Ajurvéda pro začátečníky – 10 jednoduchých rituálů, se kterými můžete začít ihned

Ti, kteří chtějí ještě více prohloubit a znásobit úžasné účinky praktikování jógy, udělat ještě trochu víc pro zdraví a vnitřní pohodu, pro vás je dnešní článek o Ajurvédě! Tak jako jóga, i Ajurvéda podporuje náš vnitřní klid, a to zejména díky každodenním rituálům.

Náš moderní životní styl je často plný povinností a nároků, která nás na jednu stranu pohání vpřed, ale mnohdy nás také vyčerpávají a můžou rozhodit naši rovnováhu. Žijeme v době, kdy jsou naše těla neustále opotřebovávána a v naléhavé potřebě obnovy proto mnozí z nás začali právě s jógou. Ta, spolu s prastarým učením Ajurvédou, nám pomáhá stát se lepší verzí sebe sama. Věci, jako je správná výživa, zdravá strava, péče o sebe a správné hygienické návyky, prospěšná fyzická aktivita a další, pomáhají k tomu, abychom byli zdraví, šťastní a plní života.

Zde je 10 ajurvédských rituálů, které můžete začlenit do své Dincharya (každodenní rutiny) ihned a jednoduše!

1. Běžte spát brzy

Podle Ájurvédy je brzký spánek jedním z ideálních způsobů, jak si udržet dobré zdraví. Zkuste být v posteli do 22:00, protože se říká, že tělo se detoxikuje a obnovuje mezi 22:00 a 2:00. Hodinu před tím, než jdete spát, vypněte veškerá zařízení jako televize, telefon či tablet. Zabráníte tak přenášením této škodlivé energie s sebou do postele.

2. Vstávejte za úsvitu

Stejně jako se doporučuje chodit brzy do postele, také byste se měli probouzet s východem slunce. Po správném nočním spánku byste neměli mít pocit, že je těžké se probudit brzy. V Ájurvédě se říká, že spánek po východu slunce vede k ucpávání našich komunikačních kanálů nečistotami, které způsobují, že se vaše mysl cítí matně, můžete být sklíčení a vaše tělo je po celý den letargické.

I když to možná ze začátku nebude jednoduché, zejména pro noční ptáky, zkuste to a uvidíte, že jakmile budete tato doporučení dodržovat dlouhodobě, tělo si navykne a účinky se dostaví!

3. Začněte den sklenkou vody

Jakmile se probudíte, protáhněte si tělo a vypijte alespoň jednu sklenici vody. Zkuste pít vlažnou vodu, protože tak aktivujete orgány, aby po celý den správně fungovaly, a také podpoříte snadný pohyb střev.

4. Vyprázdněte střeva

Další z podporujících „rituálů“, jež navazuje, je vyprázdnit střeva co nejdříve po probuzení. Čím déle fungujeme přes den bez správného pohybu střev, tím více času působí v našem těle toxiny. To dlouhodobě vede k nepříjemným zdravotním potížím a eventuálním chronickým stavům. Náš trávicí trakt je klíčovým faktorem, pokud jde o zdraví a pocit pohody.

5. Zaměřte se na ústní hygienu

Jedním z nejdůležitějších ajurvédských zdravotních rituálů, které je třeba dodržovat, je správná ústní hygiena. Použitím škrabky na jazyk eliminujete toxiny, které se hromadí v ústech po celý den, což také pomůže udržovat zdravé trávení. Poté doporučuji pomocí bylinné zubní pasty a kvalitního kartáčku vyčistit zuby. Nakonec můžete kloktat slanou vodu s přidaným česnekem, abyste vyčistili důkladně i hrdlo.

6. Čistící rituál SHAT KRIYA

Většina z nás si po ránu intuitivně oplachuje tvář vodou, abychom se probudili a cítili svěže. To je ve skutečnosti ájurvédská praxe sama o sobě zvaná Shat Kriya. (Vidíte, kolik ajurvédských rituálů už nevědomky vlastně praktikujete! ;-))

7. Olejová masáž

Teplá olejová masáž pomáhá uvolnit svaly, hydratuje pokožku, zklidňuje tělo a mysl a uvolňuje celý nervový systém. Lze ji snadno provádět sám sobě po celém těle, a to po dobu 15–20 minut, ideálně bylinkovým nebo medikovaným olejem (ještě lépe, pokud je to specifický olej pro váš Dosha typ).

Začněte pomalým masírováním vnějšího ucha, krku, horní páteře, paží, kloubů, břicha, nohou. Tyto praktiky jsou v Indii známé tím, že se po nich cítíte omlazeni od hlavy až k patě. Krásná představa, že? 😉

8. Jóga, Pranayama a meditace

Ideální kombinace podle Ájurvédy, je jóga + Pranayama + meditace. Vyčleňte si ráno alespoň několik minut na protažení a provedení základních pozic jógy, poté by mělo následovat dechové cvičení (podrobný návod jak nato, najdete například i v našem článku Plný jógový dech pro jógu i pro život) a zakončete osvěžující meditací, která vás nabudí do nadcházejícího dne.

9. Dopřejte se relaxační koupel

Najít si čas na relaxační koupel nejen že podporuje vaše celkové zdraví, ale může také sloužit jako okamžik k odpočinku a užijete si tak tolik potřebnou péči sama o sebe!

10. Dodejte tělu to správné palivo

Ájurvédya říká, že člověk by měl konzumovat tři jídla denně, přičemž oběd je největší. Zaměřte se na správné stravování, vyhledávejte kvalitní potraviny, které dodají vašemu tělu vhodné živiny.

Pokud vás zajímá víc ohledně potravin z pohledu Ajurvédy, máte k dispozici celou řadu článků zde v magazínu, jako například 12 nejdůležitějších potravin z ájurvédy pro rovnováhu těla a duše nebo tip na Ranní detoxikační čaj se zázvorem.

Začleněním těchto jednoduchých a zdánlivě obyčejných ajurvédských rituálů do svého života se začnete cítit energičtější, pohotovější, vyrovnanější a celistvější. Proč tedy nezačít hned dnes? 😉

63 Shares
>
63 Shares
Share63