Ásany k harmonizaci 2. čakry

Bolí vás v kříži? Pak se soustřeďte na naši druhou vířivku energie – křížovou čakru. Můžete ji znát také pod názvem sakrální nebo sanskrtským jménem – Svadhisthana.

Už podle názvu je nám jasné, že sídlí v oblasti našeho kříže, a tak se přímo váže k orgánům podbřišku – k děloze, vaječníkům, prostatě a  tenkému střevu. Tohle energetické místo souvisí s naší sebeúctou, s vlastním vědomím o sobě sama a s naší sexualitou, se schopností pracovat se svou mužskou i ženskou stránkou harmonicky. Pokud se nám tohle nedaří, může tato „energetická vířivka“ pracovat nesprávně nebo se dokonce zablokovat.

Funguje nebo nefunguje správně?

Nesprávnou funkci poznáme zejména v citové rozladěnosti, v tápání mezi svou mužskou a ženskou rolí, v problémech ve vztahu k partnerovi, a také k sobě samým. Pokud čakra pracuje nesprávně, ztrácíme možnost rozvíjet sami sebe, chybí nám tvořivost i touha po ní a stáváme se nezdravě závislými na partnerovi nebo někom blízkém, většinou opačného pohlaví. Je-li čakra zcela zablokovaná, to poznáme zcela jasně i ve fyzickém těle – bolestí, ztuhlostí a nemocemi. Nejčastěji jde o zdravotní problémy spojené s ženskými a orgány a menstruačním cyklem. Jogínky, pokud trpíte premenstruačním syndromem, tak jednou z příčin je právě blokace křížové čakry. U mužů se naopak objevují onemocnění mužského rozmnožovacího ústrojí – varlat a prostaty. Nezoufejte, jóga má lék snad na vše a my se seznámíme s několika pozicemi, které nám pomohou.

Eka Pada Rajakapotasana

Nenechte se odradit tím názvem, já sama si na něm často málem zmotám jazyk. Jde o pozici holuba nebo i holubího krále.

  1. Jako výchozí pozici zvolte pozici psa hlavou dolů. S výdechem pokrčte pravou nohu vyšlete koleno pravé nohy na podložku přímo doprostřed linie mezi dlaněmi.
  2. Levou nohu potom opřete nártem do podložky a odtáhněte mírně dozadu.
  3. Chodidlo pravé nohy potom mírně odtáhněte od stydké kosti a pravou hýždí se snažte dosednout do podložky. Pokud stále mezi hýždí a podložkou pociťujete prostor, podložte si toto místo jógovým bločkem, dekou nebo stočenou podložkou. Boky udržujte v jedné linii.
  4. Levou nohu nechte nataženou a protažení nechte vycházet přímo z kyčlí. Mějte pocit, že se chcete vytáhnout za levou špičkou daleko dozadu.
  5. Dlaně nechte opřené o podložku, lokty nechte propnuté a otvírejte hrudník.

Pozici můžete dotáhnout až ke holubímu králi, kdy koleno zadní nohy pokrčíte a chodidlo zaklesnete do ohybu lokte. Pro uvolnění naopak využijte pozici spící labutě, kdy hrudníkem zvolna zalehnete přední pokrčenou nohu.

Pozice čtverce

agnistambhasana

Také ji můžete znát pod názvem Agnistambhasana. Je to pozice v sedu, kdy skrčíte jednu nohu, jako byste chtěli dosednout do sedu překříženého, ale chodidlo spodní nohy nepřitahujte k tělu. Potom druhou nohu složte tak, aby koleno vrchní nohy dosedlo na chodidlo nohy spodní a chodidlo nohy vrchní položte na spodní koleno. složené nohy by pak z vašeho pohledu měly tvořit trojúhelník.

Pokud můžete a chcete, hrudník přibližujte s rovnými zády k zemi, k nohám. Pozornost věnujte otvírání hrudníku a vytahování páteře vzhůru. Dýchejte hluboce do břicha a dovolte tříslům zasloužené protažení.

Pes tváří vzhůru

Urdhva Mukha Svanasana je pozicí která vám dovolí protažení kříže, jako žádná jiná. Pokud řešíte blokaci křížové čakry, často to souvisí i s čakrou krční. Proto i tato pozice nám dopřává protažení až k této oblasti.

pes tvari vzhuru

Pokud nemáte problémy s krční páteří, dovolte si zcela přenést váhu jen na nárty a dlaně a hlavu nechte klesnout do mírného záklonu. Důležité ale je stahovat zároveň ramena od uší a nepropadat se mezi ně. Pokud si v tom nejste jistí, zvolte pozici sfingy – neboli poloviční kobry – kdy chodidla jsou těsně u sebe, nárty na podložce, spodní břicho opřené v podložce a ruce opřené o předloktí. Hlavu ve sfinze nezaklánějte ale nechte pohled směřovat přímo před sebe.

Uvolňujte se v dítěti

balasana

Pozici dítěte nepodceňujte a nevynechávejte ji ze své praxe. Dovolte břichu, aby s každým nádechem tlačilo do stehen a zkoušejte svůj dech směřovat až do beder. Svou pozornost a myšlenky koncentrujte právě na oblast kříže. Vizualizujte oranžovou barvu, která je barvou aktivující právě druhou čakru. V mysli můžete opakovat podpůrnou mantru „VAM.“

Vyzkoušet také můžete upravenou pozici šťastného dítěte. 

V lehu na zádech pokrčte levou nohu v koleni a pravou nechte nataženou na zemi. Koleno pokrčené nohy zaklesněte z vnější strany lokte a levou dlaní chytněte levé chodidlo z vnější strany. Pravou paži nechte ležet na zemi mírně od těla a s dlaní vzhůru. Na noze, která je na zemi máme „fajfky“ 🙂 Vyvíjejte dlaní tlak na levé chodidlo a pánev pozvolným tahem tlačte k zemi. Opět soustřeďte pozornost na oblast kříže a bedra tlačte do podložky pod sebou.

Nezapomínejte, že pro naši rovnováhu je důležité, aby všechny čakry byly průchozí, nestačí tedy harmonizovat pouze jednu, ale všechny. Výborným pomocníkem, který zapůsobí na naše energetická centra je pozdrav slunci, zakomponujte jej do každé své jógové praxe 🙂

Přeji krásné jógování,

Magdalena, www.yogaholick.cz

0 Shares
>
0 Shares
Share