Ásany podporující pozitivitu III. část

Protože pozitivity není nikdy dost a sama jí občas hledám po všech čertech, máme tu další recept na jógovou pozici. Tentokrát se pojďme se společně mrknout na pozici, která nám pomůže nejen k úsměvu a lepší náladě, ale i k pružnější páteři, štíhlejším končetinám a celkovému balancu. V prvním díle jsme se seznámili s pozicí ryby, další záklonovou pozicí byl most a dnes si vyzkoušíme, co s námi provede tanečník.

Nataradžásana

Nataradžásana v sanskrtu znamená královský tanečník. My si vystačíme s názvem tanečník, ale královsky se budeme cítit i tak. Tanečník je překrásná pozice. Nejen na pohled, ale i na pocity. Připravte se na trénink rovnováhy, výdrž v pozici a určitě i několik kapek potu. Připravte se také na zvýšení pružnosti páteře, ramen a kyčlí. Horní i dolní končetiny budeme protahovat do délky, těšte se tedy i na příjemné tvarování. Redukce stresu a trénink koncentrace jsou nespornými benefity této ásany. Čtěte dál, ať víte, jak na to 🙂

Připravte se na tanečníka

Tahle pozice není jen o rovnováze a pružnosti, ale i o síle. Nevrhejte se na ni proto bez předchozí přípravy, místo úsměvu byste si mohli odnést zablokovaná záda nebo nepříjemnou bolest v kolenou. Takže jak se na tanečníka připravit?

Vyzkoušejte pozici luku a podrobněji se na ni podívejte tady.

  • Lehněte si na břicho, tváří k podložce a dlaně složte pod čelo, dýchejte klidně.
  • Ruce rozpusťte.
  • Pokrčte nohy v kolenou a chytněte se za kotníky, čelo mějte stále ještě na podložce.

Pozor! Hlídejte, že kolena máte maximálně na šíři boků.

  • Nadechujte se a kolena tlačte vzhůru tak, aby se i stehna odlepovala od země.
  • S dalším nádechem zvedejte i hrudník, ramena tlačte k sobě, stejně jako lopatky.
  • Hlavu držte v přirozeném prodloužení páteře. Vydržte 5 – 10 pomalých dechů.

Tip: Pokud vás bolí za krkem, nechte hlavu mírně klesnout vpřed.

Poloviční luk ve stoji

Musím vám říct, že pozice tanečníka patří mezi moje nejoblíbenější, už od chvíle, kdy jsem ji zkoušela poprvé. V průběhu praxe jsem narážela na různé variace, ale i na mixování názvosloví, které mě v začátcích akorát tak mátlo v tom, co vlastně dělám. Je to tanečník nebo luk? Do toho sanskrtské názvy, no asi to znáte sami. Ony ty názvy nejsou zase až tolik důležité, pokud víme, proč, co a jak děláme. Každopádně já sama jsem často zaměňovala tanečníka s pozicí polovičního luku ve stoje. Tak bych se s vámi podělila o několik rozdílů, ať v tom máte jasněji dříve, než jsem měla já.
Pozice polovičního luku ve stoji je také nazývána mostem ve stoji. Když se na ni podíváte, opravdu tak vypadá. Je vhodné zařadit, jako pozici přípravnou právě pro tanečníka. Obě ásany pracují s tělem na podobném principu, tanečník jde však hlouběji. Proto je fajn, zařadit ho právě až po prvotní praxi luku i jeho poloviční verzi ve stoji.

autor: Magdalena Klížová

Jak na to?

  • Začínáme v pozici hory, ale ruce dáme v bok. Vypneme hrudník s hlubokým nádechem, ale pánev zůstává podsazená.
  • Postupně zanožujeme pravou nohu a rovnováha je tak automaticky přenášena na levou.
  • Trup zůstává vzpřímený, ale se zvedáním pravé nohy k nebi se více a více prohýbáme v oblasti bederní páteře.
  • Pokrčte pravou nohu v koleni a špičku vyšlete k nebi tak, aby se stehno dostalo do rovnoběžné pozice se zemí a lýtko k ní bylo kolmo. Pravou dlaní sevřete pravý vnější kotník.
  • Pravou nohu tlačte vzad a výš a levou tiskněte více do země.
  • Vyšlete vzpřímenou levou paži výše tak, aby se dlaň se spojeným palcem a ukazováčkem dostala do úrovně vašeho pohledu.
  • Setrvejte 5 – 10 hlubokých dechů a nezapomeňte celou pozici provést i na druhou nohu.

