Berlín – po stopách jógy a well-being

Také už se s přicházejícím létem těšíte na cestování? Exkluzivně Vám přináším nevšedního průvodce Berlínem s jógovou tématikou, protkaného kulturními & well-being tipy, které v průvodcích nenajdete. Berlín je známý jako město s dlouhou historií dualismu, tedy rozdělení na východní a západní, které Berlín dlouhé roky omezovalo a znevýhodňovalo jeho východní obyvatele. Dnes se ale tato nevýhoda přetavila v punc jedinečnosti, tak odlišný od ostatních Německých velkoměst a měst obecně.

V Evropě budete asi jen marně hledat město, které by se Berlínu byť jen přiblížilo jeho otevřeností, neuvěřitelným mixem kultur, svobodou, autonomií a anarchií, kterou město vyzařuje. Pokud jste někdy v Berlíně byli, nejspíš mi dáte za pravdu, pokud ne, pokusím se vám to, co možná nejlépe, vylíčit v tomto článku a třeba vás inspirovat k jeho navštívení.  Tak se pohodlně usaďte, příští zastávka Berlín:

„Berlín je spíš kus světa než město.“ – Jean Paul

1. Yellow Yoga – komunitní, dostupná, kvalitní

Yellow Yoga Studio Sonne v hip čtvrti Neukölln.
Yellow Yoga Studio Sonne v hip čtvrti Neukölln.

To nejlepší rovnou na začátek. Yellow yoga je unikátní komunitní neziskový projekt, který je založen na myšlence, že jóga by měla být dostupná každému, bez ohledu na jeho finanční možnosti. Tento koncept tvoří vstupné na každou hodinu za 8 nebo 10 nebo 12eur – dle Vašich finančních možností. Nemusíte si s sebou nosit žádné potvrzení o příjmu, vše je samozřejmě založeno na důvěře a pokud můžete dát i víc, jen dobře. Tento koncept však nijak nepostrádá na kvalitě, učí zde kvalifikovaní lektoři z celého světa a lekce jsou v naprosté většině v angličtině – nouze není ani jak o rozmanitost lekcí, tak o jejich četnost, jak se můžete přesvědčit na jejich webových stránkách.  Yellow yoga navíc operuje dvěma jógovými studii v úžasných částí Berlína – jednom v mladém, vzkvétajícím distriktu Neukölln (Studio Sonne) a druhé v oblíbeném hipsterském sousedství Kreuzberg (Gelber Raum), pár kroků od slavného klubu SO 36 (kam rád chodíval například David Bowie). Obě studia jsou jak vystřižená z jógového nebe, designem, umístěním, naplněná Berlínskou energií a hypem, který ještě dlouho po návštěvě nedostanete z hlavy.

Berlínské jógové Studio Sonne, - vstup z vnitrobloku s bzučákem je typický pro mnoho Berlínských studií.
Berlínské jógové Studio Sonne, – vstup z vnitrobloku s bzučákem je typický pro mnoho Berlínských studií.

2. Liquidrom – jedinečný berlínský zážitek s podvodní hudbou

Slyšeli jste někdy o slaném bazénu s podvodní hudbou? Ne? Já také ne, než jsem o Velikonocích navštívila berlínský Liquidrom. Liquidrom se zdá být poměrně normálním relaxačním wellness centrem s pár saunamy, páramy a bazény uprostřed Berlína, nebýt slaného bazénu s podvodní hudbou. Můžu z vlastní skutečnosti říct, že je to opravdu jedinečný zážitek na který budete rádi vzpomínat a vyprávět o něm známým. Když do bazénu přijdete, nepřijde Vám nijak zvláštní, jen slyšíte lehké, neurčité tóny na povrchu. Když však vklouznete dovnitř, všimnete si relaxačních pomůcek z lehké pěny, které si dáte pod hlavu a nohy, ponoříte se do půlky obličeje pod hladinu (důležité jsou uši samozřejmě), slaná voda vás nadnese a voialá – jste položeni na hladině s ponořenýma ušima a pocitem jako by vám právě někdo nasadil sluchátka s hudbou – tak jasně a zřetelně je muzika slyšet.

