Chce to změnu? Zkuste jogínské ráno!

Pondělí ráno, zvonící budík, venku tma a je tak šíleně brzo! Taky milujete svůj budík tak, že byste ho samou láskou shodili z nočního stolku? Tak moc se těšíte, až vylezete z postele, že se raději zaryjete ještě hlouběji pod peřinu? Nikdy jsem nebyla ranní ptáče a každou minutu spánku navíc bych platila zlatem. Tak si občas vstanu „po jogínsku“ a čerpám energii od první minuty. Zkusíte to se mnou? Tohle je ranní plán pro časem vytížené jogíny!

Práce není všechno

Budík si nastavujeme téměř každý večer, pokud ráno máme vstát na čas do práce. Popravdě, když jsem před dvěma lety začala pracovat jako letuška, rána, dny, večery i noci jako by přestaly existovat. Vysvětlete to ale svému tělu. Velmi často jdu spát za svítání a vstávám na noční let, když vy ostatní jdete do postele. Takže se mi teď zdá, že přizpůsobit běžné ráno tomu jogínskému není zase tak nereálné. Já to dělám v jakýkoli denní nebo noční čas, někdy úspěšně, jindy méně, ale pokaždé to stojí za to.

Před usnutím

Vliv na kvalitu spánku má i příprava na něj. Nejde o žádný složitý proces, ale spíše o drobnosti, které když spojíme v jeden celek, dokáží náš organismus v klidu a jednoduše připravit na to, že se jde spát. Vědomě, rovná se jógově, na to nezapomínejte.

Nastavte si příjemnou hudbu na budíku, mírně živější, pozitivní, inspirativní, čas budíku ideálně posuňte o několik minut, ať máte čas na ranní jógu a meditaci. Vypněte zvuk telefonu i wifi připojení, televizi i počítač. Sociální sítě počkají, ale váš odpočinek ne. Všechny tyhle vymoženosti nám šetří čas a zkracují vzdálenosti, ale pokud se jimi zabýváte i těsně před spaním, mozek prostě nemá čas na to, aby si uvědomil, že je třeba zpomalit, zklidnit se. Je třeba i tohle dělat vědomě.

 Jógujte před spaním – zacvičte si ásany, které podporují uklidnění a přípravu na spánek. Meditujte, pohlaďte si domácí mazlíčky a jedna z nejdůležitějších věcí – milujte se a usínejte s člověkem, který je vaše druhé Já, vnitřní klid tak přijde sám od sebe a usínání a vstávání se stane přirozenou radostí.

překřížený sed

Po probuzení meditujte (5 minut)

Po zazvonění budíku mi běžně naskočí všechny věci, které ten den musím zvládnout, stihnout, zařídit…a kolotoč začíná. Takhle ne! Je fajn se po probuzení několikrát zhluboka nadechnout a v klidu a postupně projít denní plán, vizualizujme si náš den v ideální podobě tak, jak si přejeme, aby proběhl. Říkejme tomu ranní meditace.

Tělo postupně probudíme vědomým dýcháním, doporučuji především dech do břicha nebo ideálně plný jógový. Nejen že tak vědomě nastartujeme vnitřní orgány, ale zklidníme mysl, která měla tendenci rychle vystřelit a chrlit na nás vše, co musíme dnes zvládnout.

Jógujeme (10 – 15 minut)

Ranní jóga je skvělý start, tělo protáhneme, uvolníme ztuhlosti a do nového dne můžeme vkročit zpříma a plni energie. Pozdravy slunci jsou skvělou variantou, jak se opravdu vzbudit, také je velmi příjemné setrvat v pozici kobry o několik dechů déle a dát plicím větší prostor k rozdýchání. Dostaňte se časem alespoň na 30 minut, každý den přidávejte minutu a je to.

TIP: Trápí vás neklidná mysl? Nemůžete se uklidnit? Vyzkoušejte Svarga Dvijasanu!

 Pokud máte chuť na méně dynamické protažení, vyzkoušejte pozici kočky a krávy k probuzení páteře. Další variantou může být pozice trojúhelníku – trikonásana, kterou protáhnete nejen páteř, ale i ruce boky a nohy. Také rozproudíte krev a možná i trochu zabojujete s rovnováhou.

Sprchujeme se (5 minut)

Dříve jsem si myslela, že studená sprcha mě zabije. Nezabila, naopak probrala k životu a kdykoli mám příležitost, sprchuji se buď studenou nebo vlažnou vodou nebo je dobré střídat studenou a teplou, pokud ovšem nemáte problémy se srdcem, pak bych byla opatrnější. Dámy, pokud navíc pravidelně budete kartáčovat hýždě, pomerančová kůže nemá šanci.

 Tip! Pokud chcete ušetřit za vodu, sprchujte se ve dvou. To je také jóga!

Snídáme (10 minut)

Nutričně obohaťte tělo a potěšte chuťové buňky, připravte si k jídlu něco barevného, co potěší i vaše oči. Zaujmout co nejvíce smyslů, to je způsob, jak se krásně probudit. Snídaně může být lehká, důležitá je ale výživnost. Ze snídaně totiž čerpáme energii celou první polovinu dne! Snídejte ovoce, ovesné vločky, celozrnné pečivo, ovocné šťávy nebo smoothies, kefír nebo bílý jogurt a nezapomeňte na ptačí zob – mám na mysli různá semínka – len, sezam a chia. Patříte-li mezi milovníky kávy, neodpírejte si ji, existují i zdravé varianty. Pokud hledáte inspiraci na jógovou snídani, koukněte třeba sem.

ovoce

Tak si to shrneme. Ranních 30 minut pro časově vytížené jogíny, to zvládneme! Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří si určují start pracovního dne sami, dejte si plnohodnotnou jógovou praxi, čas je přece jenom váš. Tak vstaňte dříve, energii vám to neubere, naopak budete plni sil. Zkusíte vstávat po jogínsku se mnou?

7 Shares
 • Přesně takhle vypadá mé ráno už 2 měsíce a cítím se mnohem lépe. Hlavní je si na to navyknout a pak už bez toho člověk ani nemůže být:) Aspoň 15 minut jģy denně si každý musí najít. Jak se říká..Když se chce, všechno jde.

  • Je vidět, že vše, co dělá člověku dobře, je návykové a tohle je zdravá závislost. Tak držím palce, ať se příjemně vstává i dál 🙂

 • Pravda největší! Teď, když už je venku tak krásně počasí se začínám budit sama, bez budíku, většinou na šestou… říkala jsem si, co stím časem udělám? No a napadlo mě uklízet, jenže to by doma nebyli asi nadšení, tak jsem zkusila běhat, ale to taky není úplně můj šálek kávy. Nakonec mě napadla jóga! A jako! Musím říct, že večer jdu spát natěšená na ráno, až si budu moc zacvičit ❤️ Pak v klidu udělát acai bowl a s chutí sníst.
  Teď už se jen probudit v malé chatičce na pláži a je to ?.

 • >
  7 Shares
  Share7