. Je šetrný, ale přesto účinný. A především přírodní. Žádná chemie.

Postup je následující:

  1. Smíchejte 3 lžíce marockého jílu, 5 lžic vlažné vody a pár kapek arganového oleje. Arganový olej slouží jako prostředek pro hydrataci. Pokud nepoužíváte, můžete ho vynechat. Směs řádně promíchejte. Nesmí v ní být hrudky. Kaše by měla být hladká, ne příliš řídká, ani příliš hustá.
  2. Vlasy si před mytím pořádně pročesejte. Abyste roznesli sébum po celé délce vlasu, použijte hřeben ze štětin kance. Ten na to zabírá opravdu skvěle. Zabráníte tak vysušení vlasu během používání jílu.
  3. Směs naneste ke kořenům vlasů. Opět stačí jen ke kořínkům, netřeba nanášet na celou délku vlasu, právě kvůli sébu.
  4. Důkladně promasírujte a nechte působit 2 minuty. Dopřejte si důkladnou masáž pokožky hlavy.
  5. Vymyjte jíl z vlasů. Použijte vlažnou vodu. Pokud by vám na vlasech zůstaly zbytky jílu, obalil by je a ztvrdly by vám. To nechcete. Dejte si tedy pozor na to, abyste ho skutečně vymyli všechen.
  6. Udělejte si jablečný oplach. Na litr vlažné vody stačí jedna lžíce jablečného octa. Nemusíte se bát zápachu, roztok je velmi slabý. Tento krok je důležitý kvůli narovnání pH.

Jak vidíte, postup je snadný. Marocký jíl se dá sehnat ve specializovaných obchodech s oleji a orientálními potravinami. Narazíte na něj i v obchodech s přírodní kosmetikou. Jde o malinko větší investici než do žitné mouky, ale vlasy jsou po něm opravdu krásné.

Jak umýt vlasy jedlou sodou

Jedlá soda je patrně nejčastější alternativou chemickému mytí. Pokud máte citlivější kůži, je opravdu důležité, abyste sodu vymyli naprosto dokonale. Jinak hrozí, že vám ji podráždí. Začala by vás svědět, a to není nic příjemného. Soda pokožku pěkně očistí a detoxikuje. Spojí se s kožním mazem, který se vypláchnutím z hlavy odstraní.

Postup je následující:

  1. Vykartáčujte vlasy hřeben z kančích štětin. Roznesete tak sébum po celé délce vlasů.
  2. Smíchejte v nádobě 1 polévkovou lžíci jedlé sody s vlažnou vodou. Vše pečlivě promíchejte a ujistěte se, že se soda ve vodě rozpustila.
  3. Vlasy si namočte ve vodě. Dbejte na to, aby byly skutečně mokré po celé délce. Pokud si vlasy myjete ve sprše, nechte po nich proud vody téct delší dobu.
  4. Na vlasy vylijte směs vody a jedlé sody. Zkuste to udělat tak, aby se dostala po celé délce. Chraňte si oči a ústa. Pokud vám směs nateče do pusy, rozhodně ji neochutnávejte. 😊
  5. Vmasírujte roztok do vlasů. Dejte si na čas, klidně dvě minuty pořádně masírujte pokožku hlavy a vlasy.
  6. Opláchněte vlažnou vodou. Vše pečlivě vymyjte.
  7. Nezapomeňte na oplach z jablečného octa pro srovnání pH pokožky. Na litr vlažné vody stačí jedna lžíce jablečného octa.

No Poo metoda je zábava

Přikládám ještě odkaz na zajímavý rozhovor o „no poo“ metodě na stránkách Českého rozhlasu. Odborník vám vysvětlí, co se vlastně s vlasy při používání šampónů děje. A dokonce souhlasí s metodou „no poo“. 🙂

Je toho tolik, co bych chtěla ještě o „nemytí“ vlasů napsat, jsem z toho vážně nadšená. Budu ráda, pokud mi napíšete do komentáře své zkušenosti nebo otázky! Zdá se vám to jako zbytečné komplikování života, nebo se snažíte zbavit závislosti na chemii?

Zuzka

Zdroj obrázků: archiv autora.

