Ajurvéda: Jak na ranní detoxikační čaj se zázvorem

Zázvor je jedním z nejpoužívanějších koření po celém světě. Lze jej použít v mnoha receptech, my se dnes budeme bavit o jednoduchém zázvorovém čaji pro detoxikaci. Je to jeden z nejjednodušších a zároveň nejchutnějších čajů. A miluji ho nejen já, ale je oblíben po celém světě pro svou jedinečnou chuť a mnoho zdravotních výhod.

Jednoduchý domácí zázvorový čaj

Doba přípravy: 10 -15 minut

Ingredience (na jeden šálek vody):

  • Jeden a půl palce dlouhý kus čerstvého zázvoru, nakrájíme na malé kousky nebo rozdrtíme
  • Mléko (nemusí)být. Můžete použít klasické kravské mléko* nebo mléko bez laktózy (sójové, ovesné, mandlové či rýžové mléko)
  • Surový cukr, javorový sirup nebo sirup z hnědé rýže (též nemusí být)
  • Drcený hřebíček, zelený kardamom, semena fenyklu, skořice (volitelné) – doporučuji pro ozvláštnění

* Podle Ajurvédy, kravské mléko působí jako tuk a ve vodě rozpustné médium pro účinné látky v bylinkách. To znamená, že pomáhá lépe vstřebávat prospěšné živiny.

Postup: V rendlíku přiveďte do varu jeden šálek vody. Poté přidejte zázvor a vařte na středním plameni po dobu deseti minut. Dle chuti přidejte drcený hřebíček, zelený kardamom, semena fenyklu nebo skořici. Po deseti minutách vmíchejte mléko (opět volitelné). Pokud přidáte mléko, nechte ho vařit několik minut. Podle chuti přidejte cukr nebo javorový sirup či sirup z hnědé rýže. Odstraňte z plotýnky. Nalijte do svého oblíbeného hrnečku a vychutnejte si tento lahodný čaj!

A jaké jsou dle Ajurvédy hlavní výhody ranního čaje se zázvorem?

Zázvor může být použit v řadě onemocnění souvisejících s trávicím systémem, dýchacím systémem a mnohými dalšími…

  • Je užitečný pro zmírnění anorexie. Zlepšuje chuť, rovnováhu Vata a Kapha dosha, podporuje trávení a zmírňuje zácpu, tlumí bolest při břišní kolice. Také uvolňuje plynatost a pocit plného břicha. Zázvor je protizánětlivý (zmírňuje otoky) a zmírňuje hemoroidy a nadýmání.
  • Zlepšuje libido.
  • Pomáhá při ztrátě hlasu, při bolestech krku, působí proti kašli a nachlazení, čistí jazyk. Je nápomocný při astmatu a chronických dýchacích potížích.
  • Je výborný také pro srdce.
  • Zázvorová voda je ideální k vyrovnání Kaphy (vhodné právě na jaro)!

Tip: Na detoxikaci organismu je dobré cvičit sestavu na rozproudění lymfy. Vyzkoušejte těchto 7 cviků na podporu lymfatického systému.

Takže pokud se na jaro cítíte trochu letargičtí či vás přepadla jarní únava a s tím spojené pomalé trávení či nějaká rýma, ano i tady pomůže závorového čaj.

Tak co myslíte, jsou to dostatečné důvodu k tomu dát si každé ráno šálek zázvorového čaje? 😉

51 Shares
>
51 Shares
Share51