Záhada Ayurvédských kombinací potravin vyřešena!

Co je vlastně kombinování potravin a proč to zkusit?

Jedním z hlavních principů ayurvédy je tzv. nutriční terapie, což znamená, že způsob, jakým se stravujeme zásadně ovlivňuje naše zdraví. Také můžeme říct, že mnoho problémů a nemocí lze napravit správnou životosprávou.

V minulém článku jsme si říkali něco o zásadách přípravy ayurvédských jídel a v dnešním článku bych chtěla trochu nakousnout ayurvédské zásady kombinování potravin.

Aby se vám v tom lépe orientovalo, připravila jsem PŘEHLEDNÝ DIAGRAM, který si můžete stáhnout a vytisknout na konci článku a například připnout na ledničku.

Potravinové kombinace vychází vlastně z předpokladu, že různá jídla vyžadují různé trávicí enzymy a tak se může například stát, že jedna potravinová skupina z vašeho oběda zůstane nestrávená a začne kvasit. To samozřejmě způsobuje prostředí ideální k přemnožení bakterií a kvasinek a také vzniku toxických látek, které nám celou dobu sedí ve střevech a způsobují například nadýmání, větry, průjmy nebo zácpy, pálení žáhy a další potíže.

Naopak některé potravinové kombinace se natolik doplňují, že v podstatě trávení usnadňují a projdou trávicím traktem velmi rychle, za současného vstřebání potřebných živin. Přesně to je cílem celého kombinačního konceptu.

Tato metoda bude mít asi nejlepší účinky na osoby se slabým zažíváním. Pokud si ale uvědomíme, že trávení může být stejně tak zdrojem zdraví jako nemoci (jinak řečeno, nezáleží až tak na tom, jak zdravě jíte, ale jak vaše zažívání dokáže rozštěpit potravu a využít vitamíny a nutrienty v ní obsažené), posílení trávení jistě prospěje všem.

Nenechte se zahltit přebytkem informací a začněte zvolna.

Nebudu tady tvrdit, že principy kombinování potravin jsou snadné a snadno dodržitelné, často právě zakázané kombinace tvoří velkou část našeho jídelníčku. Také chápu, že je dost těžké měnit celoživotní návyky, i pro mě to tak je. Není divu, že má většina lidí zažívací problémy, na které jsme si ale za celý život tak zvykli, že už je tento stav pro nás normální a ani nevíme, jaké je to příjemné cítit se po jídle dobře a plni energie.

Takže než vás všechna ta pravidla úplně odradí, navrhla bych, abyste si pro začátek vybrali pouze jednu zásadu (vezměme si příklad oddělování ovoce od všech ostatních potravin) a vyzkoušeli ji aplikovat po dobu jednoho měsíce.

Taky bych chtěla abyste věnovali pozornost svému tělu – a pozorovali, jak se cítíte, když si dáte ovoce na prázdný žaludek a počkáte půl hodinky až hodinku, dokud nevytrávíte.

Když se vám náhodou stane že toto pravidlo nedodržíte, uvědomte si, jak vám je a zapište si potravinové kombinace, které vám potíže nedělají a které ano.

To, že během této měsíční zkušební doby vybočíte z kombinačních zásad vám nemusí dělat starosti. Naopak je to žádoucí. Proč? Protože hlavním ukazatelem „správného postupu“ nejsou nějaké napsané články a texty, nebo rady lékařů, ale reakce vašeho těla, které se musíte naučit vnímat. V dnešní době na nás působí různé výživové teorie a přestože některé z nich jsou jako například Ayurvéda prověřené tisíci let, není třeba brát je úplně dogmaticky. Koneckonců dnešní jídlo je přece jen odlišné od jídla našich předků. Každý jedinec se liší a pro vás je nejdůležitější vypátrat vaše individuální reakce. Takže pokusy, pokusy, pokusy.

Teprve, až budete sžití s jedním pravidlem, můžete se pustit do prozkoumávání pravidel dalších.

4 nejdůležitější kombinace kterým se vyhnout:

1. Ovoce + jakékoli další potraviny

Ovoce je nejlepší jíst ráno na prázdný žaludek, a počkat půl hodinky až hodinku, než si dáte další jídlo. Také obvyklé kombinace, jako jsou mléko s ovocem, jogurt s ovocem nebo ovesná kaše s ovocem nejsou doporučovány.

2. Protein + protein

Vždy je dobré mít v jednom jídle pouze jeden druh bílkovin – maso s mléčnými výrobky, vejce s masem, vejce s mléčnými výrobky a dokonce i mléčné výrobky jiného druhu (třeba mléko a jogurt) se nedoporučují kombinovat v rámci jednoho jídla.

3. Protein + škroby (pečivo, rýže, brambory, těstoviny)

Toto je docela známá věc, i když vylučuje v podstatě všechno, co obvykle jíme – málokdo si dává maso nebo vejce pouze se zeleninou – většinou k tomu chceme škroby jako chleba nebo brambory – opět se nedoporučuje.

4. Sladké ovoce + kyselé ovoce

To, že ovoce jíme samotné, jsme zmínili už v bodě 1, ale má to ještě háček. Sladké ovoce se nesnáší s ovocem kyselým, takže pokud si chcete udělat například ovocný salát, je lépe volit ovoce sobě podobné – např. pomeranče a grepy, jablka a hrušky, banány a datle)

Potravinové kombinace – diagram ke stažení

Jde vám z toho hlava kolem, že? No mě taky. A to jsem tady obsáhla jen malou část složité ayurvédské vědy. Jak ale podle těchto pravidel sestavovat jídelníček?

Nechte mě vám pro začátek usnadnit práci a jedno takové ayurvédsky zkombinované jídlo vám doporučit.

Pikantní teplý fazolový salát

Ingredience na 2 porce:

  • 1,5 šálku uvařených černých fazolí (jak správně uvařit fazole si můžete přečíst v tomto článku)
  • 1 malá červená cibule
  • 4 stroužky česneku
  • 2 čili papričky
  • špetka kajenského pepře
  • pepř a sůl
  • 2 hrsti baby špenátu
  • 1-2 polévkové lžíce ghee
  • koriandr na ozdobu (nemusí být)

Postup:

  1. Ghee rozpustíme na větší pánvi, nasekáme česnek a čili papričky a osmažíme dozlatova.
  2. Přidáme piniové oříšky a opékáme ještě několik minut.
  3. Přidáme uvařené fazole, posypeme špetkou kajenského pepře, černého pepře a soli a mícháme.
  4. Po několika minutách vhodíme do pánve i špenát (můžete ho nasekat) a necháme povolit.
  5. Úplně nakonec přidáme nasekanou červenou cibuli, aby zůstala křupavá a syrová, pouze ohřátá.
  6. Ochutnáme a popřípadě připepříme nebo přisolíme.
  7. Ozdobíme nasekaným koriandrem.

 

1 Shares
>
1 Shares
Share1