5 tipů na zdravé stravování na Bali (plus bonus – kam vyrazit v neděli na místní trh)

Ohlasy na předchozí „balijský“ článek byly ohromné a mnozí z vás si žádali víc, a tak jsem se rozhodla věnovat této krásné zemi ještě jednou, a to z pohledu stravování.

Bali zažívá celkově velkou revoluci v ekologickém pěstování. Místní zemědělci si stále více uvědomují dopad a náklady spojené s používáním škodlivých chemických látek a rozhodli se vrátit se ke svým tradičním kořenům a zemědělským technikám. Což znamená, že zatímco budete prozkoumávat krásy Bali, cvičit jógu a meditovat na úžasných místech s neuvěřitelnými výhledy, budete mi také k dispozici spoustu exotických a léčivých produktů, chutné ovoce a zeleninu, a to navíc za dostupné ceny.

Při přípravě jídla se balijští modlí a láskyplně žehnají jídlu, což je nedílnou součástí balijského hinduismu. Tato činnost vskutku pozvedává energetickou úroveň pokrmů a vaše tělo si tak vychutnává každé sousto.

Ubud je pravděpodobně nejznámějším městem na Bali pro kulinářské zážitky. Nicméně po celém ostrově najdete krásné, autentické kavárny, kde podávají organické jídlo, které vám pomůže udržet si zdravé stravovací návyky během vašeho pobytu. Některé z nich navíc nabízí speciálně připravená jídla pro podporu detoxikace či pokud máte jiné specifické požadavky.

V dnešním článku si představíme 5 oblíbených kaváren a restaurací, kde si můžete dopřát úžasné místní pokrmy, plus vám přidám tip na skvělý trh, kde si nakoupíte za pár drobných a můžete si tak třeba připravit svou vlastní superzdravou večeři. 😉

5 úžasný míst, kde se zdravě a chutně najíst

Kromě klasického Mie Goreng a Nasi, má balijská (či obecně indonéská) kuchyně opravdu co nabídnout. V posledních letech se zejména Bali stalo zemí, která klade důraz na zdravé a vědomé stravování, tudíž je ideálním výběrem pro ty z nás, kteří vyznávají zdravý životní styl.

The Smoothie Shop Juice & Breakfast Bar in Mandala Village
Jimbaran

Hotel Smoothie Shop Juice & Breakfast Bar se nachází v Mandala Village, v rezortu zdravého životního stylu, který je také spojen se studiem Padma Yoga (takže můžete zkusit i lekce jógy) a k tomu všemu nabízí úžasný výhled na krásnou pláž Belangan. No nezní to jako ráj? 🙂 Není to tak dávno, co se tento rezort stal tzv. středobodem pro zdravé stravování na poloostrově Bukit. Jejich úžasné smoothie, domácí pečené granoly, zdravé sendviče, energy raw balls, džusy a další raw dobroty (nepřeberné množství! :-)) jsou vyrobeny z čerstvých organických potravin z Bali vyráběných místními zemědělci a zcela bez GMO, umělých příchutí, barviv, sladidel, nebo syntetických doplňků (plus nabízí také mnoho veganských variací).

Otevřeno je zde denně od 8:00 do 15:30 a je tedy ideálním místem pro snídani, oběd, brunch nebo prostě šálek skvělé, mírně pražené kávy, kterou si můžete vychutnat s přáteli či osamotě na útulné terase při poslechu relaxační chill out hudby.

Více info na: www.mandalavillagebali.com

Matcha Cafe Bali
Canggu

Jak naznačuje již název, tato útulná kavárna nabízí skvělou řadu zelených čajů, které doplňuje velký výběr zdravých, často bezlepkových, bez cukru a veganských pokrmů. Otevírají již v 7:30 hod., a tak si můžete užít výbornou a bohatou snídani například po ranní józe nebo před prvním surfování na pláži Berawa. Pro ty, kteří v by raději navštívili toto místo v průběhu dne, připravují úžasné obědy nebo svačinky různých druhů. Mým oblíbeným byla Macrobiotic Rainbow Bowl nebo veganský Gnocchis s úžasnou lehkou sezónní polévkou podávanou s domácím bezlepkovým chlebem.

