Všimla jsem si, že na kurzu jógy potkávám dva typy lidí. Ti první tam přišli především, protože chtějí zhubnout a zpevnit svou postavu pro nějakou nadcházející událost. Často se hned napoprvé nepromyšleně zapíší na power jógu s pocitem, že tam se nejvíce zapotí. Po cvičení jdou domů a snědí si svůj salát bez zálivky. Po ránu skočí na váhu, zhnuseně zakroutí hlavou a místo snídaně si koupí cestou do práce cappuccino. Nevědí nic o filosofii jógy a ani je to vlastně nezajímá. Chtějí být jednoduše a rychle fit.
Pak je tu naštěstí druhá skupina, ke které se hrdě hlásím i já. Tento typ lidí si uvědomuje komplexnost jógy a její pozitivní dopad na lidský život. Rádi si přečtou zajímavou knihu či článek o józe, protože vědí, že se mají ještě hodně co učit. Postupně začnou pociťovat potřebu přenést principy jógy také do svého života a stravovacích návyků. Této skupině já fandím. Všimla jsem si totiž, že ač nevyvinou takové úsilí, jako skupina první, vypadají mnohem spokojeněji.
I já jsem brzy přišla na to, že jóga jako taková není jen o cvičení ásan (tradiční název pro jóga cviky) a zpevňování těla. Není to hopkající zumba či aerobic, nad kterým nikdo nemusí přemýšlet. Jóga je také o výživě a vztahu k vlastnímu tělu. Je o harmonii, která by měla v ideálním případě prostupovat celým naším životem.
K tomuto stavu mám já ještě hodně daleko, ale snažím se. Za posledních pár týdnů jsem vypozorovala ty největší chyby, které se pak neblaze odrážejí na mém těle. Jak už napovídá nadpis, je jich šest a hned ta první se bohužel týká velkého procenta naší populace.
1. Nepravidelné stravování
To, že jíte nepravidelně, si většinou uvědomíte, až když strávíte den s někým, kdo se stravuje jako hodinky. Nepravidelná strava nám zbytečně rozhazuje metabolismus a nedává tělu jistotu, kterou tak potřebuje. Naučte se jíst minimálně 4 krát nebo ještě lépe 5 krát denně.
Ze začátku to jistě nebude snadné. Budete se cítit přecpaní a možná získáte panický pocit, že přibíráte na váze. Ale to se vše srovná. Základem je pestrá snídaně, která by měla obsahovat sacharidy. Pak by měla přijít na řadu svačina, oběd, další svačina a nakonec střídmá večeře. Já osobně dopoledne nesvačím, protože na to nemám čas. Navíc vstávám až v osm hodin, takže by mi do oběda nevyhládlo.
Je důležité upravit si stravovací režim podle vašeho tempa a rozložení denních aktivit. Stačí, když bude mezi jednotlivými jídly alespoň 3 hodinová pauza a pak už je jedno, kdy si dáte první jídlo dne.
2. Jednotvárná, nudná strava
Na světě je ještě tolik potravin, které jste vůbec neochutnali. Tak proč se omezovat s přílohou pouze na těstoviny, brambory a rýži, když se jedná jen o zlomek toho, co vám může příroda nabídnout. Jezte pestrou stravu bohatou na ovoce, zeleninu a další pro tělo prospěšné potraviny. Na trhu je velké množství knih, které vám poradí, jak správně sestavit jídelníček. Hlavní je ale zažít a neodkládat změnu stravování na neurčito.
Je dobré vypozorovat, co konkrétně vašemu tělu dělá dobře a co ne. Mně například vyhovuje pestrá strava, která se z velké části skládá z čerstvých, průmyslově nezpracovaných potravin. Ač bych ráda, tak opravdu nekupuji veškeré potraviny v bio kvalitě, protože bych se nedoplatila. Snažím se ale nakupovat v lokálních prodejnách a nevynechám ani jeden farmářský trh. Rozhodně si také nemyslím, že každý, kdo miluje jógu, musí být nutně vegetarián.
3. Neúcta k vlastnímu tělu a jeho potřebám
Lidé dělají často tu chybu, že její zbytečně moc průmyslově zpracovaných potravin, které obsahují umělá barviva, konzervanty, nadbytek cukru a nezdravých ztužených tuků. Já to tak také měla, ale jóga mi v jistém smyslu otevřela oči. Po pár lekcích si chtě nechtě začnete budovat cit pro vlastní tělo a jeho potřeby. Je třeba těmto signálům naslouchat a ne je slepě ignorovat. Uvidíte, že i vy začnete brzy pociťovat změny k lepšímu.
4. Nedostatečný pitný režim
To je kapitola sama o sobě. Při nedostatečné hydrataci organismu se začne naše tělo zpomalovat, vypadáme a také jsme unavení, mdlí a podráždění. Proto si hlídejte ideální denní příjem tekutin. Z velké části by vám měla stačit čistá voda, klidně i z kohoutku. Doplnit jí můžete o bylinné a zelené čaje případně 100 % ovocné a zeleninové šťávy. Zapomeňte na sladké sycené nápoje a džusy z koncentrátu. Nepřinesou vám nic dobrého, právě naopak.
5. Nadbytek masa
To, že nejste vegetariáni, neznamená, že se musíte masem ládovat každý den. Dříve lidé rozhodně nejedli takové množství masa jako dnes a možná proto byly zdravější. Já si dávám maso pouze o víkendu. Od té doby co jsem najela na tento režim, se cítím výrazně lépe. Opět zdůrazňuji, že každé tělo je jiné. Někomu postačí maso jednou za čtrnáct dní, jinému začne už po třech dnech scházet.
Co jsem ale úplně vyřadila, jsou uzeniny. Místo toho se snažím jíst jednou týdně rybu. Nebojím se ani červeného masa, ale i tak většinou volím kuřecí či krůtí.
6. Příliš malé nebo naopak příliš velké porce
S velikostí porcí je to složité. Ženy by měly mít porce obecně menší než muži. Vše ale vždy záleží na vašem způsobu života, tím myslím množství pohybových aktivit, kterým se věnujete. Pro lepší pocit byste měli každopádně preferovat více menších porcí denně, namísto tří plných talířů. Na internetu si můžete vyhledat různé stránky, kde se tomuto tématu věnují podrobněji.
Jedna rada ode mě. Před hodinou jógy si připravte spíše menší jídlo. Já jím většinou dvě hodiny předem. Volím jídla, která obsahují sacharidy, jako je třeba kuskus či celozrnné těstoviny. Bílkoviny tělo tráví déle a mohlo by se stát, že by se vám špatně cvičilo. Není nic horšího než jóga s plným žaludkem. Speciálně u některých druhů jógy by se vám to mohlo nepěkně vymstít.
S jógou jsem se sice seznámila teprve nedávno, ale už teď vím, že je to láska na celý život. Neustále se díky ní učím nové věci a potkávám úžasné, někdy trochu šílené, ale vždy moc zajímavé lidi. Ráda se s vámi dělím o své příběhy a rady, protože věřím, že jóga v sobě ukrývá něco pro každého z vás. Jen si k ní musíte najít svou vlastní cestu, tak jako já.