5 českých jogínek na Instagramu, které stojí za to sledovat

Spojuje je jóga. Ano, řeč je o českých jogínkách na Instagramu. Různé styly, věk, zkušenosti i zaměření. Co dalšího je však pojí a čím se odlišují? To, s jakou grácií, pokorou, jak moderně, česky, ale přeci světově ukazují jógu světu. Sdílí toho ale mnohem víc než jen perfektně provedené jógové pozice, a to sice svou energii, přístup k józe, který je srozumitelný a pochopitelný všem. Skrze tuto sociální síť aktivně a profesionálně předávají dál své zkušenosti, informace, tipy a triky z jógového světa.

I díky nim je ten českých jógový Instagram takový veselejší. Povíme Vám nejen co na jejich Instagramu najdete, ale i kam se za nimi do offline světa podívat. Pojďme se tedy společně ponořit do příběhů Instagramových krásek české jógy:

1. Seznamte se s jogínkou Nike

Klára Pokorná (aka @klara_yoga) je 200hr YTT, tedy jógová instruktorka, která absolvovala akreditovaný kurz jógy a řadu dalších speciálních jógových workshopů. Nejčastěji se na svých lekcí i ve své praxi věnuje dynamické – strong Vinyase, na svém Instagramovém účtu má přes 3000 followerů. Naleznete tam úžasně provedené asány, záklonové, rovnovážné, inverzní a často i náročnější pozice jako např. stoje na rukách (handstands).

Klára v „handstandu“ – stoji na rukách na Hawaii. Zdroj: Instagram @klara_yoga
Klára v „handstandu“ – stoji na rukách na Hawaii. Zdroj: Instagram @klara_yoga

Klára i její Instagram srší neuvěřitelným množstvím energie. Úplně nejlépe ji (i tu energii) samozřejmě poznáte na živo a nejlépe na lekcích, což dobře víte, pokud jste někdy v létě navštívili “NTC Yoga” lekce od Nike ve Slovanském domě, které byly zdarma.

Klára Pokorná v kampani pro Nike Women a pozici Parivrtta Anjaneyasana. Zdroj: Instagram @klara_yoga
Klára Pokorná v kampani pro Nike Women a pozici Parivrtta Anjaneyasana. Zdroj: Instagram @klara_yoga

Klára pravidelně učí v Praze v Namastery či Jógovně, snadno však vše zjistíte z jejích stories. A perlička na závěr, protože je Klára součásti women teamu Nike, její lekce zdarma budou pokračovat i na podzim a můžete na ně zajít do Holešovického Tanečního sectoru, stačí se jen registrovat 😉.

Klára praktikující jógu v přírodě a její Urdhva Prasarita Eka Padasana. Zdroj: Instagram @klara_yoga
Klára praktikující jógu v přírodě a její Urdhva Prasarita Eka Padasana. Zdroj: Instagram @klara_yoga

2. Česká Ashtangová princezna

Kateřina Burešová (alias @katka_yoga) absolvovala jógový trénink 350 hodin Ashtanga Intensive s Kino MagGregor a celou řadu dalších workshopů a retreatů. Józe se Katka věnuje více než 7 let, nejvíce tedy Ashtanze, jak je patrno již z výše zmíněného absolvovaného kurzu s Ashtangovou bohyní Kino MacGregor s níž se Katka zná (Kino je jedna ze současných největších, né-li největší osobnost moderní Ashtangy, zakladatelka online jóga portálu Omstars a učenkyně Sri K. Pattabhi Joise).

Katka Burešová a Kino MacGregor v pozici Astavakrasana. Zdroj: Instagram @katka_yoga
Katka Burešová a Kino MacGregor v pozici Astavakrasana. Zdroj: Instagram @katka_yoga

Skrz svůj Instagram Vás Katka provede jógovými cestami po Evropě, Indii či USA. Katka postuje na Instagram prakticky denně, takže o nouzi fotek, návodů, motivace a tipů se rozhodně bát nemusíte. Pokud ale preferujete jógu mimo Instagram, můžete tuto úžasnou jogínku potkat v jógovém studiu Sedmé nebe v Praze nebo na některém z jejích workshopů, nedávno se také vrátila z jógového retreatu, … odkud jinud než z Indie 😊.

Katka v pozici holubího krále (Eka pada rajakapotasana) v Indii, Goa. Zdroj: Instagram @katka_yoga
Katka v pozici holubího krále (Eka pada rajakapotasana) v Indii, Goa. Zdroj: Instagram @katka_yoga

Na Katčině instagramu naleznete kromě denní Ashtangové praxe spousty jógových fotek i videí z cest i praktikování v Praze či v přírodě. Kromě Ashtangy Katka také vyučuje Power a Acro jógu. 

Katka s přítelem Liborem předvádí Acro jógu v Římě. Zdroj: Instagram @katka_yoga
Katka s přítelem Liborem předvádí Acro jógu v Římě. Zdroj: Instagram @katka_yoga

3. Vegan alert! @terezka_yoga

Terezka (aka @terezka_yoga) je moc milá bytost, veganka a mlaďounká jogínka.  Zabývá se Acro jógou a Ashtangou a mimo jiné má, dle mého názoru, jedny z nejzajímavějších a nejprofesionálnějších jógovo-instagramových fotek v ČR: ostré, nápadité, kvalitní, artistické, přírodní. Jen některé z adjektiv, které mě při pohledu na její „Insta“ napadají.

