10 nejlepších potravin, které pomůžou proti stresu

Všichni víme, že cvičení jógy snižuje stres. A tak ji pravidelně praktikujeme a cítíme se (mnohem) lépe! Ale někdy, v období větší vytíženosti, nás to přece jen dožene. Nespíme dobře, nervujeme se, máme toho zkrátka moc. A co dalšího kromě jógy a meditace pomáhá? No přece ty správné potraviny!

Jídlo a nápoje můžou být jedněmi z vašich největších spojenců – nebo nepřátel. Takže je důležité věnovat pozornost tomu, co jíme a pijeme, a to nejen když se cítíme rozzlobeně. Navíc právě zvýšená hladina stresu zvyšuje potřebu určitých živin, jako je vitamin C, vitamin B, selen a hořčík.

Pojďme si tedy představit 10 nejlepších potravin, které pomůžou proti stresu. A nezapomeňte – kromě potravin vám mohou pomoci i ásany a dechové techniky. Vyzloušejte dechové techniky, které vás uvolní a zbaví stresu.

Tip: Chcete vyzkoušet něco hřejivého, zdravého a veganského? Uvařte si naši krémovou mrkvovou polévku se zázvorem!

1.Bylinný čaj – pomáhá navodit pocity tepla a klidu

Někdy je to jen ten pocit, který jídlo nebo pití vyvolává, nikoli jejich živiny. Pití teplého čaje je jedním ze způsobů, jak se cítit klidnější a snížit hladinu stresu.

Některé výzkumy prokazují, že držení a popíjení teplého nápoje zvyšuje pocity mezilidského „tepla“ a přívětivosti. Uklidňující účinek má už tedy samotné popíjení teplého nápoje, bez ohledu na jeho chuť – ale u některých bylin, jako je levandule a heřmánek, se ukázalo, že mají relaxační účinek samy o sobě.

Bylinkový čaj, je tedy skvělý pro relaxaci, ale i zelený čaj je naprosto v pořádku, když potřebujete dávku kofeinu, protože je plný flavonoidů, které podporují zdraví mozku.

Zajímavost: Šálek uvařeného zeleného čaje obsahuje mezi 25 a 29 miligramy (mg) kofeinu oproti černé uvařené kávy 95 až 165 mg na šálek. Zelený čaj proto může být také vhodnější volbou ve srovnání s kávou, pokud hledáte zklidnění. Navíc je dobré odpoledne snížit kofein a připravit postupně tělo na kvalitní noční odpočinek.bylinný čaj

2. Tmavá čokoláda – nabízí požitek bohatý na antioxidanty

Tmavá čokoláda ve stravě může snížit stres dvěma způsoby – chemickým a emočním působením. Je totiž opravdovým potěšením vychutnat si její lahodnou chuť a už ten pocit sám může pomoci zmírnit stres.

Tmavá čokoláda je ale také bohatá na antioxidanty, které zmírňují stres snížením hladiny stresových hormonů v těle. Ale nezapomeňte si užít hořkou čokoládu s mírou. 😉 Také se ujistěte, že neobsahuje zbytečný přebytek přidaného cukru.

Je důležité vybrat si vysoce kvalitní hořkou čokoládu, která je plná přirozených složek a bez skrytých přísad nebo chemikálií. Hledejte na štítku pouze dvě nebo tři přísady, například kakaové boby, třtinový cukr a kakaové máslo.tmavá čokoláda

3. Celozrnné potraviny – způsob, jak zlepšit náladu

Sacharidy dočasně zvyšují hladiny serotoninu, hormonu, který zlepšuje náladu a snižuje stres. Je ale důležité si vybrat zdravou, nerafinovanou formu sacharidů, jako jsou brambory, celozrnné potraviny.

Rozhodně nedoporučuji jednoduché sacharidy, jako jsou sušenky, koláče a potraviny z bílé mouky, včetně bílých těstovin a bílého chleba. Jednoduché sacharidy způsobují rychlý nárůst a pokles hladiny cukru v krvi, zatímco komplexní sacharidy obsahují vitamíny a minerály a také vlákninu, takže trávení trvá déle a má menší okamžitý dopad na hladinu cukru v krvi.

4. Avokádo – nabízí mastné kyseliny omega-3 zbavující stresu

Avokádo není jen vynikající jako guacamole nebo nakrájené na plátky v salátu, ale také nabízí omega-3 mastné kyseliny. Tudíž je i super zdravé! Je známo, že tyto zdravé esenciální kyseliny snižují stres a úzkost, zvyšují koncentraci a zlepšují náladu. avokádo

5. Ryby – mohou posílit vaše srdce a zároveň potlačit stres

I když většina z našich čtenářů upřednostňuje vegetariánskou stravu, přesto musím zmínit i tuto potravinu. 🙂

Přidáním ryb a mořských plodů do našeho jídelníčku pomáhá proti stresu a předchází srdečním onemocněním. Zvláště tučné ryby jsou skvělou volbou, protože jak již bylo zmíněno výše, omega-3 mohou zmírnit depresi. Tučné ryby zahrnují tuňáka, halibuta, lososa, sledě, makrely, sardinky a pstruhy.

