Je jedno, zda budete své jógové kamarádce říkat podložka či karimatka na jógu. Hlavní je, že si vyberete takovou, která se vám bude líbit a zároveň vám dobře poslouží. Bez ní to rozhodně nezkoušejte. K dnešnímu článku mě inspirovala čtvrteční návštěva jógy. Byla jsem na obyčejné Power józe, což by samo o sobě moc zajímavé nebylo. Jedna paní si ovšem na podlahu položila něco, co mi připomínalo spíš velkou rohožku na boty.
Asi si všimla mého vyjeveného výrazu a raději mi vysvětila, že to je relaxační podložka na jógu. To mě přimělo k menšímu průzkumu trhu. Zajímalo mě, zda existují ještě nějaké další druhy neobvyklých podložek. Pár jich je. Dnes vám zde přiblížím konkrétně tři. Možná v nich ale naleznete přesně ten typ, který už dlouho hledáte.
1. Relaxační podložka pro jógu i meditaci
Myslím, že je to přesně ta podložka, kterou si včera přinesla výše zmiňovaná paní na hodinu Power jógy. Přečetla jsem si o tomto druhu podložek pár informací a popravdě moc nechápu, proč by si jí někdo chtěl brát na Power jógu, kde se jednotlivé ásány mění celkem často a rychle. Doporučila bych jí spíš pro klidnější kurzy jógy, například Hatha jógu.
Každopádně jsem po celou hodinu jógy dělala přesně to, co se nemá, protože krční páteř pak při některých pozicích zbytečně trpí. Zvědavě jsem pokukovala vedle sebe a nechápavě pozorovala, jak na té krátké věci může vůbec někdo cvičit. Nemůžu popřít, že paní byla na mnohem vyšší úrovni, než já. Mě by takto krátká karimatka na jógu nestačila – moje pozice střechy by potřebovala ještě trochu upgradovat, aby se vešla na délku 68 cm.
Co je na relaxační podložce tak báječné? Dá se používat jak pro relaxaci (podle mě lepší varianta), tak pro jógu. Hlavní část je vyrobena z pěny obalené bavlnou. Na jejím povrchu najdete 230 plastových koleček a přes 6000 výčnělků. Ty budou po celou dobu cvičení (nebo odpočinku) stimulovat vaše akupresurní body.
Rozproudí se vám krev, uvolní svaly, a co mě zaujalo asi nejvíce, podpoří látková výměna. Dokážu si představit, jak se na ní doma povaluji jen tak, aniž bych hnula byť jen prstem.
2. Koberečková záležitost
Koberec na jógu mi zprvu připomínal spíše plážovou podložku nebo předložku před vanu. Nakonec jsem ale zjistila, že ze všech jógových podložek má k té, co používali takový ti praví indičtí jogíni, nejblíže. Je skladný, celkem lehký a jeho spodní část je pogumovaná, aby se nepohyboval po podlaze.
Jógový kobereček je klasicky tkaný. Použitý materiál jsem nemohla najít, ale viděla bych to na bavlnu. Dá se bez problému prát v pračce (při koupi bílých modelů by to ani jinak nešlo). Konkrétně tento model je ke všemu moc pěkně barevně vyvedený.
Pro koho je takový kobereček vhodný? Určitě ne pro začátečníky. Než si ho pořídíte, tak musíte počkat, až vám trochu zesílí tělo, jinak by se vám klouzaly ruce a nohy. Tuto informaci mám přímo od prodejce, který ji uvádí v diskuzi pod výrobkem.
3. Podložka pro dlouhány
O jutových podložkách jsem se již zmiňovala. V internetových anketách pravidelně vítězí jakožto nejlepší, nejvíce trvanlivé a praktické podložky na jógu. Existuje také jejich XL verze. Je vhodná především pro vysoké jogíny a jogínky (rozměry – 215 cm x 63,5 cm x 4 mm). Ti se tak nemusí po podložce neustále posouvat nahoru a dolů podle toho, jak jim zrovna vyjde krok.
Podložka je vyrobena ze 100 % přírodní gumy a juty. Díky svému hrubému povrchu je vhodná také pro cvičení Hot a Bikram jógy. Přímo ve stejném e-shopu k ní také seženete vak a tašku, do kterých se bez potíží vejde.
S jógou jsem se sice seznámila teprve nedávno, ale už teď vím, že je to láska na celý život. Neustále se díky ní učím nové věci a potkávám úžasné, někdy trochu šílené, ale vždy moc zajímavé lidi. Ráda se s vámi dělím o své příběhy a rady, protože věřím, že jóga v sobě ukrývá něco pro každého z vás. Jen si k ní musíte najít svou vlastní cestu, tak jako já.