3 tipy, jak v sobě najít motivaci ke změně v roce 2020

V dnešním článku jsem se rozhodla věnovat tématu, které třeba nemusí souviset pouze s oblastí zdravého životního stylu a cvičení. Je to článek o motivaci. Motivaci v životě můžeme hledat jak právě když toužíme po změně svého těla, zdraví, stravovacích návyků aj., ale také to může být touha po změně práce, partnera, bydlení či čehokoliv jiného. U všech oblastí ale platí určitá pravidla a postupy, které nám k této změně, mnohdy nelehké, můžou pomoci.

Bolest a touha

Pokud to vezmeme od základu, tak hlavními dvěma důvody, které nás nutí ke změně, jsou bolest a touha. Lidé, kteří nemají dostatek peněz či jídla, trpí v destruktivních vztazích či prožívají jiné nepříznivé situace, cítí bolest. Tato bolest je pro ně hnacím motorem ke změně. Změní práci, rozvedou se, podnikají kroky, vedoucí ke změně, neboť nedokážou déle snášet toto utrpení.

Touha nestojí na opačném konci, ale doprovází bolest. Společně s ní nám dává sílu ke změně a určuje směr a místo, kde chceme být, až se zbavíme bolesti. Opustit partnera je jedna věc, ale co dál? Po čem dál toužíme? Po životě svobodné ženy, či po novém partnerovi, po cestování se skupinou přátel… co je to, co vlastně chceme? Touha či přání nám pomáhají identifikovat, co chceme, kam se chceme dostat, co chceme zažít, co je to to, co nám přinese radost, uspokojení?

Jak najít motivaci v běžném životě?

Pochopitelně, ne vždy nás ke změně vedou takové extrémní situace, jako jsem popsala výše. Ale úplně jednoduše to můžou být pocity, že jste se někde „zasekli“. Že už vlastně dlouho stojíte na stejném místě, a že to vlastně není až tak zlé, ale přece jenom cítíte, že byste uvítali změnu. Možná chcete lepší pracovní místo, zdravější a pružnější tělo, více klidu v životě, chcete možná zkusit něco nového, začít konečně meditovat, zkusit veganství či odcestovat do Tibetu. Ať už si přejete cokoliv anebo vlastně ani nevíte co si přejete, jen se prostě nějak necítíte naplnění, tyto 3 kroky vám pomůžou ujasnit si to a začít. Najít motivaci ke změně a být tak šťastnější. Pojďme si je tedy představit.:

1. Přání

Pro někoho to možná zní banálně, někdo dávno už ví, co všechno chce, ale pro mnoho lidí je to ale otázkou číslo jedna. Jaké je vlastně mé přání? Spousta lidí se prostě jen necítí úplně spokojení, ale ani neví proč. Je tedy důležité, si předně naprosto přesně ujasnit, co je vašim přáním, co chcete změnit, čeho chcete dosáhnout, kam se vlastně chcete dostat. Zamyslete se a odpovězte si zcela upřímně. Co chci? Kým se chci stát? Co je mým cílem? Proč to chci? Jak se budu cítit, až toho dosáhnu? Co mi to přinese do života?

2. Závazek

Co jste ochotní obětovat, abyste dosáhli toho, co si přejete? Ať už je to cokoliv, musíte se zavázat, že na jednotlivých krocích k dosažení svého cíle budete pracovat neustále, pravidelně a nevzdáte se při prvním pocitu nepohodlí. Chcete uběhnout maraton? Nevzdáte se po prvním týdnu tréninku, protože to nejde tak snadno, jak byste si představovali. Ne. Jestliže víte, co chcete, proč to chcete a co vám to přinese, obujete si znovu boty a vyběhnete kolem řeky na svůj další trénink. Plnit si svá přání, své touhy a cíle, s sebou přináší také oběti. Oběti ve formě času a energie, které musíme investovat, abychom proměnily svá přání v realitu. Aby se věci, které nás možná v počátku stojí spoustu úsilí, staly rutinou a proměnily se ve zvyky, jež nás naplňují pocitem uspokojení.

3. Akce

Ať už podniknete jakékoliv kroky, byť jen sebemenší, uvidíte výsledky. Když zavoláme, pošleme e-mail, setkáme se s někým novým, napíšeme podnikatelský plán, nasměrujeme náš nápad, usilujeme o lásku, poprvé si zacvičíme … když podnikneme nějaké kroky, něco se stane. Vždy. To je jistota. Energie, kterou do těchto činností dáváme, se nám vrátí. A to je super!

 

Ujasněme si tedy ty nejdůležitější body a otázky, na které je třeba si odpovědět, abychom podpořili motivaci začít se změnou.
  • Jaká je moje bolest (kde strádám, co mi chybí, co mě trápí)?
  • Po čem nejvíc toužím? (Jaká mám přání, co bych chtěla, o čem sním?)
  • Jsem zcela upřímný v tom, co chci? Není to jen něco, co má někdo jiný, a proto si to přeji taky? Vychází toto přání zcela z mého nitra, mé mysli a mého srdce?
  • Jak mi splnění tohoto přání pomůže k lepšímu životu? Budu šťastnější, spokojenější? Nebo někdo jiný? (Motivaci ke změně můžeme cítit i k jiným osobám, abychom pomohli, umožnili někomu jinému cítit se lépe.)
  • Jsem odhodlána věnovat splnění mého cíle a přání energii a čas? Pravidelně?
  • Jaké kroky můžu podniknout, abych se posunula kupředu? (Napište si plán!)
Rozhlédněte se kolem sebe. Všichni někde a někdy začínali. Nikdo se nenarodil úspěšný nebo gymnasta, maratonec, s pravou láskou po svém boku. Každá smysluplná osobní změna vyžaduje úsilí, práci, vytrvalost, obětavost, energii. A pamatujte na to, že pokud můžou najít ostatní lidé motivaci ke změně, můžete i vy! 😉

(Poslední mini tip na závěr. K nalezení a udržení motivace pomáhá také sledovat lidi, kteří již toho daného cíle dosáhli. Čtěte si příběhy maratonců, sledujte videa lidí úspěšných v oboru, kde chcete být úspěšní i vy. Chcete upéct ten nejlepší koláč? Sledujte blogy kuchařů, pouštějte si pořady o vaření, čtěte knihy. To vše pomáhá udržet motivaci a dodává energii k vytrvalosti.)

Držím pěsti! 😉

46 Shares
>
46 Shares
Share46