Více info zde: www.matchacafebali.com

KAFE
Ubud

Kafe je nádherné místo, zejména díky své domácké, nadčasové atmosféře. Nachází se v centru města Ubud a není to žádný nováček. Již více než 10 let Kafe nabízí zdravé pokrmy světové kuchyně a širokou škálu veganských a vegetariánských pokrmů. Toto místo navštěvují nejen turisté, ale také mnoho místních, a tak můžete načerpat skvělou a typickou atmosféru Bali. Podávají zde kávu artisan, dále skvělé snídaně, polévky, saláty, dezerty a v neposlední řadě detoxikační drinky, smoothie a nápoje z čersvého kokosu. Co víc si přát? 🙂 Kafe je navíc skvělé místo také pro děti a celou rodinu.

Více info na: www.kafe-bali.com

Nüde
Canggu

Nachází se podél oblíbené oblasti Berawa. Nüde je velmi oblíbeným místem pro lidi, kteří milují organické potraviny z Bali. Potkáte tu houfy surfařů, jogínů, rekreantů a digitálních kočovníků. Ideální směsice návštěvníků! 🙂

Pro mě rozhodně jedno z nejlepších míst na snídaně, obědy i večeře. Rozhodně vyzkoušejte také hotová jídla, která jsou vždy  připravena z místních superpotravin. Také zde nabízí mnoho vegetariánských či veganských možností, jako je třeba salát ze zelené tengy papáji, bílkovinový salát či pokrmy z dýně. Pro ty z vás, kteří mají ve svém jídelníčku též maso (či možná vaše drahé polovičky), Nüde nabízí pikantní pochoutky jako je grilovaná svíčková, pomalu pečené vepřové maso nebo losos teriyaki, což milovníky masa a ryb určitě potěší. A i pro mlsné jazýčky je zde úžasná nabídka domácích zákusků. Doporučuji vyzkoušet jeden z Mindful Munchies. 😉

Kromě rozsáhlého menu je to ohromně příjemný personál a útulný interiér v typickém indonéském, a tak trochu hipsterském stylu, který (alespoň tedy na mě) působí tak, že se chcete vracet znovu a znovu.

Více info na: www.nudeincanggu.com

Clear Café
Ubud

V někdy hektických turistických ulicích Ubudu možná oceníte právě Clear Café. Toto perfektní místo je vybaveno pohodlnými pohovkami a polštářky a rozprostírá se na dvou propojených, jasných, a přesto ve stínu ukrytých prostorech. Můžete si zde pochutnat na lahodných a zdravých, organických pokrmech z Bali. Ty tu po celý den vaří a připravují pouze z místních produktů od farmářů z celého ostrova. Nabídka je velmi široká, můžete ochutnat pokrmy nejen z Indonésie, ale kuchyni od Thajska až na Střední Východ, mexickou a dokonce i japonskou. Bude těžké odtud odejít, a když už se k tomu přece jen donutíte, věřte, že budete naprosto okouzleni a spokojeni jak na těle, tak na duši. 🙂

Více info: www.clearcafebali.com


Jeden speciální tip na závěr – úžasný trh v centru Canggu

Samadi Bali Sunday Market
Canggu

Tento trh je nejen místem plným skvělých potravin a místních produktů, ale je to něco jako jedno velké představení. Živá hudba, smích, dobré jídlo, pouze čerstvé produkty, místní zemědělci i řemeslníci, kteří se vzájemně podporují a přináší svým zákazníkům jen to nejlepší. Společně se Samadi Bali, známou jako vegetariánská kuchyně, jóga a wellness centrum v Canggu, tvoří balijské hnutí proti GMO a pesticidům. V průběhu let se nedělní trh stal událostí, kdy se místní obyvatelé, milovníci jógy, mladí přistěhovalci, rodiny a všichni, kdo oceňují zdravou stravu na Bali, setkávají, aby si nejen nakoupili, ale potkali s přáteli, novými lidmi a strávili tak příjemné odpoledne.

Ať už tedy jedete na Bali kvůli józe, oceánu, kuchyni či jen tak lenošit na exotickou dovolenou, určitě seberte odvahu vyzkoušet rozmanitou indonéskou kuchyni. Má opravdu co nabídnout! A možná vás zaujme natolik, že se zapojíte do některého z balijských kurzů vaření, kterých je zde také opravdu nespočet. Ale o tom třeba zas někdy příště. 😉

6 Shares
>
6 Shares
Share6