 

102 Shares
  • Zuzi, moc moc díky za tento článek! Poprvé jsem o mytí vlasů moukou slyšela od propagátorky Volné menstruace Katky Juřenčákové a musím říct, že jsem tomu nevěřila. Až teď, jak čtu Tvůj článek jsem úplně nadšená a těším se, jak to vyzkouším! Já už před nějakou dobou přešla na ekologické kosmetické věcičky, ale tohle se mi líbí ještě více, jak je to zcela přirozené a jednoduché! 🙂 Navíc jsem také milovnice jógy, vidím dost podobnou cestu s Tou Tvojí a už se těším, jak navštívím Jógu na Pankráci! Prostě super a díky za podrobný popis, jsi super!!!

    • Přečetla jsem si tenhle komentář ráno a měla jsem pak celý den skvělou náladu. 🙂 Moc děkuji! 🙂 Těší mě, že jste tak nadšená a doufám, že budete ještě nadšenější až to mytí moukou vyzkoušíte! 🙂 Tak až dorazíte na jógu na Pankráci, řeknete mi, jak to dopadlo. 🙂 Těším se!

  • Děkuji za krásný článek. Vlasy si už taky nějakou dobu myji žitnou mouku a je to super. Jedlá soda mi taky nevyhovovala. Zaujalo mě přidání růžového oleje pro vůni, to vyzkouším. Přeji hodně úspěchů 🙂

  • Ahoj 🙂 Takhle metoda mi přijde super a moc bych jí chtěla vyzkoušet. Mám teď prázdniny, takže ideální podmínky pro to přechodné období. Jediný problém je, že jsem na Islandu, kde je hodně sirnatá voda :/ Myslíte, že je možné, že by to způsobilo nějaké problémy nebo to je v pohodě a můžu se do toho pustit? 🙂

    • Ahoj!
      Super doba na experimenty! Se sirnatou vodou nemám vůbez zkušenosti, ale řekla bych, že to nevadí. Když budou vlasy moc vysušené, chce to přidat trochu octa a hýčkat oleji. Jen s chutí do toho! 🙂

  • Ahoj Zuzko, a co kondicionéry a vlasové masky a bezoplachové kúry. Teď jsem si právě nakoupila, protože mám vlasy poničené od kupovaných barev. Barvím si teprve rok.. Ale barvy z obchodu nejsou to pravé. Alespoň u kadeřníka.. Takže zpět, po umytí moukou už není třeba kondicionér a výše uvedené? Možná jsem to někde v článku přehlédla.. Musím mouku vyzkoušet:-) Šampon mi právě dochází 🙂 Díky.
    Petra

    • Ahoj ahoj,
      po umytí moukou určitě opláchněte vlasy vodou s jablečným octem (stačí lžička octu na litr vody), to upraví pH a vlasy budou měkčí a půjdou rozčesat. Vyzkoušejte i různé oplachy z bylinek – třeba heřmánek je super a krásně voní… Jako masku zkuste něco, co máte v kuchyni – avokádo s olivovým olejem, banán, vajíčko (tím můžete vlasy i umýt), báječný je medík, který můžete také přidat rovnou do mouky. Mouka sama o sobě vlasy vyživuje, ale bohužel trochu vysušuje. Do konečků vetřete nějaký voňavý olej – meruňkový, makadamiový… 🙂 Zkoušejte a experimentujte.
      Jinak na barvení vlasů je báječná henna! Vlasy obarví do krásných odstínů a ještě hodně vyživuje. Je to taková maska, která barví 🙂

  • článek je zajímavě napsaný, až na druhej bod postupu… těch pár kapek je určitě vhodné množství, co se týče silic tea tree a levandule, určitě nebudou špatný, ani když se přidají ke lžice normálního rostlinného oleje, ale pokud jsi levandulovým olejem nemyslela levandulový macerát(o tea tree macerátu jsem neslyšela, ale teotericky by asi být mohl) mě dost překvapilo, že tím nahrazuješ arganový olej a vyplývývá z tý věty, že i stejným poměrem… vážně si dáváš na hlavu lžícku tea tree oleje?

  • Dobrý den Zuzko, super článek, věřím, že po tomhle článku nás opět přibude více .-). Jóga je součástí mého života, a tak nějak přirozeně jsem taky přešla na eco výrobky a různé jiné přírodní alternativy .-) Prvně jsem zkoušela mýt vlasy jen čistou vodou, to ale pro mě nebylo to pravé, tak jsem vyzkoušela žitnou mouku na vlasy. Jsem blond a vždy jsme měla jemné vlasy. Nyní jsem maximálně spokojená, vlasy myji většinou co třetí den (kdysi s šampónem jsem myla každý den), vlasy mají perfektní pevnost, jsou krásné a myslím že i zdravé .-) .. za mě jen doporučuji .-)

    • Díky za pěkný komentář! Jsem ráda, že máš ze svých vlasů radost 🙂 Také jsem zkoušela jen vodu, ale nějak mi to nesedlo. Možná to ještě zkusím. 🙂 Je skvělé, že to šíříš dál, ať se ti vede!

