Aktivujte srdeční čakru s jógou

Řekněte si nahlas: „Mám se rád!“

Snad každý si spojí srdeční čakru s láskou. Už málokdo ale ví, že nejde jen o lásku k ostatním, ale i o lásku k sobě samému. Nejprve musíme nalézt lásku sami k sobě, a pak můžeme tuto zkušenost promítnout do vztahu k dalším lidem. Pokud zkušenost se sebeláskou postrádám, těžko ji hledat i ve vztahu k ostatním. Řekněte si občas i nahlas „mám se rád!“

Aby tahle láska mohla bez překážek prostoupit naše tělo, je důležité, aktivovat čtvrtou – srdeční čakru neboli Anahata čakru. Jógové asany, které si v dnešním článku představíme, mohou být užitečným pomocníkem, protože skrze fyzickou praxi spojenou s dechem, jsme schopni vnímat hlubší úrovně sebe sama. Pojďte vyzkoušet několik asan a otevřete svá srdce 🙂

Anahatasana

autor: www.yogaholick.cz

Už dle názvu je jasné, že jde o pozici, která je pro Anahatu přímo stvořená. Díky této asaně probudíte nejen lásku k sobě a ostatním bytostem, ale i k Matce Zemi. Plně si při provedení pozice uvědomujte jednotu, úctu a vděčnost. S každým nádechem je nechte prostoupit celým svým tělem a s každým výdechem se oprošťujte od pocitů, které vás brzdí v tom, mít se rád.

Do pozice se snadno dostanete z výchozí Marjaryasany. Pozvolna přenášejte váhu k hrudníku, a zároveň dlaněmi odkračujte směrem dopředu. Dlaně nechte stále na šíři ramen od sebe a dojděte co nejdál před sebe. Sedací kosti zároveň vysuňte hodně vzhůru k nebi a předloktí nechte klesnout do podložky.

Dejte prostor vlastnímu krku a odtahujte ramena od uší a lopatky dolů. Hrudník se může, ale také nemusí dotknout podložky.

V průběhu vizualizujte jasně zelenou barvu, nebo se do ní i oblékněte a zpívejte nahlas nebo v duchu mantru JAM, která rozvibruje právě okolí čtvrté čakry. Pln se soustřeďte na oblast svého srdce a prostě mu dovolte, aby se otevřelo. Dovolte si nepodmíněnou lásku. Dovolte si odhodit očekávání. Dovolte si přijímat i dávat 🙂

Supta Baddha Konasana

autor: www.yogaholick.cz

Možná znáte pozici ležícího motýla, někdo ji může znát pod názvem „pozice blaženosti“ a doslovný překlad ze sansrktu označuje „restorativní pozici  svázaného úhlu.“

V první fázi si vychutnejte klesání kolen směrem k zemi, dovolte kyčlím, aby se otvíraly a s každým dalším výdechem uvolnily. Pokud chceme pracovat se srdeční čakrou, všechny nižší čakry musí být průchozí a aktivní, aby energie mohla volně proudit vzhůru. Proto je nejprve nutné soustředit se na spodní polovinu těla a první tři čakry. To dává smysl, že ano?

V další fázi Supta Baddha Konasany  zalehněte na polštář nebo jógový bloček, který vložíte mezi lopatky. Dávejte pozor na ramena, aktivně je stahujte dolů od uší a lopatky stahujte k sobě. Hrudník naopak otvírejte více vzhůru. Užijte si uvolnění, které tato pozice přináší. Setrvejte alespoň po dobu 5 – 8 plných jógových dechů. Během setrvání v pozici si vizualizujte jasně zelenou barvu – barvu srdeční čakry a v duchu opakujte nebo zpívejte mantru „JAM.“ Můžete samozřejmě zpívat i nahlas.

Další pozice

www.yogaholick.cz

 

Vyzkoušejte i další pozice, které vám pomohou zprůchodnit čakru srdce. Na začátku své jógové praxe pravidelně zařaďte pozici kočky a krávy. Na konci každé jógové praxe zařaďte pozici ryby. A po pozdravech slunci a alespoň jedné předklonové pozici zařaďte pozici velblouda nebo jeho poloviční variantu, kdy dlaně zapřeme o bedra a přecházíme do jemnějšího záklonu.

Dovolte si…

Se srdeční čakrou souvisí i potřeba být milován. Pokud zapracujete na fyzickém otevření hrudníku, na tom, aby srdce uvnitř vašeho těla získalo dostatek prostoru, pak se i emocionálně srdeční záležitosti dají do pohybu. Občas toužíme být milování, ale jsme druhým uzavřeni a máme potíže s tím, pustit někoho blíž. Je v pořádku, pokud si pečlivě vybíráme, koho pustíme do svého nitra. Co, ale není snadné, je hledání hranic mezi opatrností a uzavřeností vůči druhým. Dovolte si lásku dávat i dostávat!

Přeji krásné jógování 🙂

Magdalena, www.yogaholick.cz

0 Shares
>
0 Shares
Share