8 důvodů, proč si vyrábět vlastní kosmetiku

V minulém článku jsem se snažila ukázat, že výroba vlastní kosmetiky může být snadná a že záleží na nás, jestli sáhneme po receptech jednoduchých nebo složitých. V dnešním článku bych ráda rozebrala pár důvodů, které mě vedou k výrobě vlastní kosmetiky a které třeba inspirují i vás.

Složení pod kontrolou!

Klasické výrobky z drogerie, ale i mnohé produkty s nálepkou hlásající “přírodní” mívají klasicky dlouhý seznam ingrediencí. Většině z nich nerozumíme a těžko si představíme, co užitečného pro nás takové ingredience udělají. Spíš se po čase dozvíme, že tahle nebo tamta substance se ukázala jako škodlivá, dráždivá, že se jí připisuje vznik alergií… Spotřebitel nemá možnost kontrolovat, co si s takovými výrobky aplikuje na pokožku a dostává do těla, a je vystaven na pospas rozhodnutí jiných.

U vlastní kosmetiky máme naproti tomu kontrolu nad složením, zpravidla používáme jen několik málo ingrediencí, které si navíc sami zvolíme. U každé poměrně snadno zjistíme, jaké má účinky, vlastnosti, kontraindikace. Velkou výhodou taky je, že tyto suroviny lidstvo používá třeba po stovky let, a tak jsou skutečně dobře prověřené.

Žádná plnidla, pojiva, barviva, vonidla, jen plnohodnotné látky

V komerčních přípravcích se klasicky setkáváme jen s malým množstvím účinných, hodnotných látek. Jejich základem totiž bývá voda, laciné oleje a mnoho chemických substancí. To vše bývá řádně navoněno, obarveno a zakonzervováno. A námi draze zaplaceno. V naší vlastní kosmetice však máme jen látky, které potřebujeme, které přinášejí užitek a jejichž efekt pociťujeme. Vůni jim pak dodáváme extrakty z rostlin, které nejen voní, nabízí nám ale i terapeutické účinky.

Navíc, mnoho z námi používaných ingrediencí je některými naukami – například Ayurvédou, považováno za přínosné v souvislosti s řešením určitých problémů nebo jen posilováním příslušných oblastí.

Na míru aktuálním potřebám (nejen) pokožky

Když známe základní vlastnosti a použití běžných surovin k výrobě kosmetiky, poměrně snadno pro naši pokožku připravíme to, co zrovna potřebuje. Ať už je to hydratace, podpora regenerace, zklidnění nebo třeba pomoc s nějakou kožní chorobou, vždy máme na výběr z řady řešení. Snadno si vyzkoušíme, co přinese kýžený efekt.

Poměrně známý je i fakt, že určité látky pronikají přes pokožku hlouběji a dostávají se až do krevního řečiště. S tím jednak souvisí, že do sebe nechceme dostávat škodliviny, také ale této skutečnosti můžeme využít – „konzumovat“ tak látky, které nám přinesou užitek, nějak nám prospějí. I tady se dostáváme k tomu, že můžeme aplikovat poznatky Ayurvédy a vytvořit si kosmetiku na míru.

… a na míru potřebám naší peněženky aneb vyrábíme levně

U naší vlastní kosmetiky je taky fajn, že si sami můžeme nastavit, za kolik peněz ji chceme vyrábět. Spousta ingrediencí je velice univerzální a zároveň finančně skutečně dostupná. Při výrobě je pak spotřebováváme postupně a často je tak vyrobení jednoho produktu otázkou korun, maximálně několika desetikorun. Ve srovnání s prodávanou kvalitní přírodní kosmetikou se jedná o skutečně malé částky. Samozřejmě si můžeme dopřát i luxusnější ingredience, ty si ale dobře vybereme a víme, co za naše peníze dostáváme.

Výhody DIY kosmetiky aneb proč si kosmetiku vyrábět doma

Ideální pro citlivou pokožku

Citlivá pokožka snadno reaguje na klasickou kosmetickou chemii. V našich výrobcích používáme kvalitní ingredience, můžeme volit produkty nevyžadující použití konzervantů a jiných potenciálních dráždidel. Máme tak pod kontrolou, co na pokožku dáváme, a zcela můžeme eliminovat vše problematické, případně to nahradit něčím vhodnějším. Zároveň velmi snadno zjišťujeme, na co pokožka reaguje negativně a tomu se pak jednoduše vyhneme.

Žádné testování na zvířatech a recepty i pro vegany

Vyrábět si vlastní kosmetiku má přínosy i z hlediska ekologie a dává nám na výběr, zda budeme používat produkty živočišného původu. Vlastně jedním z mála produktů živočišného původu je včelí vosk. Ten se ale často získává z malých chovů, kde je o včelky dobře postaráno. Lze ho ale celkem bez problému nahradit. Není tak třeba číst etikety a zkoumat značky a certifikáty. To samé platí pro téma testování na zvířatech. Tady máme jistotu, že testování je prováděno pouze na nás samotných.

Nezávislost

Já osobně mám nezávislost ráda a skutečně mě baví pocit, že nejsem závislá na byznys plánech kosmetických výrobců či pokusech s jejich strategiemi. Už se mi totiž víckrát stalo, že jsem si nějaký výrobek oblíbila a výrobce ho pak stáhl z trhu. Nebo mu vyměnil jednu dvě ingredience či s ním pouze zakouzlil tak, že už prostě nefungoval stejně. Takže já si vyrobím přesně to, co chci a kdy chci, sama si rozhodnu.

Minimalistické pojetí, pokud je libo

Čím dál tím víc mi vyhovují některé principy minimalismu a díky výrobě vlastní kosmetiky je lze výborně aplikovat. Není třeba stovka lahviček, stačí několik málo produktů, které budou skutečně fungovat a budou nám dělat radost. Navíc, snadno si vyrobíme multifunkční produkty třeba na cesty nebo do kabelky.

Ale samozřejmě, kdo se rád rozmazluje a dopřává si, ten si prostě dopřeje, a to dosti jednoduše díky nekonečným možnostem modifikace receptů.

Tak co na ty důvody říkáte, našli byste si mezi nimi ten svůj? Nebo vás napadají úplně jiné výhody výroby vlastní kosmetiky?

Pavla
www.dify.cz

40 Shares
>
40 Shares
Share40