Nejste rybí fanoušci? Existují i ​​jiné možnosti, jako jsou mořské řasy, chia semínka, lněná semínka, ořechy a další potraviny, jako jsou vejce, mléko, sójová či ořechová mléka.

Můžete také vyzkoušet doplňky omega-3 ve formě rybího oleje, které najdete v lékárně nebo v obchodě s potravinami.

6. Teplé mléko – může pomoci lépe spát a pomáhat při zvládání stresu

Usrkávání teplého mléka před spaním je domácí lék po stovky let. Teplé mléko může mít relaxační účinek jak na tělo, tak na psychologické úrovni. U lidí, kteří vyrůstali na pití teplého mléko před spaním, může tato rutina signalizovat, že je čas jít spát. Také už samotný rituál popíjení teplého nápoje v klidu na gauči, je přirozeně uklidňující. 🙂

Potraviny bohaté na vápník jsou nezbytnou součástí zdravé výživy pro zdraví kostí. Podle různých studií tato živina může také přispět ke snížení deprese. Mléko a jiná mléčná jídla s vápníkem a přidaným vitamínem D mohou pomoci svalům uvolnit se a stabilizovat náladu – dokonce jsem se dočetla, že může zmírnit příznaky premenstruačního syndromu.

Hlavním reduktorem stresu je v mléčných výrobcích je vápník. Pokud ale mléko není vašim oblíbencem, jsou další zdroje, jako je jogurt a sýr. Pokud trpíte nesnášenlivostí laktózy, potom sáhněte po potravinách jako losos, mandle, slunečnicové semínka, příp. (nejen) pro vegetariány je ideální také zelená listová zelenina, jako je kapusta, brokolice, tuřín a zelená jablka. To vše je skvělým zdrojem vápníku.mléčné výrobky

7. Ořechy – jsou skvělou svačinkou a mají vysoký obsah zdravého tuku

Ořechy jsou plné živin, včetně vitamínů B, spolu se zdravými mastnými kyselinami. Vitaminy B jsou důležitou součástí zdravé výživy a mohou pomoci snižovat stres. Mandle, pistácie a vlašské ořechy mohou dokonce pomoci snížit hladinu krevního tlaku. Nezapomeňte ale omezit počet porcí jen na hrstku denně, abyste se vyhnuli nadbytečným kaloriím. 😉

Ořechy a semena mají také vysoký obsah hořčíku, což je velké plus, protože hořčík je spojenec proti úzkosti.

8. Citrusové plody a jahody – obsahují vitamín C, který pomáhá bojovat proti stresu

Také vysoká hladina vitaminu C může pomoci zmírnit úroveň stresu. Stačí užívat cca 500 mg denně jako prevenci proti úzkosti. Takže dobrým způsobem jak začít, je jíst ovoce jako pomeranče, grapefruity a jahody.citrusové plody

9. Probiotika – vytváří zdravou střevní mikroflóru, která pomáhá zvládat stres

Nejlepší způsob, jak vytvořit zdravou střevní mikroflóru, je přijímat tzv. dobré bakterie zvané probiotika. Ta pomáhají posílit imunitní systém, chránit před škodlivými bakteriemi a zlepšit trávení a vstřebávání živin. A střevní zdraví má přímou souvislost se zlepšením úzkosti, deprese a nálady.

Probiotika jsou dostupná v doplňkové formě, ale přirozeně se vyskytují také v potravinách. Ideální je například kefír či fermentovaný jogurtový nápoj, který je k dispozici v mléčné i veganské formě. Doporučuje se také jogurt a jiná fermentovaná jídla, včetně kombuchy a pasty miso.

10. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny – snižují stres a úzkost

Potraviny bohaté na vlákninu jsou šetrné ke střevům a mohou tak hrát roli při snižování stresu. Strava s vysokým obsahem vlákniny může pomoci v boji proti oxidačnímu stresu a zánětu – což jsou dva důležité faktory.

Chcete-li přidat více vlákniny do svého jídelníčku, doporučuji jíst fazole, zelený hrášek, bobule, mandle, pistácie, lněná semínka, sezamová semínka a spoustu zeleniny, jako je třeba kapusta a brokolice.

 

Přeji, ať se vám stres vyhýbá obloukem a když už se přece jen objeví, vyzkoušejte jeden z dnešních potravinových tipů a jistě bude hne líp! 🙂

 

13 Shares
>
13 Shares
Share13