5 důvodů, proč s jógou nikdy nezačínat

Cvičení jógy je všude (náš magazín nevyjímaje) opěvované až do nebes. Slýcháte, že s jógou získáte pevné a pružné tělo, zbavíte se stresu a obecně se vám zlepší kvalita života. Jenže to je jen jedna strana mince.

Jóga totiž dříve či později začne nenápadně měnit vaše každodenní návyky. Usadí se vám v životě a začne ho přerovnávat tak, jak jí to vyhovuje.

Já sama jsem to začala pozorovat v době, kdy jsem se na jógu vydávala třikrát týdně někdy si ji zacvičila i doma. Bavila jsem se o tom s lidmi na několika kurzech a všichni jsme se shodli na jenom – jakmile se do jógy plně ponoříte, započne vaše nenápadná přeměna.

1. Mastné dobroty z friťáku už nejsou, co bývaly

Talíř smažených hranolek

Znáte ten pocit kdy rozbalujete balíček neuvěřitelně mastného jídla a váš žaludek se celý natěšený klepe na svou dávku tuku a soli? S tím se jako jogíni můžete rozloučit.

Já jsem nikdy neholdovala častým návštěvám fastfoodů, ale jednou za čas mě přesto přepadla nezvladatelná chuť. Představa balení hranolek právě vytažených z friťáku mě pronásledovala tak dlouho, dokud jsem si ho nedošla koupit.

Jenže dneska nejenže nemám na nic takového chuť, ale dokonce mi to přestalo chutnat. Nedávno jsem nechtěla trhat partu a dala si v KFC něco malého. Celý večer mi z toho bylo špatně a ještě ráno jsem měla pocit, že se mi to jejich kuře vysmívá.

2. Hádky pro vás najednou ztratí smysl

Hádáte se často? A často kvůli blbostem a vlastní neústupnosti? Jóga vás z toho úspěšně vyléčí. Takové hádky většinou pramení z neporozumění, tvrdohlavosti a mnohdy i z jiných, hlubších důvodů.

Nahromaděné negativní pocity ve vás kvasí a vy si při každé příležitosti vybijete zlost na vašich nejbližších. Pak ale začnete chodit na jógu.

Až se vám konečně podaří udržet se v základních pozicích, budete mít čas na přemýšlení. A že toho přemýšlení bude hodně. Jak tam tak budete v pozici střechy vyset s hlavou dolů, dojde vám absurdita vašich hádek a postupně jich bude méně a méně.

3. Z nočních sov se stanou skřivani

Nikdo se necítí příliš dobře, když se na podložku postaví po noci strávené venku s přáteli, před televizí nebo v mém případě u počítače.

Byla jsem typická sova. Po nocích jsem pracovala a celé dopoledne prospala. Jóga mi (nevím jak) přehodila vnitřní hodiny. Dnes chodím spát dříve a nemám problém vstát v šest nebo v sedm hodin.

Nechcete-li se vzdávat kruhů pod očima a osamoceným nocím s prací, rozhodně se józe vyhněte.

Žena stojí v rozkvetlém řepkovém poli

4. Dělat si legraci z jiných lidí přestane být legrace

Jo jo, všichni jsem si někdy dělali legraci z ostatních lidí. Jenže jakmile začnete s jógou, naučíte se ocenit situace, kdy vypadáte jako absolutní ňouma, padáte nosem na podložku a přesto neslyšíte jediné uchechtnutí.

Lidé z kurzů mají vlastní problémy a snaží se přesvědčit vlastní tělo ke spolupráci. Jediné, co si za své upadnutí nebo zpocené uklouzané ruce vysloužíte, bude přátelský úsměv.

5. Převezmete zodpovědnost za své činy

Kdo je naučený svádět všechny své neúspěchy na ostatní a vyhovuje mu to, ten by měl na jógu zapomenout. Během hodiny se budete moci bavit jen sami se sebou. A brzy vás doběhnou i dlouho odkládané a nepříjemné rozhovory.

Zjednodušeně řečeno – naučíte se vidět vlastní chyby a přestanete je svalovat na jiné. Jakmile takovou chybu rozpoznáte, můžete se s ní konečně vypořádat.

Tak co, zdá se vám jóga ještě zajímavá? Pokud vám nebude chybět žádný z výše zmíněných bodů, nerozmýšlejte se ani minutu a vyrazte na svou první hodinu jógy.

Ti z vás, kteří již jógu delší dobu pravidelně cvičí mi dají jistě za pravdu. Podělte se s námi o své názory a jógové příběhy v komentářích pod článkem.

111 Shares
>
111 Shares
Share111