5 tipů, jak si užít jarní cesty po Evropě trochu jinak

Nemusíte do Indie abyste našli sami sebe

Vždycky jsem přemýšlela, jestli musíme jet do Indie nebo někam do dalekých krajů, abychom „našli sami sebe“. Abychom se restartovali, odhodlali k novým předsevzetím, změně života nebo alespoň starých zažitých stereotypů. Určité změny samozřejmě můžeme a taky podnikáme každou chvíli. Jdeme jinou cestou, zkusíme nový kurz jógy, změníme účes nebo provádíme zásadnější rozhodnutí v partnerství či pracovním životě. Přesto mám pocit, že v novém prostředí to prostě jde tak nějak líp, jinak, možná snadněji či přirozeněji. Ostatně proto taky existuje tolik zážitkových zájezdů, pobytů a retreatů. Změna prostředí v nás prostě podpoří touhu a odvahu ke změnám vnitřním.

O mých cestách do dalekých krajů jsem již psala ve svých předchozích článcích o Havaji a Bali. Mou specialitou je ale spíše cestování po Evropě (je to pravda méně nákladné a méně časově náročné), a to zejména v jarních měsících. Evropská města jsou prostě nádherná. A to jak ta naše česká, tak i v „blízkém okolí“.

Některým z vás možná neuniklo, že momentálně žiji v Římě. A ona vlastně i ta moje cesta do Říma nebyla jen pouhým výletem za poznáním památek, ale vlastně takovou snahou o změnu, nalezení vnitřního klidu a a ztracené rovnováhy.

A tak jsem se rozhodla v dnešním článku zaměřit právě na takový druh změny. Jestli i výlet na pár dní za hranice může být nejen o poznání tamní kuchyně, památek a obíhání všech turistických atrakcí (i když i to je super! ;-)), ale také o duchovní proměně či změnách v našem nitru.

Všechny cesty vedou do Říma

Mému rozhodnutí vycestovat do Itálie předcházela podobně jako ve filmu Jíst, meditovat, milovat ztráta duševní rovnováhy, pocit vnitřního nenaplnění a ztráty chuti k jídlu a radosti. A kam jinam vyrazit, než do živočišné, energické a všemi chutěmi překypující Itálie.

A tak jsem si sbalila kufry, domluvila bydlení v pokojíku u italské herečky (což jsem se dověděla až po příjezdu) přímo v srdci Říma, v Trastevere. Měsíc. Chtěla jsem strávit měsíc v této úžasné metropoli a zkusit, jaké je to žít sama, navíc bez znalosti italštiny, vzdálena od svých přátel a rodiny.

Původnímu rozhodnutí předcházelo samozřejmě spousta plánování, přemýšlení a strach snad ze všeho, co mě může a nemůže potkat. Na druhou stranu jsem měla mnoho očekávání a přání, a jak se říká, život začíná na opačné straně od strachu. A tak jsem jela. 🙂 A jak to všechno dopadlo? No, už tu žiji dva roky. 🙂 A musím konstatovat, že spokojeně. A jak najít rovnováhu i v „hektické“ Evropě? Na krátkém pobytu v rušném městě? Na dovolené? Tady je mých 5 jednoduchých tipů.

1. Navštivte „neturistická místa“

Ano, většina knižních i internetových tipů, jak strávit čas v novém městě se točí kolem památek. Jedna část mě souhlasí. Památky jsou krásná věc a přijet do Říma a nevidět Colosseum by mrzelo každého. Na druhou stranu, pokud chcete najít pohodu a cestovat kvůli vnitřní pocitům, nemusíte trávit čas jen na těch TOP 10 místech podle průvodce.

Já když jsem dojela do Říma, tak jsem první vyšla z domu a šla. Prostě jen šla. Prohlížela jsem si uličky, restaurace, kavárny, obchody, lidi, auta, stromy, řeku, ptáky, … prostě vše, co bylo kolem mě. Nikdy nezapomenu na ten okamžik, kdy jsem se z ničeho nic objevila blízko Pantheonu (kdo byl v Římě, ví). Je krásné objevovat památky. Jak náhodou, tak i organizovaně. Ale! Ten pocit, kdy prostě jen tak brouzdáte neznámými poloprázdnými uličkami, procházíte čtvrtí, kam turisté prostě nechodí (pozor, bezpečných čtvrtí samozřejmě :-)), vyjdete si na kopec, ze kterého možná není ten nejlepší výhled na celé město, ale taky tam není nikdo jiný. Sedíte v parku, kde sedí dalších pár dědáčků a debatují nad politickou situací… Toto jsou zážitky k obohacení. Ty, které vás zahřejí na srdci, dodají vašemu životu klid a pohodu a nadšení z nově poznaných situací.

2. Seznamujte se s místními

Není lepší způsob, jak pocítit změnu a nadšení z nového, než pokud se bavíte s místními. A to nemusíte ani znát místní jazyk! (I když s ním je to samozřejmě o trochu lepší, :-D) Nemusíte bláznivě oslovovat každého na ulici, ale třeba si zajít do parku, kde narazíte na zajímavou osobu… nebo nad čajem v čajovně můžete poznamenat pár svých myšlenek – ať už cizím jazykem nebo „rukama nohama“.

