Pátá otázka začátečníků: Co znamená Om aneb neocitl jsem se v nějaké sektě?


,,Hluboký nádech pro om.” Pro co? Ptáme se sami sebe a opatrně otevíráme oči a mžouráme po spolusedících ve zkříženém sedu. Vypadá to, že nikoho tato věta nerozhodila. A to už nadskočíme při zvučném ,,AUMmmmmmmmm” nesoucím se jedno po druhém tvořící trojici. A  aby toho nebylo málo, na konci celý sál přidá tři zpěvy ,,Šanti”. Kde to jsem?

Ano, pocit zda jsme nevkročili do sekty oslavující něco, čemu nerozumíme a čemu třeba pro začátek ani rozuměnt nechceme, je pocitem přirozeným. Naše, po většinou ateistická, společnost se generačně bojí někomu ,,hloupě” věřit, odkazovat se na něco vyššího a navíc kolem toho zpívat určité písně, či mantry (písně s pozitivním nábojem). Potřebujeme vedět proč věci děláme, potřebujeme je analyzovat a nestačí nám pouze důvěřovat tak, jak důvěřuje žák učiteli v Indii. Potřebujeme si k věcem zkrátka sami dojít.

Vítejte na lekci jógy

Lekce jógy začínají prvním usazením se do příjemného, často zkříženého sedu, utišením projekce mysli bloudící v minulosti či v budoucnosti, pozorováním dechu a onou mantrou Om, ke které někdy lektor, často ten, jenž se svému studiu jógy věnoval v Indii, přizve i další mantru. Onou mantrou může být Guru mantra, jež děkuje učitelům za předávání moudrosti, která se předávala nejdříve ústní podobou a až dlouho po té písmenou. Proč ale ono Om, s kterým se dříve nebo později na lekci potkáme?

autor: Šárka Konečná
autor: Šárka Konečná

Naladění se na stejnou notu

Mantra je zvuk a zvuk je energie. Energie je vlna vytvářející rezonanci s podobným. A tak pokud se otevřeme zpěvu mantry, můžeme se všichni v sále hezky navzájem naladit na stejnou notu a tím lekce dostává jiné rozměry a hloubku, než když si každý hraje na svém písečku.

Naladění se na Vesmír

Mantra om je pramantrou, tedy prapůvodním zvukem, z kterého vznikl vesmír. Dalo by se říci, že ve východním pojetí je ona mantra om připodobněna námi znamé kosmologické teorii velkého třesku, která popisuje raný vývoj a tvar vesmíru. Om v sobě nese teorii celého vesmíru – minulost, současnost i budoucnost. Vznik, trvání i zánik, který nacházíme i v hinduistickém božstvu Brahma, Višnu a Šiva. Zpěvem mantry se tedy pomocí resonance, vzikající v našem těle a prostupující mimo tělo, spojujeme s energií nejen v sále studia, ale i celého vesmíru (kromě om můžete vyzkoušet mantru Ra Ma Da Sa).

autor: Šárka Konečná
autor: Šárka Konečná

Mantra vzniku, trvání i zániku

Mantra om se skládá ze tří písmen. A-U-M tvořící zvuk ,,om”. A reprezentuje minulost, vznik a je pojena s nižšími čakrami a se zemí. U tvoří přítomnost, trvání a lokalizuje se kolem  srdeční krajiny a výše v hrdle. M je budoucnost a zánik stoupající do vyšších center. To, jak mantru zpíváme, nemění nic na jejím účinku. V Indii se říká, že i ,,pouhá” hra s mantrami, s jejich zpěvem či vnímání má pozitivní účinky, jenž mantry nabízejí. Zde nejsou potřeba informace, ale prožitek a zkušenost. A tak pro vás nemám návod kolik sekund věnovat kterému písmenu, ale mohu vám nabídnout, jakým přístupem se k věci postavit.

Jen zkusme

Zkusme neřešit to, zda je náš hlas hoden pěvecké soutěže či nikoliv. Zkusme se odpoutat od hodnocení a pocitu ne-dokonalosti a zkusme se připojit ke zpěvnému om. Zkusme se připojit ke skupině jógujících a prožít lekci bez přemítání nad tím, zda jsem nebyla moc hlasitá a nebo tichá. Zda se moje om líbilo přitažlivému sousedovi na vedlejší podložce. Zkusme to vše uchopit jógově – nenásilně a pozorujme, co to s námi dělá. A pokud se, prozatím, nebude dít nic, i to je v pořádku.

14 Shares
>
14 Shares
Share14