10 knih, které jako milovníci jógy musíte mít

Na trhu najdete spoustu knih o józe. Ne všechny jsou dobré. Některé jsou zase příliš odborné. Jak vybrat nejlepší jóga knihu? Sestavili jsme pro vás seznam titulů, které nesmí chybět v knihovně žádného milovníka jógy. Inspirujte se! Naše recenze jóga knih vám napoví, která je ta pravá pro vás.

Jestliže si s jógou, stejně jako já, už nějaký ten čas tykáte, určitě jste někdy zatoužili dozvědět se o ní něco hlubšího. Protože jóga není jako aerobic, zumba nebo návštěva posilovny. Není to jen aktivita, kterou někdo vyvinul, aby tím zbavil celé generace žen pár centimetrů tuku.

Jóga je mnohem hlubší. Může být součástí vaší životní cesty. Ukázat vám nový směr a pomoci vám překonat nejrůznější problémy. A právě proto si zaslouží trochu více pozornosti.

Hledáte zdroj informací? Vyzkoušejte knihy o józe

Už pár týdnů si pohrávám s myšlenkou, že si objednám několik knížek a ve chvílích volna se do nich položím. Na internetu se sice dá najít celkem dost informací, ale většinou jsou útržkovité, a ne vždy se dá dohledat jejich zdroj. Tak jsem zapátrala a přináším vám několik tipů na nejlepší jóga knihy. Další tipy najdete také v článku o letním čtení s knihou o józe.

Řídila jsem se podle toho, co mě zajímá. Dala jsem také na reference z online diskusí. Na ty se určitě koukejte. Vždy vám napoví, zda se vůbec vyplatí knihy kupovat a co od nich můžete očekávat.

L. Kaminoff: Jóga anatomie

Kniha Anatomie Jógy

Na Jóga anatomii jsem již párkrát narazila, ale až do teď mi připadala zbytečně složitá. Jenže, copak se jí musím naučit nazpaměť? Zkoušku z jejího obsahu také skládat nebudu, a proto to jsou nejspíš zbytečné obavy. Na knihu jsem všude četla skvělé recenze. Je pro lidi, kteří nechtějí jógu odbýt jen pouhým rozbalením podložky a slepým následováním instruktora.

Samozřejmě jsem byla i já ze začátku ráda, když jsem celou hodinou jógy proplula bez většího škobrtnutí a neupoutávala na sebe zbytečně moc pozornosti. Od té doby, co na sobě sleduji postupné pokroky, začínám chtít něco víc. Doufám, že právě tato kniha mi to dá.

Najdete v ní detailní popis jednotlivých jógových pozic. Každá pozice je vedle na obrázku podrobně znázorněna tak, abyste si mohli prohlédnout zapojení vašich svalů. Budete tak mít lepší přehled o tom, co vlastně děláte a jak by měl určitý pohyb správně působit na vaše tělo. Z tohoto důvodu bych ji doporučila domácím samoukům.

W. J. Broad: Jóga. Fakta a mýty

Kniha Jóga Fakta a Mýty

Trochu bulvární název, to uznávám, ale na mě popravdě funguje. Kniha obsahuje výsledek pětiletého výzkumu jejího autora, jogína a žurnalisty v jednom. Najdete v ní dějiny jógy a podíváte se na její cestu, kterou musela urazit, než se vám objevilo jógové studio kousek od domu. Nejvíc se těším na část věnovanou zmiňovaným mýtům a legendám, jež kolem jógy kolují.

Je libo dechové cvičení? Vyzkoušejte Probouzení posvátného těla

Kniha Probuzení posvátného těla

Do třetice všeho dobrého tu máme knihu s názvem Probouzení posvátného těla. Nejprve mi trochu zaváněla nějakou příručkou ze šuplíku New Age fanatika. Nakonec mě však její obsah mile překvapil. Najdete tam (srozumitelně podané) starobylé tibetské učení dechu – 9 dechových cvičení. Já osobně na dechová cvičení nedám dopustit. Dodají mi vždy mnoho energie a cítím se po nich skvěle. Dále se můžete těšit na dva způsoby meditace.

Jóga od píky: Abeceda jógy

V knize Abeceda jógy se seznámíte s naprostými základy. Dočtete se v ní o filozofických přístupech, jóga technikách (nejen pozice, ale třeba i dechová cvičení či meditace) a také stravě. Tuto knihu doporučuji všem, kteří s jógou začínají a doslova hltají nové informace. Zde totiž najdete takový výtah toho nejdůležitějšího. Abeceda jógy vás inspiruje k dalšímu poznávání a hledání. A pokud o něčem nebudete něco vědět, zde to najdete pěkně vysvětlené. Mnohem lépe než na Wikipedii.

