Pitný režim se vyplácí nepodceňovat – 3 TIPY

V letních měsících není dobrý nápad nedodržovat pitný režim. V rozpálených horkých dnech je to dokonce o zdraví. Přitom stačí mít po ruce láhev vody, z které se můžete průběžně napít. Je důležité zdůraznit průběžně, protože ledviny nemají rády nárazové přívaly tekutin.

Je to pro tělo zbytečný šok. Takže například po náročném cvičení jógy nevypijte litr vody najednou, ale snažte se decentně a průběžně doplňovat po locích.

1) Jak tedy v létě doplňovat  tekutiny?

V základu – zapomeňte na pití sladkých chemických limonád. Kromě krátkého osvěžení vám nic dobrého nepřinesou. Množství cukru zapříčiní, že jí budete chtít vypít více a více. Výrobci dobře vědí, proč tak moc sladit. Základem pitného režimu je nejvhodnějčí čistá voda.

Když dáte přednost „kohoutkovce“, o to lépe. Z PET lahví snad nikomu nechutná voda. Nemáte zajištěno, že voda je „živá“ a čerstvá. Mohla ve špinavém supermarketu ležet na paletě klidně i rok. Z takové vody moc síly nepoberete.

Na letní osvěžení jsou skvělé i čaje – a paradoxně nejlepší na osvěžení v horkém dni jsou teplé čaje. Tělo při jejich pití nedostane teplotní šok a rychleji může tekutiny zpracovat. Takový čerstvý polozelený čaj z Taiwanu, to je lahůdka. Pokud dáte přednost bylinkám a běžným čajům, tak máta či zázvor jsou (nejenom) chuťově perfektní.

2) Jak vodu přenášet a uchovávat?

V PET láhvi nejspíše ne – když opomineme bisfenoly, které tyto láhve běžně obsahují, nemají ani moc dlouhou životnost a zbytečně zatěžují životní prostředí. Je zbytečné trávit přírodu kolem nás, když si z ní bereme jídlo a pití k životu. Tak jak z toho ven?

Existuje hned několik alternativ:

  • skleněné láhve,
  • plastové láhve (z Tritanu a dalších bezpečných plastů)
  • nerezové láhve.

O nerezu si povíme později (ten vás nejspíše nepřekvapí), ale co sklo? Vždyť se rozbije… nejspíše si říkáte. A je neskutečně těžké. Máte i nemáte pravdu. Běžné sklo, které známe, je skvělé na domácí uchovávání vody. Krásně čiré karafy jsou perfektní na denní zásobu vody.

Ale co na přenášení? Překvapivě i sem se sklo hodí – ale ne to obyčejné, ale speciální borosilikátové. To je mnohem odolnější proti rozbití, je lehčí než klasické a chemicky netečné. Do uchovávané vody se tedy nic nepřenáší ze samotného obalu. A co je pro mnohé také důležité, skvěle vypadají.

Pěkné láhve, které jsou solidně nerozbitné (a u vybraných máte garance výměny za novou láhev):

  • ReTap,
  • Equa,
  • Ukonserve
  • a další třeba na Econea.cz.

I láhve na pití z plastu mohou být bezpečné – ale musí být ze speciálního typu materiálu. Patří sem například Tritan. Nejstylovější láhve má značka Black+Bum – s dřevěným víčkem a filtrem na vodu (o tom až níže).

U nerezových láhví to máte ještě jednodušší – jsou nerozbitné, lehoučké a rozhodně vypadají k světu. Zajímavé produkty má například značka Onya.

pitni-rezim-2

3) U lahví nekončíme…

Můžete je i doplnit o přírodní binchotanový filtr, takže i voda z kohoutku ztratí příchuť chloru a ještě ji zbavíte o pesticidy, chloraminy a další složky. A naopak do ní dostanete hořčík a draslík. Ty se vždy hodí.

Co na to říkáte?

Věděli jste, že v ČR existuje taková nabídka netradičních lahví na vodu, které můžete neustále nosit sebou a už nikdy nebudete mít žízeň?

0 Shares
>
0 Shares
Share