  • Tak poprvé v životě jsem si zkusila umyt vlasy moukou a dopadlo to katastrofalne. Ve vlasech mi zustaly bily cucky které nejdou dolů. Mam jemné melirovane vlasy. Zuzano poradila byste mi jak na to v mém případě? Moc děkuji. Lenka

    • Jejda, to mě mrzí. Špatně vymytá mouka se dá vyčesat, nejlépe nějakým kartáčem se štětinami (třeba kančími)… Nevím, jak jste postupovala, ale řekla bych, že jste špatně rozmíchala mouku a špatně jí vymyla. Chce to opravdu drbat a drbat, nejlépe studenou vodou, dokud nejsou vlasy čisté. Mouku nanášejte jen na kořínky a nenechte ji zaschnout! Pokud máte vlasy poškozené barvením, přidejte trochu medu -asi lžíci a rozhodně přidejte i olej.

  • Zuzko velmi zajímavé ráda vyzkoušim mam vlasy velmi jemné asi dusledek hormonal.přechodu.Tak kondocioner s tužidla nejsou potřeba? Co neupravim lakem,tak nedrżí.Na oplach nestaçí obyč. ocet.nebo citron?Dik za radu.Liba

  • Ahoj Zuzko, i já ti děkuji za tvůj článek. Mám blonďaté, vlnité a velmi suché vlasy. Navíc melírované. Půl roku po porodu mi začaly hodně padat, takže katastrofa!! 🙂 Pomocí velmi drahé vlasové kosmetiky si je dávám postupně do kupy, ale je to chemie. Dělám si tedy olejové zábaly -přírodní 🙂 Ráda bych vyzkoušela tvé doporučení. Co ale s tou suchosti mých vlasů i pokožky? Mám dát do směsi mouky více oleje a medu než doporučuješ?
    Moc děkuju a ať se ti daří 🙂
    Petra

    • Ahoj Petro, u mouky je problém v tom, že opravdu trochu vysušuje vlasy i pokožku. Můžete tedy přidat více medu a oleje, ale ve finále si musíte najít vlastní poměr. Neexistuje univerzální rada, jak na suché vlasy, protože každému vyhovuje něco jiného. Musíte to zkrátka zkusit! Už jsem tu do komentáře psala, že na zničené vlasy je výborná henna, která vlasy vyživuje. Je skvělé, že používáte olejové zábaly, zkuste i nějaké masky – z medu, avokáda, banánu.. další možnotí jsou bylinkové oplachy – například heřmánek hojí pokožku hlavy (ale pozor, blonďaté vlasy lehce zbarví do oranžova, alespoň tak to funguje na moje vlasy…) 🙂
      Přeji krásné zdravé vlasy!

  • Dobrý den Zuzko,
    při čtení článku mně napadla otázka: s přechodem na „no poo“ metodu jste ať už vy nebo obecně všichni tito vyznavači přestali/y chodit ke kadeřníkovi? Nebo jdete-li si např. nechat udělat nějaký účes se střihem, většinou je to s mytím hlavy, tak si s sebou nesete vlastní mouku s pokynem „umyjte mi to prosím tímto“ ? Rozhodně to není otázka ve zlém, sama nad tím přemýšlím, jak si mýt vlasy, protože se mi docela mastí, ale prostě mně to tak napadlo 🙂 Eva.

    • Krásný den, to je dobrá otázka 🙂 Já osobně ke kadeřnici nechodím, mám střihorukou mamku.. Ale vím, že existuje už hodně salónů, kde jsou na no-poo nadšence připraveni a přizpůsobí se. Myslím, že všechno závisí na domluvě. 🙂

  • Taaaak ? a já se právě rozhodla nepoužít na vlasy už nikdy žádný šampón! Teď mám na nich pěknou chvíli kokos. olej jako masku a doma jen hladkou kukuřičnou mouku a pohankovou krupici. Půjde mytí s nějakou touto alternativou místo žitné mouky? Jablečný ocet mám ? děkuji za odpověď a ještě víc za úžasný článek!

