3 jednoduché tipy, jak se vyhnout zraněním, když začínáte s jógou

Mnoho lidí praktikujících jógu má sklon věřit, že ve srovnání s jinými cvičeními ve fitku nemůže být jóga nebezpečnější. Ba naopak! Někdy (či někteří) máme tendenci předpokládat, že jóga je jen pomalé protahování, takže se vlastně nemůže nic stát.

Jenomže často, když se soustředíme na své nitro, na dech, věnujeme mnohem menší pozornost tomu, co se děje na podložce (a to je na jednu stranu dobře!), a to právě může způsobit různá zranění, jako jsou přetažení, vyvrtnutí kloubu, zlomenina aj.

Pojďme si tedy dnes říci 3 jednoduché tipy od zkušených jogínů, jak na to, abychom se vyvarovali zranění při praktikování jógy.

Poznej své tělo dobře

Před (jakýmkoliv) cvičením byste měli v prvé řadě dobře poznat své tělo a položit si několik zásadních otázek. Nakolik jsem flexibilní? Jaká jsou moje omezení? Začátečníci mají tendenci dělat tu chybu, že když cvičí, snaží se cvik provést „co nejvíc“, co nejintenzivněji, ideálně jako jejich léta trénovaný instruktor. A ignorují reakce svalů a kostí.

Rada: Při cvičení jógy buďte ostražití. Věnujte pozornost signálům vašeho těla, i když někdy nemusí být snadno interpretovatelné, zejména pro začátečníky. Nikdy nejděte do bolesti. Nebojte se povolit. Poslouchejte své tělo.

Dávejte pozor

Jóga je praxe vyžadující velkou koncentraci. Při cvičení jógy se zaměřte na dýchání dovnitř a ven a na každý pohyb vašeho těla. Nikdy neporovnávejte své postoje s ostatními kolem vás, protože to není absolutně nutné! Každý máme svůj rytmus, svá omezení, svou anatomii těla, své možnosti.
Věnujte se plně prožitku, příjemným pocitům, dechu.

Rada: Zůstaňte v klidu, v syntonii, respektujte možnosti svého těla, sledujte svůj dech a pocity, jež cvičení vyvolává. Zaměřte se na sebe a okamžitě zastavte či cvičení přerušte, pokud máte pocit, že něco není v pořádku či pocítíte náznak bolesti či bolest samotnou.

Cvičte „správně“

Jóga je jemné, ale přesto náročné cvičení. I když pózu děláte správně a po tisícáté, i tak se můžete zranit. Nebezpečí eliminujete tak, že budete cvičit se zkušenější osobou. Nebo třeba s instruktorem podle YouTube.

Zde uvedu dvě nejběžnější chyb, kterých se dopuští i zkušení jogíni:

1. Nesprávný dech

Někteří jogíni při cvičení jógy zapomínají na plynulý dech. Obvykle je lepší, když nádech je prudší a výdech více s lehkostí. Důležité je kontrolovat, zda váš dech opravdu proudí, že jej nezadržujete.

2. Příliš velký tlak na zápěstní klouby

Druhá, velmi běžná a zároveň velmi nebezpečná chyba. U některých jógových pozic jako je třeba plank (prkno) máme tendenci přenášet váhu příliš na ruce, čímž velmi zatěžujeme klouby zápěstí. Při těchto pozicích je důležité rozprostřít zátěž po celém těle, zpevnit střed, a tak ulevit zápěstí.


Ještě jeden závěrečný tip pro začátečníky: Když začínáte s jógou a máte malé zkušenosti, dávejte pozor, abyste necvičili doma sami. Ze začátku je lepší navštívit studio jógy a nechat si poradit od profesionála. Časem můžete přenést jógu i domů na podložku, či se inspirovat naší 20 denní jóga výzvou.

Pamatujte, že poranění při sportu jsou běžná, ale pokud s nimi zacházíte správně, nezpůsobí vám žádnou škodu. Naopak, jóga vás neskutečně obohatí. Hodí se i jako protahování k jinému typu sportu, například po běhání či posilovně. Ale to už většina z nás ví moc dobře! 😉

Užívejte si jógu, užívejte si života! 🙂

0 Shares
>
0 Shares
Share