Očistná konvička Neti – jak a kdy ji používat?

Konvička Neti je osvědčená jogínská pomůcka k výplachu nosní dutiny. Někteří lidé na ni nedají dopustit, jiní se ji stále zdráhají vyzkoušet. Za mě ji mohu určitě doporučit. Jestliže trpíte alergiemi, astmatem nebo častou rýmou, je pro vás tato malá pomůcka naprosto ideální.

Snad vám tento článek dodá odvahu a popostrčí vás k jejímu vyzkoušení. Její velkou výhodou je cena. Samotná konvička je velice levná a pro její následné používání vám bude stačit jen kvalitní sůl a voda.

Jaké druhy existují?

Našla jsem všeho všudy tři – plastovou, keramickou a kovovou. Plastovou konvičku Neti bych doporučila začátečníkům. Její cena většinou nepřekročí 200 Kč a dobře se s ní trénují výplachy. Další výhodou je, že se jen tak nepoškodí. Jediné na co si musíte dávat pozor, je používání horké, ale ne vařící vody. Nechcete přeci, aby se vám konvička horkem zdeformovala.

Plastové konvičky Neti

Keramické konvičky Neti jsou absolutní klasika. Oproti těm plastovým vypadají krásně a stanou se pěkným doplňkem vaší koupelny. Jakmile vám však spadne taková konvička na kachličky, můžete se s ní rozloučit.

Keramická konvička Neti

A konečně kovové (nerezové) konvičky. Ty bývají nejdražší, ale zato vydrží nejdéle. Nenapadá mě způsob, jak by se mohla taková konvička poškodit. Já mám doma konkrétně tento nerezový kousek a jsem s ním spokojená. Svůj účel ale samozřejmě splní jakákoliv konvička Neti.

Použití krok za krokem

Používání konvičky Neti chce trochu cviku. Napoprvé si budete připadat, jako kdyby se vám dostala v bazénu voda do nosu. Časem se naučíte vše dělat tak přirozeně, že se budete naopak na svůj očistný rituál těšit.

K výplachu nosu budete potřebovat jednu konvičku Neti, destilovanou nebo převařenou vodu a sůl. Nejčastěji se používá černá sůl, která je absolutně přírodní a dobře se rozpouští. Na obyčejnou kuchyňskou sůl raději zapomeňte. Může obsahovat různé přidané látky, které by vaší nosní sliznici nemusely vyhovovat.

Jak na to:

  1. Převaříte si vodu nebo ohřejete vodu destilovanou.
  2. Doporučované množství soli se různí. Já dávám do jednoho hrníčku cca 1/4 lžičky soli.
  3. Smíchejte teplou vodu se solí a jakmile se rozpustí nalijte ji do konvičky.
  4. Nahněte se nad umyvadlo, nakloňte hlavu na stranu a do horní nosní dírky postupně vlijte obsah konvičky (dýchejte pusou).
  5. Opakujte na druhou stranu.

Pro lepší představu se podívejte na toto video z Youtube, kde vše uvidíte pěkně postupně:

YouTube video

Jestliže vám to na poprvé nevyjde a trochu se nalokáte vody, nic se neděje. Musíte jen najít správnou polohu hlavy a sehrát se s proudem vody. Všechny potřebné informace a spoustu tipů najdete také v této knize – Jógové Neti.

Kdy vám může konvička pomoci?

Někdo konvičku používá každý den ráno a večer. Ze začátku však budete rádi, když se vám to podaří jednou denně. Já jsem popravdě na každodenní čištění nosu trochu líná. Konvičku vytahuji ze skříňky jen tehdy, když mám pocit, že na mě něco leze. Už několikrát jsem se díky ní zachránila před nachlazením.

Alergici a astmatici by se ji měli naučit používat pravidelně. Vaše zdravotní problémy se díky ní dají na ústup a hned se vám bude lépe dýchat.

Nenapadá mě nikdo, pro koho by byla konvička Neti nevhodná. Na internetu jsem dokonce narazila na video, kde konvičku používají čtyřleté děti, takže hádám, že ani věkové omezení nebude moc vysoké. Je to skvělý způsob jak částečně detoxikovat své tělo a vyhnout se sezónním chřipkám a nachlazením.

Máte doma svou konvičku Neti nebo stále patříte k těm, kteří se troše vody v nose bojí víc, než trhání zubů? Buďte trochu odvážní a přidejte k pravidelnému cviční jógy i trochu té jogínské očisty.

24 Shares
  • Po dokončení Néti je nutné vodu z nosu velmi důkladně vyfrkat, jinak hrozí, že když pak v mrazivém ránu půjdete do práce, dostanete zánět dutin. R:o

  • Při „vyfrkávání“ vody z nosu dejte pozor na tlak v uších. Lepší je sklonit hlavu dolů a nechat zbytek vody volně vytéct. Používáme konvičku již dlouho – včetně 6 leté dcery, která začala s „konvičkováním“ před rokem. Do ničeho jsem ji nenutila, prostě jak měla hodně silnou rýmu, tak si konvičku namíchala sklonila hlavičku na stranu, jak to viděla u nás a od té doby při rýmě přesně ví, co jí pomůže. Je výborná na zadní rýmu a hodně hustou rýmu 🙂

  • >
    24 Shares
    Share24