My v bazénu strávili dlouhé hodiny (které jsme prokládali saunováním a různými saunovacími procedurami, které byli na programu každou hodinu), ale stále jsme neměli tohohle zážitku dost. Cenově je Liquidrom dostupný a přitom tak nevšední, troufla bych si říci i výjimečný. Pokud v Berlíně trávíte více dní, doporučuji vyzkoušet (P.S: pokud doma zapomenete plavky – jako například my – za 5eur si na místě plavky můžete koupit, ze super materiálu a v univerzálním jednodílném chic provedení 😉).

Unikátní bazén s podvodní hudbou ve welness Liquidrom.
Unikátní bazén s podvodní hudbou ve welness Liquidrom. Zdroj: Flickr.com.

3. Veg restaurace – Veg Asie, ekologie i kebab klasika, která vás nadchne

Veganský Udon se zeleninou a Tofu + ledový zelený čaj z H&D Chay = oběd snů :-).
Veganský Udon se zeleninou a tofu + ledový zelený čaj z H&D Chay = oběd snů :-).

Berlín je známí svojí otevřeností ostatním národům a udáváním trendů. V Německu je obecně kladen větší důraz na kvalitu potravin než v ČR (i když se za poslední roky situace stále obrací k lepšímu a lepšímu). Proto vybrat jen jednu restauraci není vůbec lehké, určitě neprohloubíte pokud si do Googlu zadáte „vegetarian nebo vegan restaurant“ – pro jistotu však uvádím vlastní vyzkoušené tipy, které nezklamaou: H&D Chay – veganská restaurace s chic interiérem a výborným jídlem (Zde jsem si dala nejlepší veganský udon všech dob s dokonalým ledovým zeleným čajem –oběd snů 😊 Chay Viet – vietnamská vegetariánská restaurace na Brunnenstrasse s přátelskými cenami a bohatou nabídkou asijských specialit, dále pak veg kebab Vöner (veg Döner = Vöner 😉 ) – určitě zajdete na vegetariánský kebab nebo některé z dalších výborných veg jídel.

Určitě také vyzkoušejte některé „no name“ turecké bistro a jejich sladké baklavy či další ňamky s kterými se v ČR příliš nesetkáváme. Nejslavnější berlínský kebab Mustafa’s Gemüse Kebap u stanice U-bahnu Mehringdamm také nabízí veg alternativu, na kterou se vyplatí počkat i tu 30 minutovou frontu. Trhyyy – úžasná věc – čerstvé jídlo, ovoce, zelenina, oblečení, suvenýry, knihy a mnohem mnohem víc, pokud jste v Berlíně přes víkend (ale nejen) určitě na nějaký zavítejte, nejznámější a největší je ten nedělní „Fleamarket v Mauerparku“, za zmínku ale stojí i další, na které můžete mrknout v detailním popisu zde.

Geniální polévka z vietnamské veg restaurace Chay Viet.
Geniální polévka z vietnamské veg restaurace Chay Viet.

Pokud jste milovníkem kávy, určitě si najdete některou z kaváren, která spolupracuje s Recup. Zakladatelé byli otráveni z toho kolik papírových kelímku na kávu se denně vydá a během 5 minut zase vyhodí (včetně plastového uzávěru) a navíc se vůbec nezrecykluje. Recup jsou kelímky na „kávu s sebou“ vyrobené z ekologického a dobře recyklovatelného plastu, který vydrží až 500 umytí, je na něj 1 eurový depozit a dá se vrátit v kavárnách po celém Německu. Předejdeme tak tomu, že se kelímek během 5ti minut vyhodí – šetříme tak přírodu, můžeme ho použít opakovaně a nemusíme s sebou nosit žádný vlastní třeba skleněný hrnek na kávu, který je rovněž skvělou alternativou k neekologickým jednorázovým  kelímkům, ale často se nám může stát, že ho jednoduše zapomeneme doma. Takže si určitě zapamatujte či vygooglete Recup – tento projekt mě opravdu nadchl a bylo by víc než žádoucí aby tento nebo obdobný projekt začal fungovat ve více a více státech, rozhodně i v ČR.

