Únor nepatří mezi nejoblíbenější měsíce. Je v něm stále zima, ale místo dovádění ve sněhu musí většina z nás do školy nebo do práce. Zima je venku navíc už pár měsíců a většina lidí se právě v únoru začíná těšit na jaro. V dnešním článku si proto povíme pár tipů k příjemnějšímu prožití tohoto krátkého měsíce.
A o čem jiném by měla být řeč, než o prevenci sezónních nemocí a samozřejmě o Valentýnu. Určitě si říkáte, že jóga a komerční svátek jako je Valentýn se k sobě vůbec nehodí. Já si to ale nemyslím. Jóga v sobě má spoustu lásky a různé párové akce jsou skvělým způsobem, jak ji předat vašemu partnerovi nebo partnerce.
1. Co nám radí ajurvéda?
V příručkách a kuchařkách o ajurvédě se dočtete o únoru přibližně následující. Je to měsíc, kdy je z celého roku největší pravděpodobnost onemocnění chřipkou, nachlazením, střevní virózou a tak podobně. Lidé jsou po zimě oslabení, chybí jim sluníčko a mnohdy i pobyt na čerstvém vzduchu.
Já sama jsem toho důkazem. Už víc jak týden se peru s chřipkou. Možná, kdybych dbala víc o své zdraví a myslela na prevenci, tak bych se jí vyhnula. Co nám vlastně ajurvéda radí?
Výbornou prevencí je jakýkoliv sport (to znamená i jóga) a procházky v přírodě. I procházka městským parkem je samozřejmě lepší, než vysedávání u televize. Nemusíte zrovna několikrát týdně vyrážet do lesa.
Ajurvéda doporučuje detoxikaci. K tomu vám postačí odlehčená strava a nějaký vhodný čaj nebo potravinový doplněk. Není nutné držet půst nebo a stravovat se pouze zeleninovými šťávami (nechcete přeci v práci omdlít).
Jaké potraviny bychom měli primárně konzumovat: zeleninu (i syrovou a především listovou a kořenovou), sušené ovoce, brambory, luštěniny, pohanku, jáhly, tymián, šalvěj, sušenou papriku, česnek, cibuli, hřebíček, skořici a muškát.
2. Pozvěte svou drahou polovičku do světa jógy
Každý rok většina z nás přemýšlí, co podniknout na Valentýna. Ve všech městech visí na každém rohu plakáty, které vás lákají na romantické večeře, ochutnávky čokolády, společné wellness atd. Nakonec pak všichni končíme s břichem plným vína, sladkostí a tříchodového menu.
Co to letos zkusit trochu jinak? Nejedno jógové studio připravilo speciální valentýnskou lekci pro páry. Dejte ji svému partnerovi nebo partnerce jako dárek a společně zažijte zase něco nového.
Nemusela jsem hledat dlouho a hned na mě vyskočilo několik zajímavých lekcí a workshopů. Tak například v Praze můžete vyrazit na tříhodinovou lekci jógy smíchu. Za tu dobu ze sebe setřesete všechny starosti a večer pak strávíte s báječnou náladou (cena 290 Kč).
Pokud jste z Brna, mrkněte na stránky studia Happyoga. Kromě toho, že studio má neuvěřitelně překrásný interiér, pro vás v sobotu 14. 2. pořádá valentýnskou jógu pro partnery. Cena je 450 Kč pro oba partnery a rezervovat místo si můžete přímo zde.
Držím vám palce, aby vás do svátku svatého Valentýna neschvátila chřipka a mohli jste si ho užít s plnou jógovou parádou. Uvažovali byste o takovém valentýnském rande s jógou, nebo se bojíte reakce vašeho partnera či partnerky?
S jógou jsem se sice seznámila teprve nedávno, ale už teď vím, že je to láska na celý život. Neustále se díky ní učím nové věci a potkávám úžasné, někdy trochu šílené, ale vždy moc zajímavé lidi. Ráda se s vámi dělím o své příběhy a rady, protože věřím, že jóga v sobě ukrývá něco pro každého z vás. Jen si k ní musíte najít svou vlastní cestu, tak jako já.