    • Výborně! 🙂 Jsem ráda, že vás článek inspiroval. Kukuřičná mouka se dá použít jako suchý šampón, takže by měla být i alternativou k žitné mouce. Pohankovou krupici bych na vlasy nedávala, myslím, že je příliš hrubá a špatně by se vymývala. S tím nemám zkušenosti. Přeji hodně úspěchů a krásné vlasy! 🙂

  • Skvělý článek! Naprosto s vámi souhlasím a všem vřele doporučuji mouku také vyzkoušet! Už je to 5 měsíců, co za mnou přišla sestra s tím, že si myje vlasy moukou, že jí o tom řekla kamarádka. Nikdy jsem na tyto věci nebyla, ale jelikož sestřiny vlasy dříve (stejně jako ty moje) byly zesláblé, stále se mastily a vypadalo to že všechny šampony vlasy spíše ničí, a nyní jsem u sestry viděla opravdový rozdíl, rozhodla jsem se metodu také vyzkoušet! Už po prvním umytí žitnou moukou byly vlasy viditelně jiné! Nemohla jsem tomu uvěřit, vlasy byly o 50 procent objemnější než dříve a jakoby pevnější na dotek. Měla jsem neuvěřitelnou radost a mytí vlasů žitnou moukou se pro mě stalo neoddělitelnou součástí všedního života. Už je to 5 měsíců co jsem šampony odsoudila a plánuji se jich víckrát už nedotnout. Vlasy mám po mouce pevnější, viditelně zdravější, bez lupů, pokožka hlavy mne konečně nesvědí, dokonce mám i hezčí přirozenou barvu než dříve :)! Holky pojďte všechny do toho! Zastavíme ten lživý buisness kosmetických firem, které nám vryly představu že šampon je to nejlepší na vlasy co kdy bylo…..Šampony jsou výstřel pouze posledního století, předtím si všichni lidé po generace a tisíciletí myli vlasy také pouze přírodně :).

  • Mohla bych se zeptat, jestli se na tu hlavu dá dát i jiná mouka např. Kukuřičná, pohanková,…?
    Moc děkuji za odpověď =)

  • Dobrý den, metoda no poo mě zaujala a rozhodla jsem se ji vyzkoušet, ale bohužel nepatřím k těm šťastným co by jim to pomohlo. Už 2 měsíce nepoužívám šampón, vyzkoušela jsem sodu s octem, ale měla jsem pak vlasy slepené a stále mastné. S žitnou moukou to dopadlo o něco lépe, ale stejně se mi nedaří zbavit mastnoty, zhora jsou vlasy umyté a vypadají dobře, ale spodní vlasy jsou stále mastné. Buď jsem ještě nepřišla na to jak si vlasy správně umýt nebo tato metoda na můj typ vlasů není vhodná (dlouhé, rovné a jemné). Znáte někoho komu tato metoda také nefunguje? Díky za odpověď

    • Možná potřebujete delší čas, aby se vlasy zotavily. Někomu to trvá měsíc, jinému půl roku. Sama jsem začala před měsícem pouze s čistou vodou. Vlasy jsem měla jako mastnou přilbu, po měsíci skokově vlasy nahoře začaly vypadat zase jako vlasy, ty spodní stále mastné. Takže zatím jen pročesávám hřebenem z kančích štětin a vyčkávám. Možná zkusím za čas tu žitnou mouku.

  • Dobrý den, velmi pěkně napsaný článek, měla bych ale dotaz k postupu, bod 2., je zde napsáno, že se má použít pár kapek oleje, např. arganový olej. Já mám doma pouze kokosový olej bio za studena lisovaný, slunečnicový a olivový olej, mohu některý z nich použít? Nebo se hodí jen nějaký speciální? Předem děkuji za odpověď

  • Ahoj, krásny článek.. tuhle metodu určitě zkusím 🙂 Prosím, kde kupuješ ty oleje na vlasy? Můžu použít i nějaký jiný, který je lehce k dostání?

  • Ahojte, som kadernicka, a metodu no poo praktizujem viac ako rok a pol, akurat ze ja si rozmixujem vajicko, mlieko, med a banan a tymto vlasy umyvam, obcas pridam par kvapiek citrona, ak nemam vsetky ingrediencie, zmiesam napr.vajicko a mlieko, nakoniec vlasy oplachujem kyslym kupelom (voda s octom). O muke som este nepocula, ale urcite to skusim, kedze soda bikarbona mi taktiez vysusovala vlasy a umytie vlasov len cistou vodou mi nestacilo, kedze potom vyzerali ako mastne, mozno to chce cas, ale k samponom sa vratit neplanujem, a kedze mam aj svoj salon, urcite by som takymto klientkam vyhovela 🙂 musim si muku zabezpecit aj do salonu, ocot tam uz mam 🙂