A takhle vypadá Recup - ekologický hrníček na káve s sebou s vratnou zálohou 1 euro, dostupný v kavárnách po celém Německu.
A takhle vypadá Recup – ekologický hrníček na kávu s sebou s vratnou zálohou 1 euro, dostupný v kavárnách po celém Německu.

4. Free Alternative Berlín Tour – Průvodce Berlínskou kulturou & historií skrz umění graffiti

Slavná Berlínská East Side Gallery s uměleckými graffiti.
Slavná Berlínská East Side Gallery s uměleckými graffiti.

Pokud se trochu zajímáte o uměním, historii a kulturu a nemáte rádi konzum, fádnost a nudu pak je tato tour rozhodně pro Vás! Zkušení průvodci složení většinou z writerů, filmařů či dalších umělců samotných vás provedou Berlínskou graffiti scénou s příběhem a zajímavými kulturními tipy i nevšedními lokacemi, historickými fakty a souvislostmi, které byste sami jen těžko hledali (dozvíte se i něco o berlínských squotech a proč squoteři nejsou vždycky bezdomovci bez cíle a domova, ale třeba jen umělci, žijící v komunitě, pohrdající dnešní konzumní dobou, hledající svobodu).

Dozvíte se i jaká muzea (nebo místa kde se dozvíte více o historii města) a jaké další zajímavé lokace navštívit. Za tuto prohlídku navíc na konci zaplatíte tolik, kolik uznáte za vhodné, takže žádné předražené komerční prohlídky po „památkách.“ Navíc prohlídky probíhají každý den v 11h a 13h – odchod z Alexanderplatzu. Alternative Tour Berlin nabízí i další tours, které za to určitě stojí, kde už je pevně daná cena, stále ale nabízejí unikátní zážitky s místňáky, takže určitě pro víc info zabruste na jejich stránky 😊 .

Berlínské graffitti dávají s výkladem a příběhem najednou úplně jiný smysl. Na obrázku série "Let's dance", která je k vydění po celém Berlíně a zobrazuje reálné lidi, kteří v létě v Berlíně tančí na festivalech a parcích od umělce, kteří si říká Sober.
Berlínské graffitti dávají s výkladem a příběhem najednou úplně jiný smysl. Na obrázku série „Let’s dance“, která je v různých podobách k vidění po celém Berlíně a zobrazuje reálné lidi, kteří v létě v Berlíně tančí na festivalech a parcích od umělce, který si říká Sober.

5. Kater Blau / Jamaica komunitní centrum YAAM – „chill“ oázy u řeky Spree

Pokud se rozhodnete navštívit East Side Gallery – což je nejdelší dochovaný úsek Berlínské zdi s ikonickými graffiti (doporučuji), určitě za dobrého počasí nevynechejte tyto „chill“ ráje u řeky Spree – je zde krásný výhled na město, příjemná atmosféra, skvěla Berlínská hudba, písečná pláž a dokonce i live Dj, pokud máte štěstí. Takže pokud holdujete nekomerčním či nevšedním místům pro volný čas – Kater Blau a YAAM jsou místa k navštívení.

Výhled z Kater Blau u řeky Spree.
Výhled z Kater Blau u řeky Spree.

