Baddha Konasana – pozice motýla pro uvolnění kyčlí

Dnešní pondělní ásana nebude nijak náročná ani složitá. Pozice motýla se cvičí již v kurzech pro začátečníky a zvládne ji opravdu každý. Většinou přijde na řadu v poslední čtvrtině lekce, kdy je potřeba tělo protáhnout a připravit ho na závěrečnou meditaci. Baddha Konasana má příznivý vliv na naše kyčle. Krásně je protáhne a pomáhá rozproudit lymfatický systém.

Může se stát skvělou pozicí, kterou budete cvičit před spaním. Hlavní je nikam nespěchat a ještě než začnete se prodýchat. To platí vždy, když se doma chystáte vyzkoušet pouze jednu či dvě pozice podle návodu z knih nebo videí. Tělo potřebuje zahřát a patřičně se na jednotlivé pozice připravit.

Baddha Konasana vs. Supta Baddha Konasana

Ze začátku může být pozice motýla trochu nepříjemná. Chce to však jen trochu cviku a trpělivosti. Časem se stanete pružnějšími a zmizí tlak v oblasti třísel. Tato ásana má dvě varianty. První se cvičí v sedě a druhá v leže na zádech. Doporučuji vyzkoušet obě, protože každá má něco do sebe. Já si nakonec oblíbila tu druhou, ale to záleží jen na vás.

Na obě dvě varianty se podívejte na tomto videu z Youtube:

YouTube video

Vede ho má oblíbená lektorka Adriene a velice podrobně popisuje a předvádí obě dvě ásany krůček po krůčku. První je trochu složitější na koncentraci, protože si musíte hlídat správnou polohu zad. Možná proto se častěji věnuji pozici motýla na zádech (Supta Baddha Konasana). Je pohodlnější a můžu k jejímu provedení využívat i mé dvě cihličky na jógu.

Máte-li doma pouze polštář nebo blok na jógu, nebojte se pozici vyzkoušet s nimi. V nejkrajnějším případě si prostě položte na podložku složenou deku.

Užívejte si jógu každý den

Existuje spousta skvělých pozic, které jen čekají na to, až je objevíte. Některé vám pomohou zlepšit držení páteře, jiné rozhýbou vnitřní orgány a zharmonizují tělo. Jóga vám může do života přinést celou řadu změn k lepšímu, stačí jí jen věnovat trochu času a úsilí.

A jak jste na tom vy s pravidelným cvičením jógy? Najdete si chvilku na domácí cvičení nebo se jí věnujete pouze nárazově jednou týdně v předplaceném kurzu?

19 Shares
>
19 Shares
Share19