Mýdlové ořechy na mytí vlasů? Lepší než šampón!

Mýdlové ořechy na mytí vlasů? Lepší než šampón!
24 Čvc 2016

Není to tak dlouho, co jste si tu mohli přečíst článek o mytí vlasů moukou. Teď jsem objevila další skvělý způsob, jak se zbavit chemie v koupelně. Mýdlové ořechy! Možná je už znáte jako alternativu k pracím práškům, ale zkoušeli jste je použít na vlasy? Já ano! Zkuste to také!

Vše v jednom z Indie

mydlove orechy

Mýdlové ořechy nejsou vlastně tak úplně ořechy. Jedná se jen o slupku ořechu, jádro se nedá použít ani k jídlu ani k praní. Ořechy se opatrně rozlousknou a slupka se usuší. Tak jako známá mydlice lékařská obsahují saponin, který funguje jako mýdlo.

Když jsem hledala nějaké informace o této metodě mytí vlasů, našla jsem převážně články, které doporučují mýdlové ořechy jako alternativu k pracím práškům. Jednoduše vezmete pár ořechů, dáte je do bavlněného sáčku a šoupnete je do bubnu pračky. Zároveň jsem našla i články, které se mi snažily použití mýdlových ořechů vymluvit. Prý nefungují, prádlo není vyprané, vlasy nejsou umyté… Faktem je, že mýdlové ořechy používaly (nejen) indické ženy na vyčištění téměř všeho, od prádla po vlasy. Tak na tom nejspíš něco bude!

Dalším faktem je, že mám po použití mýdlových ořechů opravdu krásně umyté vlasy. Mýdlové ořechy mě zatím ze všech metod, které jsem v rámci no-poo (metoda mytí vlasů bez šampónu) zkoušela, nejvíce nadchly. Mám z vlasů velmi dobrý pocit, jsou hebké, lesklé, nadýchané a díky bylinkám krásně voní. 🙂

Krok za krokem ke krásným vlasům

mydlove orechy

Popíšu vám teď postup, který při mytí vlasů používám já. Věřím, že existuje spoustu jiných možností, ale mně vyhovuje právě tahle. Pokud budete mít nějaký nápad na „zlepšovák“, určitě ho napiště do komentáře. 🙂

Tak a teď už konečně, jak na to:

Připravte si mýdlové ořechy a spoustu bylinek. Já používám mátu, meduňku, šalvěj, kopřivy a heřmánek – prostě všechno, co jsem našla doma. Všechny bylinky jsem si sama nasbírala a usušila. Vyběhněte ven a jednoduše si nasbírejte všechno, co potřebujete, přeci to nebudete kupovat, když je toho tolik venku! 🙂 (Pokud tedy nebydlíte ve městě, kde je všechno zaprášené… to raději z lékárny!)

Původně jsem si dělala oplachy, kterými jsem vlasy přelila po umytí, ale připadalo mi to zbytečně zdlouhavé. Takže jsem si řekla, že to zjednoduším:

  1. Vyberte si dva krásné mýdlové ořechy a dejte je do skleněné konvice – bylinky by se neměly vařit v kovu, takže cokoliv, jen kovový hrnec ne.
  2. Přidejte pár lístků bylinek – nemusíte to přehánět, stačí, když všeho dohromady bude asi hrstka.
  3. Zalijte 1/2 litrem studené vody a dejte na sporák.
  4. Směs vařte jen zlehka cca 10 minut. Stačí, když to bude trochu bublat.
  5. Nechte vychladnout a přeceďte. Odvar použijte jako běžný šampón – naneste na mokré nebo i na suché vlasy pěkně ke kořínkům a zlehka masírujte. Opláchněte vlažnou vodou a je to! Vaše vlasy jsou čisté! 🙂

mydlove orechy

Poznámka: pokud byste chtěli, můžete klidně přidat pár kapek nějakého vonného oleje, doporučuji esenciální levandulový olej. Po umytí můžete také do konečků vlasů vetřít olej, třeba makadamiový… zkrátka, jako po běžném umytí šampónem.

Experimentujte, hrajte si!

Každá takováhle alternativní věc je hodně individuální – každý si může postup upravit podle sebe, přecijen každý jsme jiný. Někdo má vlasy přirozeně pevné a lesklé, jiný potřebuje lesk něčím podpořit… takže zkoušejte různé bylinky, různé množství ořechů… Pokud vám nebudou vyhovovat celé mýdlové ořechy, existují i mýdlové ořechy nadrcené s přídavkem dalších přírodních produktů, například Amla a Shikakai práškem. Hledejte a uvidíte, kolik existuje možností! 🙂

Těším se na vaše reakce, pište komentáře a experimentujte! 🙂

Zuzka

Zdroj obrázků: archiv autora.

Mýdlové ořechy na mytí vlasů? Lepší než šampón!
4.2 (84%) 5 votes


Zuzana Králová

Na vysoké škole jsem zjistila, že si můžu vybrat, jak budu žít. Místo pobíhání po obchodech, pobíhám po lese, místo masa jím kupu ovozelu (ovoce a zeleniny) a spoustu dalších barevných věcí, vyrábím si zubní pastu a všemocné krémy, místo lahvičky šampónu mám v koupelně mouku a vůbec jsem teď ohromně spokojená. Třešničkou na dortu mého světa je jóga. Po pěti letech nadšeného jógování jsem se rozhodla, že se stanu instruktorkou jógy a to se mi podařilo. Teď se snažím předávat dál všechno, co se naučím. A moc mě to baví! :-)

Komentáře

  1. Dobrý den, už třetí týden zkouším mýdlové ořechy, přesně podle vašeho receptu. Posledně jsem zkoušela počet navýšit. Bohužel mám ale vlasy pořád mastné a těžké. Zajímalo by mě, jestli stejně jako u mouky je potřeba čeka až si vlasy zvyknou a začnou se mastit přirozeně. Tahle metoda je mi totiž hrozně sympatická. Po mouce mi po půl roce začali trochu padat vlasy a soda mi přijde trochu násilné řešení. Hrozně ráda bych tedy přišla na to jak to udělat, aby fungovali mýdlové ořechy 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

70 JÓGOVÝCH VIDEÍ ZDARMA

NAUČTE SE JÓGU Z DOMOVA 

STÁHNĚTE SI ZDARMA

70 JÓGOVÝCH VIDEÍ

Spojuje nás jóga - DVD zdarma - 70 jógových ásán pro začátečníky
  • 70 jógových videí zdarma ke stažení.
  • Pro začátečníky i pokročilé.
  • Cvičte jógu z obýváku každý den.
x