Tereza Korcová a Acro jóga s přítelem (@planteateryogi) na Letné. Zdroj: Instagram @terezka_yoga
Tereza Korcová a Acro jóga s přítelem (@planteateryogi) na Letné. Zdroj: Instagram @terezka_yoga

Jóga je ale hlavně o hloubce a pohledu do vlastního nitra, věřte, že to Vám u Terezčina Instagramu také chybět nebude.

Bojovník (Virabhadrasana 1), podzim a Terka. Zdroj: Instagram @terezka_yoga
Bojovník (Virabhadrasana 1), podzim a Terka. Zdroj: Instagram @terezka_yoga

 Její Instagram působí jako jakýsi průvodce, brána do jógovo-veganského života, který sdílí s virtuálním světem. Nedávno také spustila svůj web „o tom, jak žít jógou, jak jíst zdravě bez utrpení a jak být celkově v harmonii.“ Do offlinu se stavte na její lekce Ashtanga Vinyasi či Office jógy.

Tereza a její variace tadasany (pozice hory) v divočině. Zdroj: Instagram @terezka_yoga
Tereza a její variace tadasany (pozice hory) v divočině. Zdroj: Instagram @terezka_yoga

4. Wheel-jógová víla Jana

Na Instagramu má Jana Najbrtová (alias @theczechyogi) přes 7 tisích sledujících, má vystudovanou Jógu a jógovou terapii na FTVS UK.  Na svých stránkách uvádí, že se zaměřuje na Hatha a Tantra Vinjásu, na Instagramu ji potkáte i v asanách s pomůckou jóga wheel, z čehož se vyvinula tzv. Wheel jóga, kterou Janča také vyučuje.

Jana se zabývá tzv. Wheel jógou, na fotce je v pozici tanečníka. Zdroj: Instagram @theczechyogi
Jana se zabývá tzv. Wheel jógou, na fotce je v pozici tanečníka. Zdroj: Instagram @theczechyogi

Józe se věnuje od dětství a je rovněž akreditovaný učitel jógy s 300h dotací. Na Instagramu to v asánách rozhodně umí pořádně rozbalit.
Jana po dokončení učitelského tréninku 300h ve stoji na hlavě na ostrově Bali. Zdroj: Instagram @theczechyogi

Za jógovým učením se Jana také rozhodně nebojí cestovat. V Praze ji můžete zastihnout v Karma Yoga studiu, Yoga Shale Karlín nebo třeba v Holmes Place. Po republice pak na různých workshopech.

Jana Najbrtová a její podzimní jóga v Česku. Zdroj: Instagram @theczechyogi
Jana Najbrtová a její podzimní jóga v Česku. Zdroj: Instagram @theczechyogi

5. Zuzka a její Insta-jógová terapie

Zuzka Klingrová se k józe dostala přes nejrůznější sporty, zejména judo, kde jógové pozdravy slunci sloužily jako rozcvička. Postupem času ji však jóga natolik zaujala, že se jí začala zabývat do hloubky, cestovala po Indii a dokonce vystudovala jógu na Hinduistické univerzitě v USA. Na jejím „Insta“ se potkáte se všemi druhy asán, doplněné o citáty, zamyšlení z jógové filozofie i rady, tipy a soutěže.

„Ctnost v józe je získána tím, že se věnujete dosažení vyššího vědomí. Já hledám tajemství a následuji cestu k pravé svobodě.“ - Zuzka a její jógová filozofie. Zdroj: Instagram @zuzana_klingrova
„Ctnost v józe je získána tím, že se věnujete dosažení vyššího vědomí. Já hledám tajemství a následuji cestu k pravé svobodě.“ – Zuzka a její jógová filozofie. Zdroj: Instagram @zuzana_klingrova

Zuzka se zaměřuje především na Hatha jógu, Tantra jógu a jógovou terapii.

Zuzka je v přírodě a lotosovém sedu (padmásaně) jako doma. Zdroj: Instagram @zuzana_klingrova
Zuzka je v přírodě a lotosovém sedu (padmásaně) jako doma. Zdroj: Instagram @zuzana_klingrova

Její články o józe vyšli v různých periodikách a má i vlastní Youtube kanál s českými jóga videi, které přibývají každý čtvrtek. Potkat ji můžete na jógových festivalech a workshopech, ve studiu Yoga Lounge či v Resortu Svatá Kateřina, kam se za ní můžete vypravit na nějaký zasloužený jógovo-ajurvédský retreat 😊.

Zuzka a její příkladná Parivrtta Trikonasana (převrácený trojúhelník). Zdroj: Instagram @zuzana_klingrova
Zuzka a její příkladná Parivrtta Trikonasana (převrácený trojúhelník). Zdroj: Instagram @zuzana_klingrova

Doufáme, že se nám alespoň trošičku povedlo zprostředkovat dávku jógové energie a inspirace, tolik potřebné pro dlouhé podzimní dny, kdy se nikomu k jógové praxi příliš nechce a jako jediné správné řešení se jeví vyhřátá postel. Pokud ještě nemáte dost a žádáte si víc inspirace, přečtěte si i další články o asánách a jógových stylech nebo třeba kam za jógou v Praze u nás na webu. Nebo začněte cvičit jógu z pohodlí domova podle YouTube. Příjemný podzim plný zážitků a energie. Namasté!

P.S.: My pro Vás zatím instagramový účet našeho webu připravujeme, ale bude na co se těšit!

154 Shares
>
154 Shares
Share154