4 tipy, jak okořenit cvičení jógy na jaře

Květy kvetou, ptáci zpívají, sluníčko svítí a hřeje, nálada stoupá. Ano, jaro je ve vzduchu! Ale zahrnuli jste jarní energii i do vaší jógy? Jaro je časem obnovy, transformace a puštění starého, aby se vytvořil prostor pro nové. Jarní energie je všude kolem nás a těchto jednoduchých pět tipů vám pomůže využít ducha jara právě při cvičení jógy.

1. Dodejte svému cvičení novou energii

Zima je tak trochu obdobím hibernace. Ze začátku možná nad sněhem jásáme, akční typy vyrazí na lyže či na běžky, oceňujeme zklidnění a s radostí trávíme více času doma. Jak se ale zimní měsíce „táhnou“, toto zklidnění se spíše začíná projevovat jako letargie. A proto jaro je pro nás ideální čas, abychom se ze zimního klidu vynořili právě s novou, čerstvou energií.

Většina z nás jsme zvyklí cvičit určitý druh jógy, jenž je nám nejbližší. Jedeme své zažité pozice, sestavy, navštěvujeme ty stejné lekce. A co takhle dodat i našemu cvičení novou energii a nový vítr právě změnou a vyzkoušením něčeho nového? Vždyť je tolik možností! Zkuste s příchodem jara trochu experimentovat! Vinyasa jóga, hot jóga, bikram jóga, kundalini jóga a mnoho dalších stylů! Nový přístup a nové zážitky přinesou vašemu tělu i duši nový příval energie.

A nevíte-li kde začít, zkuste třeba i naši jógovou výzvu, kde vyzkoušíte různé pozice z mnoha typů jógového cvičení. 😉

2. Detoxikuje vaše střevo

Duben a květen jsou ideálním časem pro zásadní jarní úklid. Veškeré nahromaděné zážitky (jak pozitivní, tak bohužel i ty negativní – a ty obzvláště) se drží v našem těle, pokud je „neuklidíme“ a nevyplavíme ven. K tomu je ideální detoxikace.

A chcete-li konkrétní tipy a doporučení, nabízí se naše detoxikační výzva.

Detoxikovat – čistit – ale nemusíme jen tělo a mysl. Kdy jste si naposledy důkladně očistili karimatku? I ona je po tom všem cvičení a protahování a přenášení a přehýbání unavená a ráda by novou energii! A jak ji jednoduše a ekologicky vyčistit?

Podložku si rozložte na zem (nejlépe na nějaký igelit) a v nádobě smíchejte teplou vodu s cca jedním hrnečkem octa. S tekutinou pak podložku pořádně vydrhněte. Ocet pomůže rozpustit i dlouho nahromaděnou špínu.

Poté octovou vodu opláchněte, vezměte si větší množství jedlé sody a poprašte ho rovnoměrně na podložku. Znovu ji vydrhněte namočenou houbičkou v teplé vodě a následně opláchněte (klidně ve vaně nebo ve sprchovém koutu). Vyčištěnou podložku nechte dosucha uschnout a máte hotovo.

3. Buďte hraví

Během jara je radost a zábava všude kolem. Jaro jsou začátky, rodí se příroda, vzniká nový život. Co využít toto zrození k meditaci? Běžte do lesa, do přírody, sledujte, jak si zvířata hrají v trávě nebo poslouchejte, jak ptáci cvrlikají na stromech. Nechte myšlenky rozplynout, zapomeňte na chviličku na starosti a jen tak buďte v přítomnosti a pozorujte radosti života.

Nový život podněcuje hravost, kterou můžeme přijmout i v praxi jógy. Ztělesněte hravost ve svém cvičení tím, že zkusíte pozice, kterým byste se normálně vyhýbali a pokud vám to nepůjde dle představ, smějte se namísto vztekání se či obviňování vlastního těla. Pokuste se brát jógu a to všechno kolem o něco méně vážně. Smějte se, radujte se, užívejte si života a radosti. 😉

4. Cvičte venku

Konečně je dost teplo na to, abychom mohli cvičit venku, takže toho využijme! A vůbec nezáleží na tom, jestli je to ve vaší zahradě nebo na horách, na chatě či v parku. Cvičení venku je v každém případě tou nejlepší šancí se spojit s přírodou. Pobyt na čerstvém vzduchu, dýchání jarního vánku… Je to nádherná příležitost, jak oslavit naši zemi, Matku přírodu. Co takhle si zaběhat a poté se protáhnout pomocí jógy? Jóga je pro běžce jak stvořená!

Já osobně toto období miluji a nejvíce si potom užívám závěr, kdy již jen odpočívám v Savasaně a vychutnávám si ten zvláštní blaženosti, kterou může přinést pouze cvičení jógy venku. 🙂

9 Shares
>
9 Shares
Share9