P.S.: Pokud máte, stejně jako já, rádi rooftop terasy s barem a výhledem na město, pak v Berlíně tyto požadavky skvěle naplňuje Klunkerkranich – skvělé „chill“ místo obzvláště v letních horkých dnech s dech beroucím výhledem na Berlín. P.S.: Bonusový alternativní kulturní tip pro potřeby chillu, relaxace i navštívení nejrůznějších trhů a umění je Spreepark.

Ze zahrad rooftop terasy Klunkerkranich je dechberoucí výhled na celý Berlín.
Ze zahrad rooftop terasy Klunkerkranich je dechberoucí výhled na celý Berlín.

6. Jógová studia s lekcemi v angličtině

Prosvětlené jógové studio Jivamukti v Berlínské čtvrti Kreuzberg.
Prosvětlené jógové studio Jivamukti v Berlínské cool čtvrti Kreuzberg.

Jivamukti Berlin – rovněž disponuje 2 jógovými centry – jedním  v Kreuzbergu a druhým v centrální části města „Mitte“. Nabízí široký výběr časových termínů lekcí jógy v angličtině, jak už ale název napovídá zaměření je na Jivamukti jógu. Studia také nabízejí celou řadu workshopů s jógovými celebritami – důkazem budiž například nedávný workshop Dave Swensona či květnová návštěva Kino MacGregor. Jednorázová vstup je 13.50eur, pokud jste student nebo vyděláváte do určitého počtu eur ročně, poté je vstupně dražší – což je další příklad jógového studia, kde se příjem zohledňuje, což je určitě, z hlediska dostupnosti jógy pro všechny (i s nižšími příjmy) dobrá zpráva.

Zen Yoga Berlin – Nabízejí lekce v anglickém jazyce už však s nižší frekvencí, protože se jedná o menší studio, avšak s větší rozmanitostí stylů nabízených jógových lekcí. Jednorázové vstupné Vás bude stát 10eur.  Poté určitě stojí za zmínku projekty English Yoga Berlin nebo HOY (High on Yoga), které jsou výrazně komornější a nabízí pár lekcí týdně, jelikož za výukou jógy stojí pouze jednotlivci (páry) a né organizované celky jógových studií – ceny jsou pak od 10eur, určitě stojí za to vyzkoušet 😉

Hudba je v Berlíně všudypřítomná, tím spíš na trzích a v kulturních oblastech kolem řeky Spree.
Hudba je v Berlíně všudypřítomná, tím spíš na trzích a v kulturních oblastech kolem řeky Spree.

Obecné tipy
Pokud počasí dovolí určitě využijte Berlínskou síť kol, které jsou součástí hromadné dopravy. Tato možnost, kdy je kolo součástí městské hromadné dopravy je známá především z Amsterdamu či Skandinávie, v Berlíně je však rovněž velmi rozšířena a stojany na vrácení a půjčení najdete téměř na každém kroku. Další možnost je si kolo zapůjčit v klasické půjčovně, cyklistika je v Berlíně velmi rozšířená, takže půjčovny najdete také téměř na každém rohu. Pokud počasí nedovolí cyklistiku, klasická hromadná doprava v podobě U-bahnu, S-bahnu, autobusů i SE vlaků je opravdu špičková –  za 7 eur na den si jí můžete užívat neomezeně až do 2:30 do rána dne druhého. Jednotlivé jízdné za 2,80eur se, pokud cestujete více jak dvě cesty, už příliš nevyplatí.

Doufám, že se článek líbí a pokud do Berlína cestujete a máte další dotazy nebo máte tipy, které  v článku nezmiňuji, určitě mi napište do komentářů.  Berlín je jedna z Evropských metropolí, které určitě stojí za navštívení, už jen svojí blízkostí k ČR (cca 3,5h autem z Prahy) a ať už jste milovníkem kultury, jógy, hudby, umění, jídla, technologií, start-upů, parků, sportu nebo cokoliv jiného v Berlíně si to svoje najdete. Tak na viděnou v Berlíně 😊

Namasté,

Kristýna

8 Shares
>
8 Shares
Share8