5 překvapivých způsobů, jak zrychlit metabolismus

Většina z nás už dávno ví, že zdravý životní styl a péče o tělo není jen kombinace správného jídla a pohybu, ale že je v tom mnohem víc. Co jíme, je jen jedna polovina správné výživy.

A co je ta druhá polovina zdravého životního stylu? Je to něco mnohem hlubšího. Je to to, co si myslíme, cítíme a čemu věříme; úroveň stresu, relaxace, potěšení, a prožívání. Vnitřní příběhy, které žijeme, mají skutečný, silný a dokonce i vědecky ověřený vliv na nutriční metabolismus.

Dobrou zprávou je, že tedy můžeme výrazně změnit náš metabolismus a svůj výživový stav, aniž bychom zásadně měnili to, co jíme.

Takže tady jsou: pět překvapivých způsobů, jak zrychlit váš metabolismus. Všimněte si, že žádný z nich nezahrnuje diety nebo cvičení. 😉 A co je na tom nejlepší, jedná se o jednotlivé tipy, které můžete udělat hned teď a ihned začnete měnit vztah k jídlu tak, aby se stal zdrojem výživy, živosti a radosti.

1. Uvolněte se

Je až zarážející, jak stres, strach, úzkost, hněv a dokonce i negativní sebehodnocení mohou v našem těla vytvořit fyziologický stres. To znamená, že vytváříme více kortizolu a inzulínu, dva hormony, které mají nežádoucí účinek signalizovat tělu, aby ukládal váhu, uchovával tuk a zastavil budování svalů.

Je pozoruhodné, že ve stresu doslova měníme svou schopnost spalování kalorií a snižujeme ji.

Takže byste mohli dodržovat nejvhodnější dietu na snížení tělesné hmotnosti na světě, ale pokud nejste psychicky v klidu, síla vaší mysli prostě omezuje úbytek váhy.

Co je však ještě zajímavější, že když se učíme více usmívat, ulehčit si život a dýchat hlouběji, tělo vstoupí do fyziologického stavu relaxace. V tomto stavu pak funguje náš metabolismus optimálně, stejně tak jako spalování kalorií a proudění energie.

uvolněte se2. Buďte šťastní

Vybavujete si, co se děje, když jíte v úzkosti nebo stresu? Mnoho lidí hlásí nepříjemné příznaky jako je pálení žáhy, křeče, plynatost a zažívací potíže. Během stresu se tělo automaticky přesune do klasického stavu připraveného na boj nebo útěk. Tato vlastnost nervového systému se vyvinula před milióny let jako skvělý bezpečnostní mechanismus, který nám pomáhal během událostí ohrožující náš život. V okamžiku, kdy je aktivována reakce na stres, se stane něco velmi zajímavého – trávící systém se vypne. Je naprosto pochopitelné, že když se potřebujte zbavit rozzlobené gorily, nemůžete ztrácet energii na zpracování snídaně. Celková metabolická energie těla směřuje k přežití.

Z toho tedy vyplývá, že i když budete jíst nejzdravější jídlo na světě, tak pokud nejste v pohodě, nevstřebáte plnou výživovou hodnotu vašeho jídla.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak si můžeme ulevit od stresu, je začít hledat vděčnost za všechno dobré v našem životě. Když se rozhodneme být šťastní, tělo se uvolní a vystoupíme ze stavu těla připraveného na boj nebo útěk a naše tělo přejde do optimálního stavu metabolického zdraví.

3. Žijte v přítomnosti

Většina lidí si myslí, že se přejídají, protože mají problém s vůlí. „Kdybych jen mohl ovládat svou chuť k jídlu, pak bych přestal být tak slabý a zhubl bych/byl bych zdravější/víc v pohodě.“

No, mám pro vás dobrou zprávu – pravděpodobně nemáte problém s vůlí! 🙂

Problémem pro většinu lidí je to, že oni v podstatě „nejí“, i když jí.

Potíž je, že nejsme vždy plně přítomni při jídle, nejsme si vědomi jeho chuti, nejíme pomalu či prostě jen nejsme vděčni za jídlo, které živí naše tělo.

Když se toto děje, mozek, který vyžaduje chuť a spokojenost, ztrácí zcela příjemné výživové zážitky. Mozek si doslova myslí, že nejí nebo nejí prostě dost – a křičí na nás – „Hlad!“

Z toho vyplývá, že můžete výrazně snížit přejídání či jiné problémy se stravováním tím, že zvýšíte své prožívání a budete vědomě přítomni při každém jídle. Snižte co nejvíce veškerá rozptýlení při jídle, nedělejte při tom tisíc dalších věcí, ale užívejte si jídlo, případně společnost s vámi u stolu a vychutnávejte. Být u jídla přítomný doslova posiluje náš metabolismus a vytváří naši nejlepší přirozenou regulaci chuti k jídlu.

4. Zpomalte

To se snadno řekne, že? 🙂 Ale zkuste to – nejen jíst pomalu – ale jíst smyslně, procítit, jak je vaše tělo vyživováno, vnímejte všechny pocity, které vám jídlo přináší. Pokud jíte rychle, stresujete vaše tělo.

Lidé jednoduše nejsou biologicky nastavení na „vysokorychlostní stravování“. Takže když jíme rychle, tělo opět vstoupí do fyziologické stresové reakce, což vede ke snížení funkce trávení, snížení příjmu živin i rychlosti spalování a vede tak k větší chuť k jídlu.

Z toho vyplývá, že můžete doslova zrychlit svůj metabolismus prostým zpomalením.

Zpočátku to může být obtížné, ale když se budete snažit několik týdnů, vytvoříte si zcela nový zvyk, který pomůže výrazně změnit váš metabolismus.

5. Dopřejte si příjemné zážitky

Příliš mnoho lidí věří tomu, že dopřát si potěšení je něco nevhodného, drzého, lehkovážného – ale věřte tomu nebo ne, je to vlastně přirozená biologická potřeba! 😉

Všechny organismy na planetě Zemi, ať už je to lev, ještěrka, mravenec nebo člověk, jsou naprogramovány na nejprimitivnější úrovni nervového systému tak, aby hledali potěšení a vyloučili bolest. Takže pokud jíte a nevěnujete tomu pozornost, mozek vás bude navádět hledat více potěšení právě skrz přejídání.

Ještě horší je, pokud jste při jídle stresováni. Přebytečný kortizol ve vašem systému vás potom totiž skutečně znecitliví – takže budete muset jíst více jídla, abyste získali to potěšení, které mozek přirozeně hledá.

Z toho vyplývá, že pokud chcete více potěšení z jídla, nemusíte jíst více zmrzliny. Ale musíte se naučit správně dýchat, užívat si, věnovat si pozornost, a tělo tak bude přirozeně zažívat potěšení, které hledá.

buďte sťastná

Dobrá výživa vskutku není jen samotné jídlo. Ke stolu s sebou bereme vše – naše naděje, strachy, myšlenky, pocity, dramata i sny.

Myslete tedy od nynějška také na to, jestli s sebou ke stolu berete také –

Vitamin R – Relaxace

Vitamin P – Potěšení

Vitamín Z – Zpomalení

Vitamin L – Lásku

Díky tomu se pak můžete doslova nasytit na každé úrovni.

A jací jste vy strávníci? Dokážete se uvolnit a užívat si jídlo s vděčností, v klidu a pohodě nebo jste rychlojedlíci? 🙂 Podělte se s námi v diskuzi pod článkem! 😉

52 Shares
>
52 Shares
Share52