Pozor! Ramena po celou dobu otvírejte stejně jako hrudník. Tlačte ramena směrem od uší a nevystrkujte břicho.

Tanečník

Myslím, že už je čas, vrhnout se přímo na tanečníka. Tato pozice vyžaduje pružnou páteř, ale pokud ji nemáte, nezoufejte. Budete-li tanečníka zkoušet, pružnost se dostaví, jen vytrvejte a nechte svoje tělo pomalu a postupně přivykat novým pozicím, zákrutům a pocitům. Nenechte se odradit možným počátečním balancováním, které se bude zdát těžké. Naopak, přijměte to jako výzvu! Hledání rovnováhy ve fyzickém těle totiž přispívá k nacházení harmonie v našem vnitřním světě, v naší duši, v našem srdci, i v hlavě. Pokud se vám naopak pozice bude zdát snadná, může to mít dva důvody. Buď jste velmi zkušeným jogínem a dovedete výborně ovládat své tělo. V tom případě vám gratuluji, buďte na sebe hrdí a učte tomu i lidi kolem vás. Svou praxi si oživte různými sekvencemi a způsoby dechu a také délkou setrvání v pozicích. Druhým důvodem zdánlivé snadnosti může být naopak nesprávnost provedení pozice. Teď už záleží jen na vás samotných, na vašem úsudku, do které kategorie můžete patřit.

Tak pojďme na to:

  • Zaujměte pozici hory a zklidněte dech. Pohled směřujte k zemi, zaměřte se na jeden bod a na ten se dívejte.
  •  S výdechem zanožte pravou nohu, pokrčte ji v koleni a pravou dlaní sevřete nárt z vnitřní strany, můžete se chytit i za kotník, to je zcela na vás.
  • Zůstaňte pevně stát na levé noze. Pokud už teď ztrácíte balanc, nazdvihněte prsty u nohou, roztáhněte je směrem od sebe a opět položte na zem. Váha se tak rozprostře po větší ploše a pomůže vám se stabilitou.
  • Koleno zvedejte do výšky, nártem se snažte odtlačit od dlaně a naopak dlaní se snažte přitahovat nárt blíže k tělu.
  • Hlídejte si že boky stále držíte v jedné linii – hlavně v momentě, kdy tlačíte špičku více k nebi, neotvírejte pravý bok, naopak, udržujte kyčelní trny stále v jedné přímce.
  • Levou propnutou paži vyšlete vpřed. Opět můžete spojit palec a ukazováček a následovati linii očí. Nebo jen napněte dlaň a otočte ji buď směrem k nebi, nebo směrem k zemi. Vyberte si.
  • Držte pozici 5 – 10 nádechů, zkoušejte zavírat oči a udržovat rovnováhu. Pokud rovnováhu ztrácíte, koncentrujte pohled na jeden bod před vámi a na něj se stále dívejte.
  • Pozici rozpouštějte krok za krokem tak, jak jste se do ní postupně dostali.

autor: Magdalena Klížová

Jak se vám líbí tanečník? Zapadne také mezi vaše oblíbence a budete trénovat rovnováhu? Pokud tuto ásanu chcete přidat do svojí praxe, je vhodné ji zařadit až po pozdravech slunci a minimálně první sekvenci bojovníků. Mrkněte pro inspirace třeba sem. Potom, jak jsem již psala výše, zkuste luk a jeho poloviční verzi ve stoje, ať páteř, ramena i kolena řádně připravíte. V pozici si dejte pozor na nepříjemný tlak v kolenou, pokud ho ucítíte, znamená to přepínání kolenních vazů. V takovém případě pozici pomalu rozpouštějte a při příštím praktikování se do ní dostávejte pomaleji a netlačte koleno tak vysoko. Nezapomeňte provádět tanečníka na obě strany, prostřídejte nohy a ruce. Trénujeme balanc, a pokud bychom praktikovali pouze na jednu stranu, získáme naopak více disbalancí.
Doufám, že zažijete příjemné praktikování tanečníka a těším se na vaše další tipy k rozšíření pozice. Těším se na vaše názory i přání, jakou pozici chcete číst příště. Přeji krásné jógování.

Magdalena

0 Shares
>
0 Shares
Share