Nechcete už do těla dostávat další chemické látky, ale přesto toužíte po krásné, syté barvě vašich vlasů? Jste nespokojená se svoji přirozenou barvou nebo máte ráda změnu a zároveň jste milovnicí zdravého životního stylu? Sáhněte po rostlinných barvách na vlasy.
Dnes na trhu najdete velké množství značek i odstínů 100% přírodních barev na vlasy.
Henna – barvení v souladu s přírodou
Henna je keřovitá rostlina rostoucí zejména v Egyptě a Indii. Pěstuje se už po staletí pro své podlouhlé listy, které se po usušení rozdrtí na zelený prášek – přírodní barvivo henna.
Samotná henna obarví vlasy do měděného nebo mahagonového odstínu. Pro dosažení širší škály barev se přidávají různé byliny či jiné přírodní látky.
Na rozdíl od chemických barev henna nenaruší strukturu vlasu, ale pouze ho obalí. Je důležité vědět, že hennou nedosáhnete výrazných barevných změn. Pokud jste tmavovláska, henna z vás blondýnku neudělá. Henna vlasy pouze tónuje a výsledná barva tedy závisí na vaší přirozené barvě a kvalitě vlasů.
Proč barvit vlasy hennou?
Důvod č.1 – žádná chemie
Při použití opravdu kvalitní barvy s certifikací BDIH (přírodní kontrolovaná kosmetika) máte jistotu, že do těla nedostáváte žádné chemické látky. Dále tyto barvy nezpůsobují svědění a pálení pokožky hlavy či jiné alergické reakce (pokud nemáte alergii na některou přidanou bylinu).
Důvod č.2 – regenerace a posílení
Kromě své barvící schopnosti se také výrazně podílí na regeneraci vlasů. Dodá jim potřebné vitaminy, vlasy získají pružnost a zdravý lesk. Tím, že vlasy obalí, zamezí jejich třepení a lámání a zvětší jejich objem. Kromě toho obsahuje také přírodní UV filtr, který chrání vlasy před sluncem.
Důvod č.3 – přirozený odstín
Příroda neudělala chybu, nadělila nám odstín vlasů, který se nejvíce hodí k naší pleti. Hennou můžeme naši přirozenou barvu trochu vyladit, či přidat jiný barevný nádech. Výhodou je, že odrosty pak nejsou tolik vidět a barva vypadá přirozeně. Jednotlivé odstíny od stejné značky můžete libovolně míchat a vytvářet si tak vlastní odstíny. Pokud se výsledná barva nepovede podle vašich představ, klidně si ji druhý den můžete přebarvit jiným odstínem.
Důvod č.4 – odstraňuje lupy, zlepšuje kvalitu vlasové pokožky
Příznivě působí na kvalitu vlasové pokožky, zamezuje nadměrnému maštění a tvorbě lupů. Ideální řešení pro alergiky či osoby s citlivou pokožkou.
Důvod č.5 – šetrné k přírodě
Kromě toho, že nepouštíte chemikálie do svého těla, nepouštíte je ani do vašeho okolí skrze vodu, kterou si vlasy po barvení oplachujete. I výroba rostlinné barvy je mnohem ekologičtější než výroba barvy chemické. Firma Voono dokonce nabízí i bezobalové řešení.
Jak se henna používá?
Všechny důležité informace najdete v tomto videu.
Tipy na barvení
Opravdu důkladně dodržujte návod a vyberte si barevný odstín vhodný pro vaše vlasy (ne o moc tmavší nebo světlejší než váš přirozený odstín), mohlo by se stát, že vám vlasy chytnou do zelena. Jednou jsem svoji nedůslednost zaplatila zeleným nádechem na své hlavě a nebyl to zrovna pěkný pohled 🙂
Chemie a henna se nemají rády. Není vhodné je kombinovat, doporučuje se rozestup minimálně 3 týdny, ale i tak není zaručeno, že vám barva chytne podle očekávání.
Barvení hennou může lehce vysušovat vlasy. Majitelkám suchých vlasů bych doporučila do barvy přidat trochu oleje (například kokosového).
Umíchaná směs zrovna moc nevoní, tedy aspoň ne mně. Přidávám proto jednu nebo dvě kapky éterického olejíčku.
Častá otázka bývá, zda dokáže překrýt šediny. Podle některých informací chytá henna na šedivé vlasy do zelena. Někteří výrobci však uvádějí, že dokáže překrýt i šediny.
Jak vybrat tu správnou značku?
V dnešní době najdete v obchodech s přírodní kosmetikou opravdu velké množství značek rostlinných barev. Je ale potřeba sáhnout po těch opravdu kvalitních. Je dobré i prostudovat složení, některé barvy se jen „tváří“ že jsou přírodní, ale když si přečtete složení, tak zjistíte, že nejsou.
Za sebe doporučuji značku Khadi a Voono. Hennou si barvím vlasy už 8 let a vyzkoušela jsem toho opravdu hodně a s těmito jsem maximálně spokojená. Na jejich stránkách najdete i spoustu užitečných informací a tipů z oblasti přírodní péče o vlasy.
Pokud se bojíte výsledku, můžete nejdříve obarvit jen vlasy sebrané z vašeho hřebenu a uvidíte, co to s nimi udělá nebo rovnou navštivte kadeřnictví, kde vám poradí a dopřejí vám veškerou péči včetně barvení. Seznam kadeřnictví, kde barví barvami Khadi naleznete zde. A pro zájemce o přírodní barvení z okolí Brna mám dobrou zprávu, chystá se zde nové přírodní Voono kadeřnictví.
Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou krásy každé ženy. Dopřejme jim tu správnou péči!
Barvit vlasy rostlinnými nebo chemickými barvami? Nebo si nechat svůj přirozený odstín? Zajímá mě váš názor i vaše zkušenosti, napište nám je do komentáře.
Jóga si mé srdce získala v roce 2009, kdy jsem se přihlásila na kurz tradiční jógy. Zde započala
cesta, která mě o několik let později přivedla na lektorský kurz hatha jógy. Na józe mě nejvíc
fascinuje ta pestrost. Je tolik různých stylů, kde si každý může vybrat podle toho, co
momentálně potřebuje. Během mých dvou těhotenství mi byla jemnou průvodkyní
gravidjóga, po porodu hatha jóga a dnes je moji velkou láskou jin jóga. Baví mě se dál
vzdělávat a objevovat, protože ta cesta zdaleka nekončí. Aktuálně vedu lekce hatha jógy,
gravidjógy, jógu pro maminky po porodu a přes léto paddleboard jógu.
Ahoj, hennou se barvím už šest let. Začínala jsem s hennou od Lush, ale ta je hodně výživná – pro majitelky suchých vlasů asi super, ale mně je mastila…. takže ji teď jenom občas přimíchám do khadi nebo vooono, které se mi osvědčily, a mám pak hennu i jako výživnou masku. Šediny podle mě kryje bez problémů a nikdy nic nezezelenalo 😉 každopádně doporučení s éterickým olejíčkem určitě zkusím 🙂
Díky moc za komentář! 🙂 Lush jsem ještě nezkoušela, děkuji za tip 🙂