Zdravé vaření s ájurvédou

Pokud jógu berete opravdu vážně, měli byste zapřemýšlet i nad změnou jídelníčku. Vyzkoušejte se stravovat podle ájurdvédy. Jde o celistvý lékařský systém, který zahrnuje různé léčebné a preventivní rituály, stejně jako správné stravování. Vyzkoušejte některé recepty z Ajurvédské kuchařky nebo z Ájurvédských receptů pro zdraví.

Nikdo neříká, že se hned musíte stát vegetariány. Ale rozhodně zde najdete spoustu nápadů na zdravé a chutné pokrmy, které si zamilujete.

Jsou uzpůsobené našim podmínkám, a tak se nemusíte bát, že v nich budou přísady, které v Čechách neseženete. Doporučuji ji všem, kteří rádi vaří, ale už jim dochází nápady. S těmito kuchařkami budete mít vždy jasno, co si uvaříte příště.

Bhagavadgíta

Bhagavadgíta je klasika, která nesmí chybět na poličce žádného správného jogína. Tento posvátný text hinduismu je starý jako civilizace sama. Moderní překlad ji přibližuje i nám, lidem 21. století. Najdete v ní spoustu moudrosti a poučení, které využijete i dnes. Zároveň můžete nahlédnout do toho, jak bohatá indická kultura je a odkud vlastně jóga vzešla. Takže pokud vás zajímá tajemná Indie a máte slabost pro velké příběhy, určitě si ji přečtěte.

P. Mercier: Čakry od A do Z

Během cvičení jógy jste už určitě narazili na čakry. Co vlastně tato záhadná energetická centra v našem těle představují? Jak fungují, kde se nachází a proč jsou tak důležitá? Pokud i vás tyto otázky nejednou potrápily, nesmíte vynechat knihu Čakry od A do Z. Autorka vás s nimi seznámí, a navíc vám vysvětlí, jak s nimi pracovat. Díky této knize na sobě můžete opravdu zapracovat a objevit svůj potenciál. Čakry pro vás přestanou být velkým neznámým, a naopak začnete naplno využívat jejich sílu.

 

G. Hirschi: Jóga prstů. Velká kniha o mudrách

Mudry pro mě byly velkou neznámou. Jejich množství a také to, jak jsou si podobné, mě vždy mátlo a spíše odrazovalo v tom, je praktikovat. Poté jsem ale narazila na tuto knihu, a ta můj názor zcela změnila. Ve Velké knize o mudrách najdete naprosto vše, co jste o mudrách chtěli vědět. Určitě na ně změníte názor a najdete si pár takových, na které nedáte dopustit. Bez nich se totiž jóga či meditace neobejdou!

D. Fontana: Meditace, jak na to

Seznam by nebyl úplný, kdybych vám nedoporučila alespoň jednu knihu o meditacích. Vybrala jsem dílo od Davida Fontana: Meditace, jak na to. Začátky meditování jsou pěkně těžké. Když si vzpomenu, jak mi to ze začátku vůbec nešlo. A to ani dvě krátké minuty. Kdybych tenkrát měla tuto knihu, bylo by to pro mě mnohem jednodušší.

Doporučuji ji všem začátečníkům, kteří v meditacích tápou a nejsou si příliš jistí, co od toho vlastně čekat a jak na to. Autor vám vše vysvětlí pěknou, čtivou formou. Určitě si knihu zamilujete, tak jako já.

Která kniha vás nejvíc zaujala? Jestli také máte nějaký tip na super jóga knihu, podělte se s námi o něj v komentářích. A pokud se vám náš seznam líbí, budeme rádi, pokud ho budete sdílet i s přáteli. Třeba je také inspirujete ke čtení. Nebo k výběru dárku na vaše narozeniny!

38 Shares
 • Ahoj, ctu tve clanky a mas je krasne :]
  Zacinam s jogou, umim akorat pozdrav slunce, chce to i neco vice. Bohuzel v mem okoli nejsou zadni dobri jogini kteri bi mi predcvicovali atak se chci ucit sama.
  Mohla byjsi mi poradit knizku do zacatku, podle ktere bycj se cviky mohla ucit? Vetsina knih je totiz pro me az moc tezka nebo jenom vysvetluji stravu ale nejdou ke cvikum {sama jsem vegetarianka takze pro mne nic noveho}
  Dekuji moc
  mej se hezky

 • Ahoj, rád by som si prečítal knihu „Probuzení posvátného těla“ o ktorej píšete v článku no nikde sa už nedá kúpiť. Viete mi pomôcť kde by som ju mohol zohnať?

 • >
  38 Shares
  Share38