Spojuje je jóga. Ano, řeč je o českých jogínkách na Instagramu. Různé styly, věk, zkušenosti i zaměření. Co dalšího je však pojí a čím se odlišují? To, s jakou grácií, pokorou, jak moderně, česky, ale přeci světově ukazují jógu světu. Sdílí toho ale mnohem víc než jen perfektně provedené jógové pozice, a to sice svou energii, přístup k józe, který je srozumitelný a pochopitelný všem. Skrze tuto sociální síť aktivně a profesionálně předávají dál své zkušenosti, informace, tipy a triky z jógového světa.
I díky nim je ten českých jógový Instagram takový veselejší. Povíme Vám nejen co na jejich Instagramu najdete, ale i kam se za nimi do offline světa podívat. Pojďme se tedy společně ponořit do příběhů Instagramových krásek české jógy:
1. Seznamte se s jogínkou Nike
Klára Pokorná (aka @klara_yoga) je 200hr YTT, tedy jógová instruktorka, která absolvovala akreditovaný kurz jógy a řadu dalších speciálních jógových workshopů. Nejčastěji se na svých lekcí i ve své praxi věnuje dynamické – strong Vinyase, na svém Instagramovém účtu má přes 3000 followerů. Naleznete tam úžasně provedené asány, záklonové, rovnovážné, inverzní a často i náročnější pozice jako např. stoje na rukách (handstands).
Klára i její Instagram srší neuvěřitelným množstvím energie. Úplně nejlépe ji (i tu energii) samozřejmě poznáte na živo a nejlépe na lekcích, což dobře víte, pokud jste někdy v létě navštívili “NTC Yoga” lekce od Nike ve Slovanském domě, které byly zdarma.
Klára pravidelně učí v Praze v Namastery či Jógovně, snadno však vše zjistíte z jejích stories. A perlička na závěr, protože je Klára součásti women teamu Nike, její lekce zdarma budou pokračovat i na podzim a můžete na ně zajít do Holešovického Tanečního sectoru, stačí se jen registrovat 😉.
2. Česká Ashtangová princezna
Kateřina Burešová (alias @katka_yoga) absolvovala jógový trénink 350 hodin Ashtanga Intensive s Kino MagGregor a celou řadu dalších workshopů a retreatů. Józe se Katka věnuje více než 7 let, nejvíce tedy Ashtanze, jak je patrno již z výše zmíněného absolvovaného kurzu s Ashtangovou bohyní Kino MacGregor s níž se Katka zná (Kino je jedna ze současných největších, né-li největší osobnost moderní Ashtangy, zakladatelka online jóga portálu Omstars a učenkyně Sri K. Pattabhi Joise).
Skrz svůj Instagram Vás Katka provede jógovými cestami po Evropě, Indii či USA. Katka postuje na Instagram prakticky denně, takže o nouzi fotek, návodů, motivace a tipů se rozhodně bát nemusíte. Pokud ale preferujete jógu mimo Instagram, můžete tuto úžasnou jogínku potkat v jógovém studiu Sedmé nebe v Praze nebo na některém z jejích workshopů, nedávno se také vrátila z jógového retreatu, … odkud jinud než z Indie 😊.
Na Katčině instagramu naleznete kromě denní Ashtangové praxe spousty jógových fotek i videí z cest i praktikování v Praze či v přírodě. Kromě Ashtangy Katka také vyučuje Power a Acro jógu.
3. Vegan alert! @terezka_yoga
Terezka (aka @terezka_yoga) je moc milá bytost, veganka a mlaďounká jogínka. Zabývá se Acro jógou a Ashtangou a mimo jiné má, dle mého názoru, jedny z nejzajímavějších a nejprofesionálnějších jógovo-instagramových fotek v ČR: ostré, nápadité, kvalitní, artistické, přírodní. Jen některé z adjektiv, které mě při pohledu na její „Insta“ napadají.
Jóga je ale hlavně o hloubce a pohledu do vlastního nitra, věřte, že to Vám u Terezčina Instagramu také chybět nebude.
Její Instagram působí jako jakýsi průvodce, brána do jógovo-veganského života, který sdílí s virtuálním světem. Nedávno také spustila svůj web „o tom, jak žít jógou, jak jíst zdravě bez utrpení a jak být celkově v harmonii.“ Do offlinu se stavte na její lekce Ashtanga Vinyasi či Office jógy.
4. Wheel-jógová víla Jana
Na Instagramu má Jana Najbrtová (alias @theczechyogi) přes 7 tisích sledujících, má vystudovanou Jógu a jógovou terapii na FTVS UK. Na svých stránkách uvádí, že se zaměřuje na Hatha a Tantra Vinjásu, na Instagramu ji potkáte i v asanách s pomůckou jóga wheel, z čehož se vyvinula tzv. Wheel jóga, kterou Janča také vyučuje.
Józe se věnuje od dětství a je rovněž akreditovaný učitel jógy s 300h dotací. Na Instagramu to v asánách rozhodně umí pořádně rozbalit.
Za jógovým učením se Jana také rozhodně nebojí cestovat. V Praze ji můžete zastihnout v Karma Yoga studiu, Yoga Shale Karlín nebo třeba v Holmes Place. Po republice pak na různých workshopech.
5. Zuzka a její Insta-jógová terapie
Zuzka Klingrová se k józe dostala přes nejrůznější sporty, zejména judo, kde jógové pozdravy slunci sloužily jako rozcvička. Postupem času ji však jóga natolik zaujala, že se jí začala zabývat do hloubky, cestovala po Indii a dokonce vystudovala jógu na Hinduistické univerzitě v USA. Na jejím „Insta“ se potkáte se všemi druhy asán, doplněné o citáty, zamyšlení z jógové filozofie i rady, tipy a soutěže.
Zuzka se zaměřuje především na Hatha jógu, Tantra jógu a jógovou terapii.
Její články o józe vyšli v různých periodikách a má i vlastní Youtube kanál s českými jóga videi, které přibývají každý čtvrtek. Potkat ji můžete na jógových festivalech a workshopech, ve studiu Yoga Lounge či v Resortu Svatá Kateřina, kam se za ní můžete vypravit na nějaký zasloužený jógovo-ajurvédský retreat 😊.
Doufáme, že se nám alespoň trošičku povedlo zprostředkovat dávku jógové energie a inspirace, tolik potřebné pro dlouhé podzimní dny, kdy se nikomu k jógové praxi příliš nechce a jako jediné správné řešení se jeví vyhřátá postel. Pokud ještě nemáte dost a žádáte si víc inspirace, přečtěte si i další články o asánách a jógových stylech nebo třeba kam za jógou v Praze u nás na webu. Nebo začněte cvičit jógu z pohodlí domova podle YouTube. Příjemný podzim plný zážitků a energie. Namasté!
P.S.: My pro Vás zatím instagramový účet našeho webu připravujeme, ale bude na co se těšit!
Vyzkoušela jsem řadu jógových stylů, navštívila mnoho lektorů v ČR, i v zahraničí ve snaze najít ten svůj jógový ideál. Při jednom tréninku na jógového instruktora jsem si ale uvědomila, že pro mne největší jógovou pravdou je, že každému v různém období vyhovuje jiný styl, i učitel, a něco jiného v józe (a nejenom tam) hledá, někdo rád klidnější Yin, jiný zase fyzicky náročnou Ashtangu. Pro mě třeba nyní platí to druhé, ale nechávám si obzory otevřené, a především se věnuji józe jako takové, která je i přes všechny styly a škatulky jen jedna.