2 Únorové tipy z prostředí české jógy

Únor nepatří mezi nejoblíbenější měsíce. Je v něm stále zima, ale místo dovádění ve sněhu musí většina z nás do školy nebo do práce. Zima je venku navíc už pár měsíců a většina lidí se právě v únoru začíná těšit na jaro.  V dnešním článku si proto povíme pár tipů k příjemnějšímu prožití tohoto krátkého měsíce.

A o čem jiném by měla být řeč, než o prevenci sezónních nemocí a samozřejmě o Valentýnu. Určitě si říkáte, že jóga a komerční svátek jako je Valentýn se k sobě vůbec nehodí. Já si to ale nemyslím. Jóga v sobě má spoustu lásky a různé párové akce jsou skvělým způsobem, jak ji předat vašemu partnerovi nebo partnerce.

1. Co nám radí ajurvéda?

V příručkách a kuchařkách o ajurvédě se dočtete o únoru přibližně následující. Je to měsíc, kdy je z celého roku největší pravděpodobnost onemocnění chřipkou, nachlazením, střevní virózou a tak podobně. Lidé jsou po zimě oslabení, chybí jim sluníčko a mnohdy i pobyt na čerstvém vzduchu.

Já sama jsem toho důkazem. Už víc jak týden se peru s chřipkou. Možná, kdybych dbala víc o své zdraví a myslela na prevenci, tak bych se jí vyhnula. Co nám vlastně ajurvéda radí?

Výbornou prevencí je jakýkoliv sport (to znamená i jóga) a procházky v přírodě. I procházka městským parkem je samozřejmě lepší, než vysedávání u televize. Nemusíte zrovna několikrát týdně vyrážet do lesa.

Ajurvéda doporučuje detoxikaci. K tomu vám postačí odlehčená strava a nějaký vhodný čaj nebo potravinový doplněk. Není nutné držet půst nebo a stravovat se pouze zeleninovými šťávami (nechcete přeci v práci omdlít).

Zelenina připravená k vaření

Jaké potraviny bychom měli primárně konzumovat: zeleninu (i syrovou a především listovou a kořenovou), sušené ovoce, brambory, luštěniny, pohanku, jáhly, tymián, šalvěj, sušenou papriku, česnek, cibuli, hřebíček, skořici a muškát.

2. Pozvěte svou drahou polovičku do světa jógy

Každý rok většina z nás přemýšlí, co podniknout na Valentýna. Ve všech městech visí na každém rohu plakáty, které vás lákají na romantické večeře, ochutnávky čokolády, společné wellness atd. Nakonec pak všichni končíme s břichem plným vína, sladkostí a tříchodového menu.

Co to letos zkusit trochu jinak? Nejedno jógové studio připravilo speciální valentýnskou lekci pro páry. Dejte ji svému partnerovi nebo partnerce jako dárek a společně zažijte zase něco nového.

Nemusela jsem hledat dlouho a hned na mě vyskočilo několik zajímavých lekcí a workshopů. Tak například v Praze můžete vyrazit na tříhodinovou lekci jógy smíchu. Za tu dobu ze sebe setřesete všechny starosti a večer pak strávíte s báječnou náladou (cena 290 Kč).

Pokud jste z Brna, mrkněte na stránky studia Happyoga. Kromě toho, že studio má neuvěřitelně překrásný interiér, pro vás v sobotu 14. 2. pořádá valentýnskou jógu pro partnery. Cena je 450 Kč pro oba partnery a rezervovat místo si můžete přímo zde.

Držím vám palce, aby vás do svátku svatého Valentýna neschvátila chřipka a mohli jste si ho užít s plnou jógovou parádou. Uvažovali byste o takovém valentýnském rande s jógou, nebo se bojíte reakce vašeho partnera či partnerky?

0 Shares
>
0 Shares
Share