Jeden z mých nejkrásnějších zážitků bylo, když jsem se rozhodla navštívit lekci jógy v parku. Došla jsem tam plná nadšení, ale i strachu! Ale všichni jogíni mě přijali s vstřícností jim vlastní a po lekci jsem s pár italskými slovíčky, slovníkem, částečně anglicky a hlavně rukama nohama sdílela svůj příběh a odhodlání a dočkalo se mi nádherné podpory a přijetí.

3. Neřešte čas a „to do list“

Když jedete na dovolenou, máte své plány. Co chcete vidět, kam jít, kdy, co všechno chcete a musíte stihnout. Já nevím jak vám, ale mě tento typ cestování už až tak neláká, neboť mě v závěru víc vyčerpá a domů se vracím unavená a s pocitem, že potřebuji další dovolenou. Chápu, že ne každý může odjet na měsíc, ale v dnešní době na prodloužený víkend můžeme jezdit určitě několikrát do roka. A jestli uvidíte tři věci jednou a ty ostatní čtyři podruhé, nic se jistě nestane. Je dobré si stanovit plán, ale nebojte se improvizovat, odpočívat, jen tak bloumat uličkami, přemýšlet či úplně vypnout u dobré knihy.

4. Zacvičte si jógu či meditujte na neobvyklém místě

Asi není nutné nějak víc rozvádět tento můj čtvrtý tip. Neobvyklým místem může být jak netradiční jógové studio, tak i příroda, park, pro víc odvážlivé klidně náměstí! Jde o to vybočit ze stereotypu, vystoupit z komfortní zóny. 

Já si brzy po příjezdu do Říma našla park, který je malinký, blízko mého bydliště a i když jsem do té doby cvičení sama na veřejném místě nikdy nezkusila (ba naopak se mu se strachem vyhýbala), ihned se to stalo mojí oblíbenou každodenní činností. Nebo taková krátká meditace v centru města, kdy sedíte na lavičce a kolem vás proudí lidé a zurčí voda z fontány … 🙂

 

5. Udělejte něco, co jste si dlouho přáli ale „doma“ na to nemáte odvahu

Moje poslední rada se až tak netýká věcí jako vyzkoušet nový sport nebo skočit bungee jumping. Jasně, to taky můžete! Ale co mám na mysli já, jsou úplně drobné věci, které vás obohatí, přinesou radost a hlavně hřejivý pocit u srdce. (Anebo vnitřní smích – viz můj druhý příklad níže.)

V Římě jsem například začala chodit sama na snídaně. Pro někoho hloupost, drobnost, každodenní záležitost. Pro mě ne. Obešla jsem několik kaváren, až jsem si našla svou oblíbenou, s veganskými specialitami, kam chodím občas dodnes a vždy se mi vybaví ty počáteční pocit nepatřičnosti a nervozity a zároveň ten krásný pocit pohody a ocenění, že jsem to překonala a našla si tu své místečko.

A druhá věc? Ta se pojí s mojí pohodlností a zároveň dřívější snahou o dokonalý vzhled. A tak jsem začala chodit do obchodu v obyčejných teplácích, bez make-up a vlasama v úpravě „právě jsem vstala“. 😀 A ten pocit svobody! A sebepřijetí! A co se mi podařilo po pár týdnech této svobody? Šla jsem do obchodu v pyžamu. Ano, čtete dobře. V pyžamu. 😀 A myslíte, že potraviny byly dražší nebo prodavači jiní? Ne, vše bylo stejné, většina lidí nerozpoznala, jestli to myslím jako nový modní výstřelek nebo o co vlastně jde. Je to jen v naší hlavě, kolik svobody si dovolíme. A kolik radosti a pohody tím pak získáme.

Všechny tyhle věci jsou možná drobnosti, ale já se snažím do svého života zahrnovat neustále a pravidelně. A i když se stane, že díky pracovnímu vytížení se občas vychýlím ze svého bodu rovnováhy, vždy si vzpomenu na tento krátký seznam a udělám některou (či nejlépe všechny) tyto věci a jsem zase zpátky plná energie a nadšení. Takže ano, někdy můj víkend vypadá tak, že vyrazím vlakem do neznáma, bavím se s lidmi, jejichž nářečí ani za mák nerozumím, nevím kolik je hodin, takže mi ujede vlak zpět a musím tam přespat. Když už se tedy nacházím na tom netradičním místě, tak si ráno sednu ke stromu a medituji, což kolemjdoucí může značně překvapit, obzvláště pokud se nacházím blízko rušné ulice. Ale to je mi jedno, vyrazím do místní taverny (stálé se svíravým pocitem nepatřičnosti) a objednám si k jídlu něco, co ani zdaleka netuším, co je. A přesně toto jsou zážitky, jenž můj život naplňují radostí, vrací do rovnováhy a plní stránky mého deníku zážitků. 🙂

Takže pokud můžete, vyrazte hledat radost a rovnováhu do Indie do ašrámu. Ale pokud ne, nebo alespoň ne hned, i krátká jarní dovolená v Evropě je příležitostí jak vrátit do svého života plného povinností krásu, pohodu a vnitřní pocit naplnění.

16 Shares
>
16 Shares
Share16