9 tipů, jak omezit online svět – bezbolestně!

Většina z nás si je vědoma toho, že je potřeba čas od času očistit naše tělo od toxinů, jež se nám nahromadily kvůli nevhodnému stravování, nedostatečnému pohybu a nezdravému životnímu stylu. Ale co naše mysl? Nezahlcujeme ji také příliš?

Znáte ten pocit, kdy navzdory tomu, že je váš život v zásadě v pořádku, tak se cítíte vyčerpaní, unavení, nedokážete se na nic soustředit a věci, které byste rádi dělali, na ty už jaksi nezbývá čas? Pro mě jsou takové symptomy většinou znamením, že přetěžuji svou mysl a zahlcuji ji zbytečnostmi, a je tedy na čase ji „detoxikovat“. Nejjednodušší a první krok může být právě omezení internetu a neustálého připojení online. To nám pomáhá vrátit se víc do reality, spojit se sám se sebou, s přírodou a soustředit se na věci, jež nás nabíjí a přináší uvolnění.

Přináším vám tedy 9 tipů, jak omezit online svět, a to jednoduše a zcela bezbolestně. 😉

1. Neberte si telefon k večeři

Není nic nezdvořilejšího, než když ignorujete společnost kolem sebe, kvůli příspěvkům druhých na sociálních sítích.
Abyste si naplno užili  přítomný okamžik, po dobu večeře zapomeňte na telefon (a časem klidně i po dobu kteréhokoliv denního jídla 😉 ). Povídejte si s rodinou či přáteli, se kterými sdílíte stůl, naslouchejte, bavte se. I když večeříte sami, vnímejte každé sousto a vychutnávejte si jej a nenechte mysl vyrušovat okolními vlivy.

2. Nepoužívejte elektronické přístroje v posteli

Může to být těžké, protože zvyk je železná košile a většina z nás si ráda před spaním zkontroluje co nového ve světě, mezi přáteli, či si pustí oblíbený seriál. Tentokrát to zkuste nedělat a podpořit tak detoxikaci mysli a dát jí možnost si odpočinout. Je dokázáno, že modré světlo z elektronických přístrojů narušuje spánek, nahraďte jej tedy třeba knížkou nebo si jen zavřete oči a poslouchejte dech, vnímejte své tělo, jak se uvolňuje, myšlenky přichází a zase odchází a postupně tak nechte tělo i mysl upadnout do očisťujícího spánku.

3. Vypněte si všechna oznámení

Nebojte se, o nic nepřijdete. 😉 Všechna upozornění a novinky tam stále budou, až se přihlásíte. Ale není potřeba se nechat vyrušovat každou minutu pípnutím na telefonu a okamžitým kontrolováním, co je zase nového v online světě.

4. Pokud potřebujete sdílet příspěvky pravidelně, naplánujte si je

Jestli jsou sociální sítě důležité pro vaši práci a je teda vaší povinností publikovat příspěvky pravidelně, využijte možnost plánování a naplánujte si je na celý den či týden dopředu. Tak pro vás nebude nutné se přihlašovat 15 x denně. Ušetříte spoustu času a také vaše mysl vám bude vděčná, nebudete stále rozptylováni, ale můžete se soustředit na důležitější věci.

5. Odpovídejte na email ve vyhrazené době

Možná už je to pro vás běžné a děláte to, ale kdo ne, je to velmi jednoduché. Namísto odpovídání na každý email zvlášť ihned když přijde, vyhraďte si nějaký čas dopoledne a nějaký odpoledne, kdy odpovíte na všechny emaily za poslední hodiny, a to naráz.

Žena s počítačem

6. Nekontrolujte sociální sítě když pracujte

Jako byste už tak neměli dost práce! 🙂 Když pracujete, potřebujte, aby se vaše mysl plně soustředila na daný úkol, jinak vám vše bude trvat mnohem déle a plnění bude náročnější. Rozptylování také vede k přetížení mysli a mnohem větší únavě. Tudíž zapomeňte na kontrolování novinek a dovolte mysli dostat se do „flow“ a být v přítomném okamžiku i při práci.

7. Zvedněte se a vyrazte ven!

Je mnohem těžší kontrolovat telefon a všechny aplikace, když jedete na kole nebo šplháte po horách, cvičíte jógu či plavete, než když sedíte doma na gauči a nudíte se. 😉 Vyrazte ven, objevujte krásu světa na vlastní kůži a užívejte života. Je mnohem víc důležitějších věcí než jaký filtr použít na Instagramu 🙂

8. Omezte sledování bulváru a různých celebrit

Pokud se denně krmíme informacemi z bulváru, sledujeme fotky dokonalých celebrit a jejich úžasných životů, nejenom že se oddalujeme od podstatného a zahlcujeme naši mysl nedůležitými a mnohdy falešnými informacemi, ale také můžeme začít mít pocit, že naše životy zkrátka nejsou tak atraktivní. Nenechejme se ošálit a nekrmme mysl zbytečnostmi. Sociální sítě můžeme využívat pro podporu a radost, sledovat to, co nás opravdu zajímá, jako třeba životní motivace, relaxace, naše koníčky a samozřejmě jóga. 🙂

 9. Nepřehánějte to se sdílením

Všichni máme „v přátelích“ takové typy lidí. Denně sdílí vše od ranní nálady, situace po cestě do práce, přes stěžování si na šéfa, politiku, až po focení večeře, pejska na stokrát či miminka ze všech úhlů. 🙂 Je krásné sdílet své zážitky i názory, k tomu jsou sociální sítě primárně určeny, ale zvažte a rozumně zvolte množství vašich příspěvků. Zkuste naopak více vyrazit mezi lidi a dané názory a zážitky sdílet osobně. 😉

Máte své vlastní tipy jak uvolnit mysl a na chvíli zmizet z online světa? Tak až se zase zpátky připojíte, sdílejte je třeba v diskuzi pod článkem a inspirujte tak ostatní. 😉

B.

66 Shares
>
66 Shares
Share66