  • Dobrý den,

    moc děkuji za článek, který mě inspiroval k další cestě vyřazení chemických produktů z domácnosti. Už nějaký čas sbírám a pěstuji bylinky, vyrábím si tinktury a masti a to zejména proto, že výrobcům nevěřím deklarovaný obsah účinných látek. Snažím se právě zjistit, co dělat s vlasy, příliš jemnými, mastícími se, řídnoucími a bez objemu. Myslela jsem si, že když přestanu vlasy upravovat tepelně, výrazně se jejich kvalita zlepší a vyrostou delší. Nestačí to. Těším se, až vyzkouším mouku na mytí a zbavím vlasy chemického zatížení.

    Mám jen jednu otázku. Blíží se zima a s ní spojená povinnost přikládání uhlím. Má váš „domácí šampón“ dostatečně čistící účinek i na nečistoty způsobené kouřem a uhelným prachem?

  • Dobrý den,
    moje zkušenost s mytím vlasů moukou je taková, že tuto metodu už dělám přes rok a půl a už bych na mytí vlasů nepoužila nic jiného!! Já používám mouku žitnou-chlebovou nebo sodu. Mám jemné vlasy, vyzkoušela jsem spousty šamponu na objem, a to, co dokáže mouka nebo soda, tak to nedokáže žádný šampon! Vlasy mám stále jemné, ale na objemu se to nedá srovnat a na kvalitě už vůbec ne!! Občas si udělám zábal na vlasy z olivového oleje nebo z kokosového. Vlasy jsou krásně lesklé, výborně se upravují a na dotyk příjemné. A když někam cestuji, tak mám koupený šampon bez silikonů – ale ten tam chudáček stojí, protože zvyk je železná košile 😊 Proto přeji hodně úspěchů a spokojenosti s metodou NO POO, je opravdu skvělá 😊 Z.

  • Dobrý den, mám základní začátečnický dotaz: žitná kašička se nanáší na mokré či suché vlasy? Nebo je to jedno? Popravdě, moc se těším, až to vyzkouším. Děkuji!

    • Na mokré vlasy úplně stejně, jako kdybyste se myla šamponem 🙂 Tedy nanést, pořádně promnout aby se kašička z mouky dostala všude a též dobře opláchnout 😉

  • Děkuji moc za článek, kvůli mastnotě jsem dříve myla každý den. Ted používám tuto metodu už 7 měsíců. Ovšem mám problém se suchou pokožkou. Občas se mi v úseku pěšinky a čela dělají odlupčivé šupinky kůže, někdy i svědí (dávám na to vegan arganový olej) Jen si nevím rady s tou čistotou chytá se na ně daleko více prachu, nečistot, takže po každém česání je to tak na umytí hřebene, kvůli tomu že je lehce více mastnoty a k tomu prachových částic. A to nejsem v žádném prostředí které by bylo znečištěné. Je na to prosím nějaký trik? Nebo doporučení….Děkuji moc.

  • Chtěla bych mytí vlasů moukou vyzkoušet, ale není mi jasné,
    jak je to s barvením vlasů? Musím si je barvit, nechci být celá bílošedivá.

  • Dva tyzdne si umyvam vlasy mukou, zo zaciatku som bola nadsena ale teraz ma strasne svrby a pali hlava a dokonca som si vsimla ze sa mi tie vlasy lamu ale tak ako keby ki niekto odstrihol praken vlasov a nechal minoen 5cm od hlavy.Moze to byt neaka alergia? Mate s tym niekto skusenost?

  • Hezký den, můj dotaz se týká návštěvy kadeřnice: je některá svolná pro stříhání bez mytí vlasů? Kdysi jsem je zkoušela ukecat (přišla jsem i s čerstvě umytou hlavou), ale odkazovala na jakési hygienické předpisy… Děkuji, Thelma

  • Dobry den, dlouho jsem uvazovala, ze prestanu pouzivat sampony. Az jsem se nakonec rozhodla, ze dne na den, ze do toho pujdu. Vas clanek jsem si cetla az par dnu po te, co jsem se rozhodla. A i diky nemu vim, ze jsem se rozhodla spravne. Jen mam problem s zitnou bilou moukou. Nemuzu ji nikde sehnat. Vsude je jen tmava nebo celozrna. Muzete mi prosim poradit, kde ji kupujete vy? Dekuji

  • >
    102 Shares
    Share102